B

...return to index

17.0km 288m

Pos Name Club Category Time Excluded Time
1st Darren Rowlands Wrexham Amateur AC MV40 01:08:23 00:00:30
2nd Charlie Sharpe Spectrum Striders M 01:09:35 00:00:22
3rd Richard Davies Wirral AC M 01:13:00 00:00:32
4th Tim Rutherford Unattached MV40 01:14:15 00:00:37
5th Chris Collins Delamere Spartans M 01:14:42 00:00:26
6th David Shepherd Vale Royal AC MV40 01:15:04 00:00:20
7th Virgil Barton Mercia Fell Runners MV40 01:15:05 00:00:33
8th Ben Fletcher Helsby RC MV40 01:15:41 00:00:25
9th Christopher Millington Spectrum Striders MV40 01:16:31 00:00:23
10th Stefan Hornby Unattached MV40 01:16:50 00:00:20
11th Ian Brough Vale Royal AC MV40 01:17:36 00:00:37
12th Simon Fox Wirral AC MV50 01:18:33 00:00:24
13th Scott Bamber Vale Royal AC MV40 01:19:56 00:00:48
14th Byron Edwards Bury AC MV40 01:20:01 00:00:42
15th David Rhodes Unattached MV40 01:20:10 00:00:28
16th Gemma Barnett Vale Royal AC L 01:20:47 00:00:52
17th Dave Ainsworth Altrincham & District AC MV50 01:20:51 00:00:47
18th David Ford Wrexham Amateur AC MV40 01:20:59 00:01:30
19th David Holmes Lymm Runners MV40 01:22:00 00:01:30
20th Jordan Percival Unattached M 01:23:25 00:01:30
21st Simon Keenan Unattached M 01:23:55 00:00:27
22nd Simone Capponi Penny Lane Striders M 01:24:48 00:01:30
23rd= Emma Collins Denbigh Harriers RC LV50 01:26:21 00:00:32
23rd= Duncan Jones Denbigh Harriers RC MV50 01:26:21 00:00:31
25th Penny Thorn Vale Royal AC LV40 01:26:41 00:00:44
26th Stuart Langley Unattached MV50 01:26:51 00:00:29
27th Mark Gould Broadway Runners M 01:27:45 00:01:10
28th Gary Williams Unattached MV40 01:28:00 00:01:30
29th Jeff Adams Pensby Runners MV50 01:28:10 00:00:32
30th John Archer Winston Runners MV60 01:28:38 00:00:30
31st Mel Cragg Unattached MV40 01:29:49 00:00:33
32nd Judith Havenhand South Yorkshire Orienteering Club LV40 01:30:22 00:00:51
33rd Sam Rowlands Unattached M 01:30:34 00:00:59
34th= Carolyn Stamper-Clark Delamere Spartans LV40 01:30:35 00:01:09
34th= Martin Forker Unattached M 01:30:35 00:01:17
36th Stephen O'Neill Unattached MV60 01:30:43 00:00:44
37th Lockie Campbell Altrincham & District AC MV50 01:31:03 00:00:38
38th Andy Garnett Spectrum Striders MV60 01:31:10 00:00:31
39th Jane Lowe Spectrum Striders LV40 01:31:50 00:00:42
40th Philip Cuthbert Wallasey AC MV40 01:32:06 00:00:34
41st Jose Palanques Bayarri Unattached M 01:32:24 00:00:52
42nd Anthony Atkinson Vale Royal AC MV40 01:32:34 00:00:44
43rd David Wood Unattached M 01:32:56 00:01:17
44th James Worrall Unattached M 01:33:00 00:00:59
45th Vanessa Griffiths Helsby RC LV50 01:33:07 00:01:02
46th Polly Gould Broadway Runners L 01:33:35 00:00:59
47th Dominic Roberts Pensby Runners M 01:33:51 00:00:36
48th Tommy Burke Penny Lane Striders MV60 01:34:06 00:00:52
49th Tony Man Penny Lane Striders MV40 01:34:12 00:00:44
50th Liz Whitfield Spectrum Striders L 01:34:21 00:00:31
51st Michael Hall Spectrum Striders MV50 01:34:22 00:00:47
52nd Keith Brown Warrington Road Runners MV50 01:34:26 00:00:59
53rd Victoria Whitehead Denbigh Harriers RC LV40 01:34:29 00:01:00
54th Lee Farrar Unattached M 01:35:20 00:00:42
55th Brad Ehlen Spectrum Striders MV40 01:35:53 00:01:12
56th Ali Alsaadi Belle Vue Racers MV40 01:36:15 00:00:26
57th Kenneth Hughes Unattached MV60 01:36:18 00:00:38
58th Lisa Davies West Cheshire AC LV40 01:36:54 00:00:44
59th Alan Herlihy Unattached MV50 01:37:03 00:00:59
60th Louise Dempster Spectrum Striders LV50 01:37:48 00:00:39
61st Oriol Munoz Unattached M 01:37:57 00:00:28
62nd Grace Majumdar Deeside Orienteering Club L 01:38:09 00:00:48
63rd Harry Michalas Unattached M 01:38:11 00:00:45
64th Steven Nokes Warrington Road Runners M 01:38:17 00:00:38
65th Matthew Lowe Unattached MV40 01:38:27 00:00:46
66th Paul Dakin Unattached M 01:39:10 00:01:05
67th Karl Williams Unattached MV40 01:39:22 00:00:38
68th Alan Grehan Warrington Road Runners M 01:39:50 00:00:35
69th Lee Johnson Unattached M 01:40:34 00:00:38
70th Matthew Cragg Unattached M 01:40:40 00:01:06
71st Charlie Rowlands South Cheshire Harriers MV40 01:41:17 00:00:34
72nd Debbie Turner Liverpool RC LV50 01:41:36 00:00:43
73rd= Leila Mostefa Unattached L 01:41:47 00:00:44
73rd= Tarja Barnes Warrington Road Runners LV40 01:41:47 00:01:11
73rd= David Say Denbigh Harriers RC MV60 01:41:47 00:00:41
76th Chris Griffiths Vale Royal AC MV50 01:41:54 00:00:41
77th Debbie Moreton Vale Royal AC LV40 01:41:58 00:00:54
78th Charlotte Walton City of Chester Triathlon Club L 01:42:05 00:00:36
79th= Joanne Edwards Vale Royal AC LV50 01:42:06 00:00:41
79th= Roger Seddon Unattached MV40 01:42:06 00:00:39
81st George McCann Liverpool RC MV40 01:42:22 00:00:55
82nd Matt Bardell Unattached MV40 01:42:45 00:00:48
83rd Richard Havenhand South Yorkshire Orienteering Club MV40 01:42:48 00:01:00
84th Claire Rowlands Delamere Spartans LV40 01:42:55 00:00:29
85th Richard Hunt Unattached MV40 01:42:56 00:00:57
86th Clare Farrell Delamere Spartans L 01:42:58 00:00:29
87th Carrie Bray Unattached LV40 01:43:07 00:00:50
88th Katy Baugh Denbigh Harriers RC L 01:43:10 00:00:45
89th Paul Hewitson Unattached MV40 01:43:23 00:00:55
90th Peter McAleavey Pensby Runners MV50 01:43:55 00:01:09
91st Jonny Amery Razzer's Runners M 01:44:42 00:01:02
92nd Gordon McLeod Pensby Runners MV50 01:44:49 00:01:02
93rd Matthew Brown Unattached MV50 01:45:20 00:00:35
94th Claire Magee Knowle & Dorridge RC L 01:45:28 00:00:53
95th Kathy Bailey Knowle & Dorridge RC LV50 01:45:30 00:00:56
96th Monica Green Knowle & Dorridge RC LV40 01:45:32 00:00:53
97th Christopher Ashley Tattenhall Runners MV50 01:45:38 00:00:32
98th Neil Maddocks Unattached MV40 01:45:45 00:01:22
99th Polly Williams Pensby Runners L 01:45:47 00:00:32
100th Barry Chambers Vale Royal AC MV60 01:45:51 00:00:56
101st Wendy Smith South Cheshire Harriers LV40 01:46:16 00:01:03
102nd Gordon Thorley Unattached MV60 01:46:23 00:00:35
103rd Dave Thompson Spectrum Striders MV50 01:46:36 00:00:55
104th Jude Mansfield Knowle & Dorridge RC LV40 01:46:55 00:01:04
105th Emma Nunnerley Lymm Runners L 01:47:19 00:01:11
106th David Tagg-Oram Unattached M 01:47:20 00:01:07
107th Paul Alexander Pensby Runners MV50 01:47:21 00:01:05
108th Matthew Crook Unattached MV40 01:47:29 00:00:54
109th James Hughes Unattached MV40 01:47:59 00:00:45
110th Kirsty Vis Lymm Runners LV40 01:48:00 00:00:42
111th Judie Ko Liverpool RC LV50 01:48:02 00:00:52
112th Eric Gibson Pensby Runners MV50 01:48:05 00:01:09
113th Paula Dixon Mossley Hill AC L 01:48:19 00:00:48
114th Ceit Bannon Unattached L 01:48:23 00:00:46
115th Jason Cruz Unattached MV40 01:48:35 00:01:18
116th Duncan Dibble Unattached M 01:49:01 00:01:09
117th Di Hopwood BMF Manchester L 01:49:26 00:00:30
118th Lisa Carter Bury AC LV40 01:49:46 00:01:19
119th Jemma Phelps Knowle & Dorridge RC L 01:49:53 00:01:03
120th= Adam Johnson Unattached M 01:50:06 00:00:32
120th= Karen Smith Liverpool RC LV50 01:50:06 00:00:44
120th= Ian Cuthbert Unattached MV50 01:50:06 00:00:36
123rd Colin Lamprey Pensby runners MV50 01:50:10 00:00:36
124th Robert Webster Tattenhall Runners MV50 01:50:28 00:00:42
125th Carole Morrison Pensby Runners LV50 01:50:36 00:01:03
126th Michael Purcell Deeside Orienteering Club MV60 01:51:03 00:00:59
127th Andrew Payne Deeside Orienteering Club MV60 01:51:10 00:01:29
128th= Martyn Jones Nike Run Club Liverpool M 01:51:38 00:01:21
128th= Kevin Dickson Warrington Road Runners MV40 01:51:38 00:00:46
130th= Dan O'Rourke? Liverpool RC M 01:51:44 00:01:05
130th= Andrew Skett Lymm Runners MV50 01:51:44 00:00:52
132nd Alexandra Metcalfe Nike Run Club Liverpool L 01:51:52 00:01:19
133rd Maggie Elliott Unattached L 01:52:01 00:01:00
134th Nicky Owen Cheshire Hash House Harriers LV50 01:52:26 00:00:43
135th Gill Collen Warrington Road Runners LV50 01:53:02 00:00:38
136th Matthew Drake Unattached MV40 01:53:06 00:00:56
137th Grace Hart Tattenhall Runners LV40 01:53:17 00:01:11
138th Graham Nixon Unattached M 01:53:29 00:01:16
139th Melanie Barker Unattached L 01:53:43 00:01:09
140th Jaynie Turner Sandbach Striders L 01:54:17 00:00:50
141st Jen O'Hare Helsby RC LV40 01:55:31 00:00:51
142nd= Anna Starczewska Unattached L 01:55:55 00:01:11
142nd= Leah Binns Delamere Spartans L 01:55:55 00:01:07
144th Rose Egan Unattached LV50 01:56:12 00:00:58
145th Joanne Storey Unattached LV50 01:56:13 00:01:24
146th Francis Green Liverpool RC MV60 01:56:43 00:00:50
147th Beck Coote South Cheshire Harriers LV40 01:56:55 00:00:51
148th Debbie John Unattached LV40 01:57:27 00:00:39
149th Tass Christian van Nierop Unattached LV40 01:59:00 00:00:54
150th Helen Bainbridge Wrecsam Tri Club L 01:59:16 00:00:41
151st Mel Graham Unattached L 01:59:32 00:00:47
152nd Jon Whitehead Denbigh Harriers RC MV40 01:59:47 00:00:53
153rd Rhian Williams Unattached L 01:59:51 00:00:38
154th Miranda Newey Warrington Road Runners L 02:00:01 00:00:37
155th Tracey Norman Unattached LV40 02:00:03 00:00:51
156th Sian Sinnott Unattached L 02:00:15 00:00:48
157th Anna Parsons Unattached LV40 02:00:24 00:00:38
158th Laura Forker Unattached L 02:00:46 00:00:40
159th Pete Connolly City of Chester Triathlon Club MV40 02:02:49 00:00:53
160th Dave Mcadam Doubletree by Hilton Chester MV60 02:02:50 00:00:51
161st Keith Falconer Unattached MV50 02:02:56 00:00:38
162nd Louise Worthington Unattached LV40 02:03:08 00:01:29
163rd Nick Blackburn Unattached MV40 02:04:42 00:00:40
164th= Jane Nicholson Penny Lane Striders LV50 02:05:26 00:00:54
164th= Matt Helme Penny Lane Striders MV50 02:05:26 00:00:56
166th Catherine Doyle Liverpool Harriers & AC L 02:06:41 00:00:49
167th Maurice Butler Liverpool Harriers MV60 02:06:57 00:00:36
168th Sheila Quinn Liverpool RC LV50 02:07:26 00:00:51
169th Susan Berry Liverpool RC LV50 02:07:29 00:00:48
170th Debra Rayment Unattached LV40 02:07:40 00:01:17
171st Richard Keeling Unattached MV40 02:08:22 00:00:44
172nd Colin Rathbone Vale Royal AC MV60 02:08:27 00:00:42
173rd= Carole Williams Vale Royal AC LV50 02:08:28 00:00:41
173rd= Maria Salcedo City of Chester Triathlon Club LV40 02:08:28 00:00:51
175th Adele Gold Kirkby Milers AC LV40 02:08:45 00:01:30
176th Jennie Ronney Liverpool RC L 02:08:55 00:00:39
177th Amy Gilbertson Liverpool RC L 02:09:04 00:00:47
178th Joanne Cook Pensby Runners L 02:09:07 00:01:16
179th Nicholas Iles Unattached MV40 02:10:22 00:01:03
180th Helen Makinson Mossley Hill AC LV40 02:11:00 00:00:45
181st Dawn Evans Mossley Hill AC L 02:11:03 00:00:42
182nd Mandy Lewis Whitchurch Whippets L 02:11:27 00:01:30
183rd Rob Whiston Unattached MV60 02:13:38 00:00:47
184th Catherine Cuthbert Wallasey AC LV40 02:14:06 00:01:27
185th Jessica Messenger Davenham Running Buddies L 02:14:07 00:00:55
186th John Kane England Athletics MV50 02:14:13 00:00:58
187th Betty Grieve Helsby RC LV50 02:14:14 00:00:57
188th Elizabeth Gartshore Pensby Runners LV50 02:14:22 00:00:59
189th Jo Harding City of Chester Triathlon Club LV40 02:14:30 00:00:47
190th June Case Liverpool RC L 02:14:35 00:00:53
191st Laura Owens Liverpool RC L 02:14:37 00:00:51
192nd Karen Wilkins Unattached LV40 02:14:47 00:01:20
193rd Hayley Fairclough Liverpool RC L 02:15:05 00:00:50
194th Karl Falconer Unattached M 02:16:26 00:00:47
195th Elizabeth Dennett Penny Lane Striders LV40 02:19:07 00:00:50
196th Rachel Rick Penny Lane Striders LV50 02:19:08 00:00:47
197th John Baldacchino Razzer's Runners MV40 02:20:35 00:00:55
198th Sam Lambert Razzer's Runners LV40 02:20:48 00:00:50
199th Simon Prince Unattached M 02:21:54 00:01:17
200th Amanda Caulfield Delamere Spartans LV40 02:21:55 00:01:17
201st Leanne Rimmer Liverpool RC L 02:22:11 00:01:18
202nd Mandy Tibbott South Cheshire Harriers LV40 02:30:03 00:00:55
203rd Andrew Richards Penny Lane Striders MV40 02:32:01 00:01:04
dnf Chris Gibbs Wirral AC MV50