A

...return to index

27.5km 655m

Pos Name Club Category Time Excluded Time
1st Matthew Smith South Cheshire Harriers MV40 01:56:59 00:00:30
2nd Peter Taylor Tattenhall Runners MV40 02:02:01 00:00:27
3rd Rob Grantham Pensby Runners MV40 02:03:10 00:00:34
4th Jim O'Hara Helsby RC M 02:03:31 00:00:30
5th Jeremy Fellick Wallasey AC MV40 02:05:58 00:00:26
6th Huw Davies Mercia Fell Runners M 02:07:08 00:00:31
7th Andrew Gibbons Bingley Harriers & AC M 02:07:30 00:00:34
8th Paul Littler Razzer's Runners M 02:08:50 00:00:57
9th Simon Ellis Tattenhall Runners MV50 02:10:04 00:00:29
10th Andrew Clague West Cheshire AC MV40 02:12:20 00:00:37
11th Adrian Bellwood Unattached M 02:15:02 00:00:37
12th Neil Kelly Penny Lane Striders MV40 02:15:54 00:00:43
13th Ian Gloyne-Phillips West Cheshire AC MV40 02:15:58 00:00:40
14th Nick Wishart Delamere Spartans MV50 02:16:50 00:00:48
15th Gary Thornton-Allen Pensby Runners M 02:17:09 00:00:28
16th Derek Boothby Wrecsam Tri Club M 02:17:15 00:00:47
17th Warren Renkel South Cheshire Harriers M 02:17:17 00:00:38
18th Graham Earlam Ellesmere Port RC MV50 02:17:50 00:00:34
19th Peter Naylor Razzer's Runners M 02:17:56 00:00:44
20th Pete Ackerley Warrington Road Runners MV40 02:18:15 00:00:41
21st Gary Richardson Vale Royal AC MV40 02:18:20 00:00:57
22nd Keith Scovell Arrowe Park Amblers MV50 02:18:23 00:00:43
23rd Mark Liptrot St Helens Sutton AC MV50 02:19:08 00:00:50
24th Andrew Corbett Whitchurch Whippets MV50 02:20:33 00:00:36
25th Robert Chambers Tattenhall Runners M 02:20:43 00:00:41
26th Ian graham Shorrock Pensby Runners MV40 02:21:21 00:00:42
27th Michael Burns Ellesmere Port RC MV40 02:21:55 00:00:28
28th Nick Haywood Vale Royal AC M 02:22:02 00:00:36
29th David Haines Vale Royal AC MV40 02:22:16 00:00:36
30th Robert Morris Delamere Spartans M 02:22:36 00:00:48
31st Jonathan Cole Ellesmere Port RC M 02:22:37 00:00:42
32nd Martin Quinn Chorley Harriers and Tri MV40 02:22:59 00:00:33
33rd Simon Duckett Tattenhall Runners M 02:23:08 00:00:55
34th Andrew Quicke Knutsford Tri Club M 02:23:34 00:00:26
35th Ian Rutherford Helsby RC MV40 02:24:13 00:00:31
36th Paul Robertson Delamere Spartans MV50 02:24:20 00:00:31
37th Joe Cavanagh Razzer's Runners MV40 02:25:02 00:00:38
38th Shaun O'Keefe Wrecsam Tri Club MV40 02:26:06 00:00:36
39th Andrew Keeley Penny Lane Striders MV50 02:26:08 00:00:42
40th Jamie Fisher Unattached M 02:26:15 00:00:41
41st Phil Roberts Helsby RC M 02:26:36 00:00:31
42nd Robert Beech Pensby Runners M 02:26:51 00:00:44
43rd Andrew Mitchell Ellis Brigham Adventure Racing Team MV40 02:27:10 00:00:45
44th Mike Donnan Unattached M 02:27:16 00:00:51
45th Matthew Whitfield Ellesmere Port RC MV50 02:27:26 00:00:49
46th Ruth Isaacs Pensby Runners LV50 02:27:46 00:00:36
47th Simon Jones Pensby Runners M 02:28:00 00:00:35
48th Andy Gaskell Spectrum Striders MV40 02:28:11 00:00:52
49th Glen Davies Mercia Fell Runners MV50 02:28:40 00:01:01
50th Charlie Johnson Unattached MV40 02:29:05 00:00:58
51st Roger Cotterill Unattached MV50 02:29:12 00:00:50
52nd Stuart Berry Lymm Runners M 02:29:40 00:00:43
53rd Stephen Roberts Delamere Spartans M 02:30:41 00:00:38
54th Beata Suthard Northwich Running Club L 02:31:59 00:00:54
55th William Thomas City of Chester Triathlon Club M 02:32:01 00:01:30
56th Alison Halsall Helsby RC LV40 02:32:21 00:00:26
57th David Green Pensby Runners M 02:32:25 00:00:25
58th Daniel Chadwick Spectrum Striders M 02:32:34 00:01:00
59th Nicola Cavanagh Razzer's Runners L 02:33:19 00:01:13
60th Paul Clutterbuck Vale Royal AC MV40 02:33:42 00:00:38
61st Paul Seatle City of Chester Triathlon Club MV40 02:34:01 00:01:17
62nd Jim Jones Helsby RC MV50 02:34:03 00:01:30
63rd Andrew Pettitt Pensby Runners MV50 02:34:15 00:00:36
64th Richard Hill Delamere Spartans MV50 02:34:36 00:01:20
65th Phil Mole Unattached MV40 02:34:44 00:01:16
66th= Paul Maddock Unattached MV40 02:35:05 00:00:52
66th= Tony Booth Keighley & Craven AC MV40 02:35:05 00:01:06
68th Suzanne Eccleston Delamere Spartans LV40 02:35:24 00:00:40
69th Andy Robinson Helsby RC MV60 02:35:32 00:01:16
70th Tim Palmer Deeside Orienteering Club MV50 02:35:39 00:01:16
71st Christopher Murray Helsby RC M 02:36:21 00:01:09
72nd Laura Baynham-Hughes Helsby RC L 02:36:32 00:00:26
73rd Andrew Carter West Cheshire AC MV40 02:36:48 00:00:48
74th Louise Gordon South Cheshire Harriers LV40 02:36:52 00:01:03
75th Brian Pennington Pensby Runners MV50 02:36:57 00:01:06
76th= Sue Straw Keighley & Craven AC LV40 02:37:34 00:01:17
76th= Tony Wardle South Cheshire Harriers MV40 02:37:34 00:00:37
78th Martin Statham Achille Ratti Climbing Club MV50 02:37:40 00:01:21
79th Mark Davies West Cheshire AC M 02:38:12 00:00:57
80th Louise McEveley Helsby RC LV40 02:38:31 00:01:08
81st Jon Herrick Unattached MV40 02:39:37 00:00:43
82nd Rob Barber Wrexham Amateur AC MV40 02:40:13 00:00:51
83rd Dez Walker Delamere Spartans MV50 02:40:58 00:01:21
84th Paul Challender Pensby Runners M 02:41:29 00:01:10
85th Nic Ogilvie Unattached MV50 02:41:45 00:00:44
86th Charlie Eldred Tattenhall Runners MV50 02:42:20 00:00:59
87th Amy Durrant South Cheshire Harriers L 02:42:50 00:00:47
88th Katie Latham South Cheshire Harriers L 02:42:52 00:00:44
89th Chris Beard Vale Royal AC MV40 02:43:01 00:01:17
90th Stephen Green Liverpool RC M 02:43:30 00:00:39
91st Andrew Dines Unattached MV40 02:43:38 00:00:53
92nd David Feakes Helsby RC MV50 02:45:19 00:01:11
93rd Jonathan Hawker Delamere Spartans MV50 02:45:20 00:01:21
94th Derek Williams Unattached MV50 02:46:19 00:01:08
95th Gary Oldham St Helens Sutton AC MV40 02:46:22 00:00:49
96th Andy McPherson Brabond AC M 02:46:23 00:01:02
97th Darren Roberts Spectrum Striders MV40 02:47:04 00:00:32
98th Lee Mcconkey Spectrum striders M 02:47:05 00:00:34
99th Linda Jones Wrexham Amateur AC LV50 02:48:02 00:01:08
100th Alison Macdonald Ellesmere Port RC LV40 02:48:10 00:00:54
101st Lee Hubert Unattached M 02:48:32 00:00:55
102nd Martin Catterall Warrington Road Runners MV40 02:48:53 00:01:30
103rd Sudarshan Ratnavelu Cheshire Hash House Harriers M 02:48:58 00:00:54
104th Craig Edwards Sandbach Striders MV40 02:49:04 00:00:53
105th Wendy Lee Pensby Runners LV40 02:49:17 00:00:47
106th Sally Addenbrook Unattached LV40 02:49:37 00:01:14
107th Tony Sinnett Wrecsam Tri Club MV50 02:49:39 00:00:52
108th John Humphries Mysteruns of Abergele MV50 02:49:51 00:00:53
109th Lesley Feakes Helsby RC LV50 02:49:57 00:00:39
110th Thomas King Penny Lane Striders M 02:50:45 00:00:49
111th Matt Routledge Unattached MV40 02:51:07 00:01:08
112th Tracy Pennington Pensby Runners LV50 02:51:30 00:00:31
113th Will Godfrey Unattached MV40 02:51:39 00:00:50
114th Paul Jackson Cheshire Hash House Harriers MV50 02:51:41 00:00:37
115th Michelle Ollier South Cheshire Harriers L 02:52:03 00:00:43
116th Paul Stubbs-Jefferies Knutsford Tri Club MV50 02:52:29 00:00:45
117th Mike Stockton Knutsford Tri Club M 02:52:35 00:00:42
118th Philip Relph Unattached MV60 02:52:46 00:00:35
119th Katie Piercy Delamere Spartans L 02:52:54 00:00:38
120th Guy Lambert Spectrum Striders M 02:53:14 00:01:11
121st Sonya Monaghan St Helens Sutton AC LV40 02:53:44 00:01:30
122nd Charles Ashley Wrexham Amateur AC MV50 02:53:45 00:01:03
123rd Rob Chaddock Achille Ratti Climbing Club MV40 02:54:41 00:00:30
124th Stephen Saunders Birkenhead AC MV50 02:54:57 00:00:57
125th Paul Shannon Deeside Orienteering Club MV50 02:55:16 00:00:42
126th Shari Sale Unattached LV40 02:55:25 00:00:54
127th Alan Wilcox Northwich Running Club MV50 02:56:04 00:01:30
128th Rachel Arnold Helsby RC LV50 02:57:03 00:00:58
129th Katie Bretherton Unattached L 02:57:07 00:00:56
130th Jo Willams Unattached LV40 02:57:44 00:01:00
131st Rachel Maskell Unattached L 02:58:10 00:01:30
132nd Jonathan White Delamere Spartans MV40 02:58:38 00:00:37
133rd Tom Westcott Unattached M 02:58:40 00:01:30
134th Matthew Hargreaves Cheshire Hash House Harriers MV40 02:59:22 00:01:12
135th Tracy Hunter Unattached LV40 03:00:11 00:01:02
136th Mark Dunn Unattached M 03:01:05 00:00:40
137th David York Tattenhall Runners MV50 03:01:38 00:00:53
138th Louise Ward Wrexham Amateur AC L 03:02:02 00:00:52
139th John Neilson Unattached MV50 03:02:45 00:01:09
140th Charles Larsson Newcastle Staffs AC MV40 03:03:22 00:00:46
141st Roger Harrison Cheshire Hash House Harriers MV60 03:03:30 00:00:46
142nd Gill Darby Penny Lane Striders LV50 03:03:50 00:01:24
143rd Louise Shannon Plodders L 03:03:59 00:00:55
144th Stephen Huyton Newburgh Nomads RC M 03:05:34 00:00:40
145th Keith Harris Unattached MV40 03:05:35 00:00:50
146th Mark Scott Liverpool RC MV40 03:06:30 00:00:59
147th= Lisa Mercer Liverpool RC L 03:07:11 00:00:56
147th= David Pitt Unattached M 03:07:11 00:00:53
149th Rebecca Kempsey Unattached L 03:07:19 00:00:45
150th Paul Gilbertson Liverpool RC M 03:07:26 00:00:42
151st Joe Sparkman Lymm Runners M 03:08:10 00:01:01
152nd Gillian Nicol Unattached L 03:09:31 00:00:58
153rd Fenella Higgins Buckley LV40 03:09:32 00:00:56
154th Neville Griffiths Spectrum Striders MV60 03:10:02 00:00:45
155th Jenny McClelland Lymm Runners LV40 03:10:06 00:00:52
156th Sarah Gooda Unattached LV50 03:10:23 00:00:59
157th Andrew Holland Warrington Road Runners M 03:10:47 00:00:53
158th Daniel Williams Unattached MV40 03:13:45 00:01:13
159th Ralf Sandvoss Cheshire Hash House Harriers MV40 03:14:25 00:01:24
160th Darren Burns Fell Ponies MV50 03:14:28 00:01:18
161st Tarja Kinnunen Mersey Tri LV40 03:15:07 00:01:21
162nd Bernadette Pedder City of Chester Triathlon Club LV50 03:15:24 00:00:39
163rd Grant Wilcox Unattached MV40 03:16:59 00:00:48
164th David Morris Cheshire Hash House Harriers MV40 03:17:52 00:01:16
165th Jackie Keasley Helsby RC LV50 03:19:19 00:00:41
166th Claire Beswick Unattached LV40 03:19:36 00:00:32
167th Sally Napthen City of Chester Triathlon Club LV50 03:22:08 00:01:19
168th Claire Trinder Stockport Harriers & AC LV40 03:23:33 00:00:58
169th Denise Zachariasz Spectrum Striders LV40 03:30:00 00:00:48
170th Carmen Kenworthy Unattached LV40 03:30:57 00:00:54
171st Kate Cox Unattached L 03:31:02 00:00:50
172nd John Anketell-Jones Unattached MV50 03:31:34 00:00:34
173rd Suzanne Jenkins Unattached L 03:33:45 00:00:38
174th Sara Morris Unattached LV40 03:39:39 00:00:45
175th Bryan Forth Warrington Road Runners MV40 03:47:53 00:00:56
176th Stephen Wiggins Helsby RC M 03:56:00 00:01:10
177th Joanne Walsh Rochdale Harriers LV40 04:13:21 00:01:30
178th= Jayne Roberts Royton Road Runners L 04:13:24 00:01:25
178th= Annabella Gloster Royton Road Runners LV40 04:13:24 00:01:30
180th Gillian Low Royton Road Runners LV50 04:13:35 00:01:22
181st Eileen Ingham Royton Road Runners LV50 04:13:37 00:01:21
182nd Julie Greenwood Royton Road Runners LV40 04:13:50 00:01:02
183rd Glyn Woodward Unattached MV40 04:20:02 00:00:53
dnf James Conacher Unattached MV40