2006 A Race Results
Home Up 2006 Race Results 2005 B Race Results

Updated 3/10/06

Up

Back to
Deeside
Home Page

Placing Name Club Class BeestonTime BeestonPos RockTime RockPos RunTime
1 Duncan Bell West Cheshire AC M 10:43:00 1 11:25:00 1 01:55:34
2 Glen Groves Liverpool Harriers M 10:45:00 3 11:28:00 2 02:03:19
3 Andrew Clague West Cheshire AC M 10:44:00 2 11:29:00 3 02:04:31
4 Alan Ashton Liverpool Harriers M 10:46:00 5 11:31:00 4 02:07:22
5 Ben Flannery Unattached M 10:49:00 7 11:34:00 6 02:07:31
6 Graham Earlam West Cheshire AC M40 10:49:00 6 11:34:00 7 02:07:48
7 Chris Clarke Manchester Tri M 10:51:00 13 11:35:00 8 02:08:16
8 Peter Taylor Tattenhall Runners M 10:46:00 4 11:32:00 5 02:09:29
9 Peter Maher Vale Royal M50 10:50:00 10 11:36:00 10 02:11:08
10 Roderick Johnstone Warrington Road Runners M 10:50:00 9 11:35:00 9 02:12:30
11 Phillip Miles Club 69 M50 10:52:00 24 11:38:00 15 02:14:21
12 Rob Stephenson Cheshire Hash House Harriers M40 10:51:00 12 11:38:00 13 02:14:46
13 Phil Townshend Chester Triathlon Club M 10:50:00 11 11:38:00 12 02:14:58
14 Peter Cobb Chester Triathlon Club M40 10:51:00 15 11:38:00 14 02:15:14
15 Andy Caunt South Cheshire M40 10:50:00 8 11:36:00 11 02:15:41
16 Dyfed Thomas Eryri Harriers M 10:52:00 21 11:39:00 16 02:17:02
17 Mike Tyrie Unattached M 10:51:00 20 11:39:00 18 02:18:52
18 Matthew Whitfield Ellesmere Port RC M50 10:52:00 22 11:41:00 24 02:19:10
19 Andy Wilson Centurions AC M50 10:53:00 30 11:41:00 23 02:19:22
20 Julian Spencer Spectrum Striders M40 10:51:00 16 11:41:00 22 02:19:41
21 Adam Etches Ely Runners M 10:52:00 23 11:39:00 17 02:20:05
22 Dave Fearon Razzer's Runners M40 10:52:00 26 11:43:00 29 02:20:55
23 Phil Colville Manchester & District OC M50 10:52:00 28 11:40:00 21 02:21:34
24 Ruth Isaacs Pensby Runners L40 10:53:00 32 11:43:00 31 02:21:39
25 Craig Todhunter Unattached M 10:56:00 43 11:44:00 34 02:22:12
26 Ryabov Sergey Vale Royal M50 10:51:00 14 11:40:00 19 02:22:42
27 Ian Landucci Unattached M40 10:53:00 34 11:43:00 32 02:23:04
28 Neil Kelly Penny Lane Striders M 10:51:00 17 11:40:00 20 02:23:30
29 Geoff Hand Spectrum Striders M50 10:52:00 29 11:42:00 27 02:24:22
30 Andrew Mitchell Sunlight Runners M 10:56:00 48 11:47:00 41 02:24:54
31 Martijn Groenendaal Warrington Tri M 10:51:00 18 11:41:00 25 02:24:59
32 Ainsley Baker Tattenhall Runners M 10:56:00 45 11:46:00 36 02:25:06
33 Andrew Gray Unattached M 10:52:00 25 11:41:00 26 02:25:26
34 Paul Crisford Unattached M 10:54:00 35 11:43:00 30 02:25:31
35 Owen Bass Deeside Runners M40 10:52:00 28 11:42:00 28 02:26:14
36 Keith Robbins Chester Triathlon Club M 10:56:00 47 11:47:00 39 02:26:33
37 Hamsin Hadziabdic Birkenhead AC M 10:53:00 33 11:44:00 33 02:26:57
38 John Keyworth Pensby Runners M50 10:56:00 44 11:47:00 43 02:28:46
39 Neville Griffiths Spectrum Striders M60 10:54:00 40 11:46:00 37 02:30:10
40 John Marsh Tarrenhendre FR M60 10:57:00 51 11:49:00 46 02:30:31
41 Stuart Hill Sunlight Runners M 10:51:00 19 11:45:00 35 02:31:17
42 Chris Loney Chester Triathlon Club M40 10:54:00 38 11:47:00 40 02:31:47
43 Charlie Rowlands South Cheshire Harriers M 10:56:00 42 11:48:00 44 02:32:07
44 Sally Gilliver Wilmslow L40 10:58:00 61 11:51:00 50 02:32:37
45 Cliff Wyatt Unattached M40 10:53:00 31 11:47:00 38 02:32:47
46 Barry Bright Penny Lane Striders M40 10:58:00 55 11:51:00 49 02:33:13
47 Dave Taylor Chester Triathlon Club M50 10:59:00 65 11:53:00 56 02:33:55
48 Alison Smith Tattenhall Runners L 10:58:00 60 11:52:00 52 02:34:10
49 Phil Gillard Helsby RC M40 10:56:00 41 11:48:00 45 02:34:37
50 Jan Littler Capenhurst L40 10:58:00 57 11:52:00 51 02:34:44
51 David Pearce Unattached M 10:58:00 59 11:53:00 57 02:36:48
52 Mark Baker Sunlight Runners M 11:01:00 79 11:56:00 66 02:37:19
53 Alan Maddock Unattached M40 11:01:00 73 11:56:00 67 02:37:34
54 Tom Annable Unattached M40 10:54:00 37 11:47:00 42 02:37:38
55 Stephen Riley Unattached M40 10:58:00 58 11:53:00 59 02:38:26
56 Keith Musson Ellesmere Port RC M50 10:58:00 56 11:53:00 55 02:38:32
57 H Jones Unattached M40 11:01:00 72 11:54:00 62 02:38:51
58 Simon Hughes Unattached M 11:04:00 96 11:59:00 80 02:39:01
59 Carl Loftus Warrington Tri M 10:54:00 36 11:50:00 48 02:39:03
60 Rob Edwards Wrecsam Tri M 11:01:00 83 11:56:00 65 02:39:14
61 Jason Kaushal Westerlands Cross Country Club M40 10:58:00 53 11:52:00 53 02:40:37
62 Karon Forster Spectrum Striders L40 10:57:00 49 11:53:00 58 02:40:46
63 Mike Perchard West Cheshire AC M50 10:59:00 66 11:56:00 64 02:40:51
64 Tarja Kinnunen Penny Lane Striders L 10:59:00 67 11:56:00 71 02:41:01
65 David Sykes Tattenhall Runners M 10:57:00 52 11:53:00 60 02:41:44
66 David Ashcroft Unattached M40 11:04:00 97 11:59:00 82 02:42:00
67 David Nugent Metro Aberdeen M40 11:00:00 71 11:56:00 68 02:42:08
68 Mike Press Unattached M50 11:01:00 82 11:58:00 76 02:42:31
69 Paul Chrisp Unattached M40 10:56:00 46 11:50:00 47 02:42:33
70 Martin Hirrell Penny Lane Striders M40 10:59:00 64 11:55:00 63 02:42:35
71 Tricia Jones Pensby Runners L40 11:01:00 78 11:56:00 69 02:43:15
72 Tommy Burke Penny Lane Striders M50 10:58:00 54 11:53:00 61 02:44:18
73 David Gill Sale Harriers M 11:01:00 75 11:56:00 70 02:44:25
74 Keith Brown Warrington Road Runners M40 10:59:00 62 11:56:00 73 02:45:21
75 Rachel Arnold Helsby RC L40 11:04:00 95 12:01:00 89 02:45:24
76 Rebecca Brand Unattached L 11:00:00 68 11:56:00 72 02:46:43
77 Carl Austin Unattached M 11:03:00 90 11:58:00 77 02:47:26
78 Natalle Coles Ely Runners L 11:04:00 100 12:01:00 93 02:47:34
79 David Bosley Unattached M50 10:54:00 39 11:53:00 54 02:47:38
80 Janet Frost Chester Triathlon Club L40 11:04:00 103 12:02:00 95 02:47:47
81 John Holden Leigh Harriers M50 11:04:00 104 12:01:00 94 02:48:00
82 Tony Man Penny Lane Striders M 11:10:00 120 12:05:00 104 02:48:18
83 Ian Blakebrough Cheshire Hash House Harriers M50 11:01:00 80 12:00:00 85 02:49:06
84 Caroline Hall Sunlight Runners L 11:04:00 102 12:03:00 97 02:49:40
85 Mike Cottrill Unattached M 11:01:00 77 11:59:00 83 02:49:43
86 Iain Bell Deeside OC M40 11:03:00 88 12:01:00 92 02:49:51
87 John Moorhouse Cheshire Hash House Harriers M50 11:03:00 89 12:01:00 90 02:50:16
88 Mandy Blenkinsop Helsby RC L 11:04:00 101 12:03:00 96 02:50:18
89 David Taylor Cheshire Hash House Harriers M40 10:59:00 63 11:56:00 74 02:50:28
90 John Anketell-Jones Spectrum Striders M40 11:02:00 86 11:58:00 78 02:50:34
91 Chris Wilcox Deeside OC M50 11:01:00 74 12:00:00 88 02:51:53
92 David York Chester Great Outdoors M40 11:00:00 70 11:59:00 79 02:52:27
93 Frank Green Liverpool RC M60 11:00:00 69 12:00:00 84 02:52:52
94 Alan Durston Ellesmere Port RC M50 11:02:00 85 12:01:00 91 02:53:18
95 Rob Hardwick Penny Lane Striders M 11:03:00 93 12:00:00 86 02:53:20
96 Cliff Etherden Manchester & District OC M50 11:03:00 94 12:04:00 100 02:56:00
97 Timothy Leonard Unattached M40 11:10:00 119 12:10:00 111 02:56:01
98 Mike O'Brien Manchester YMCA M40 11:04:00 99 12:05:00 102 02:56:13
99 Bill Murphy Ford (Halewood) AC M60 11:05:00 105 12:04:00 101 02:56:21
100 Rachel Richardson Unattached L 11:05:00 107 12:06:00 106 02:57:17
101 Jonathon Bradshaw Chester Triathlon Club M 11:01:00 76 12:00:00 87 02:58:51
102 Dominique Miller Chester Triathlon Club M 11:02:00 87 12:04:00 99 02:59:09
103 Janet Taylor Chester Triathlon Club L40 11:07:00 108 12:08:00 108 02:59:29
104 Andrew Tomkinson Rochdale M 11:01:00 81 12:05:00 103 03:01:29
105 Grace Hough Telford Harriers L50 11:10:00 117 12:13:00 116 03:01:56
106 Julie Shalloe Chester Triathlon Club L40 11:10:00 116 12:13:00 113 03:02:29
107 Jay Neary Unattached M 11:03:00 91 12:04:00 98 03:02:44
108= Perie Haddon Unattached L 11:08:00 112 12:10:00 109 03:03:04
108= Stuart Cordner Unattached M 11:08:00 113 12:10:00 110 03:03:04
110 Ellen Spencer Telford Harriers L 11:10:00 118 12:13:00 117 03:03:06
111 Rob McHarry Spectrum Striders M40 10:57:00 50 11:57:00 75 03:03:35
112 Stephen Tysome Unattached M 11:03:00 92 12:06:00 105 03:03:38
113 Craig Marsden Unattached M40 11:02:00 84 12:07:00 107 03:05:37
114 Lewis Monks Unattached M 11:04:00 98 11:59:00 81 03:05:40
115= Andrew Gooda Deeside OC M40 11:08:00 110 12:13:00 115 03:06:17
115= Sarah Gooda Deeside OC L40 11:08:00 111 12:13:00 114 03:06:17
117 Clive Gregory Unattached M50 11:10:00 115 12:14:00 118 03:08:07
118 Nicky Ingram Cheshire Hash House Harriers L40 11:11:00 122 12:18:00 120 03:11:51
119 Ian Manners Manchester YMCA M40 11:05:00 106 12:12:00 112 03:15:54
120 Jane Hallows Penny Lane Striders L 11:10:00 121 12:23:00 123 03:19:12
121 David Carnelley Tattenhall Runners M 11:08:00 109 12:17:00 119 03:21:32
122 Nigel Crompton Pensby Runners M40 11:10:00 114 12:21:00 122 03:24:07
123 Ken Craig Cheshire Hash House Harriers M50 11:11:00 123 12:19:00 121 03:26:22
124 Sandy Rodger Deeside OC M40 11:16:00 124 12:30:00 124 03:28:12
125 Belinda Riley Newcastle (Staffs) AC L40 11:17:00 126 12:30:00 125 03:29:41
126 Phill Hickling Bell Harp Hornets M50 11:21:00 127 12:38:00 127 03:38:48
127 Stephen Samuel Worksop Harriers M 11:41:00 132 12:48:00 129 03:52:11
128 Ashley Hales Unattached M 11:41:00 133 12:49:00 130 03:52:26
129 Gian Abbott Cheshire Hash House Harriers M40 11:17:00 125 12:32:00 126 03:55:38
130 Angela Jones Hearts L40 11:30:00 131 12:53:00 131 03:58:44
131 Christine Newbury Liverpool RC L 11:30:00 129 12:53:00 132 03:58:45
132 Jim Banfi Unattached M50 11:24:00 128 12:48:00 128 04:00:38
RTD Maureen Laney Clayton-le-Moors L50 10:52:00        
RTD Debbie Rowley Mersey Tri L          
RTD David Press Chester Triathlon Club M50 11:01:00