CHESHIRE AND MERSEYSIDE SCHOOLS ORIENTEERING LEAGUE

2006-2007 SEASON

Results from Tawd Vale (event 3) - 2 December 2006

 

White | Yellow | Orange | Light Green | Long | School Scores

Overall Rankings (2006/2007) | Rules | Schools Home Page | Deeside Home Page



White Course, 18 controls

Pos
Name
Club
Year
Time
1
Michael Kayley
PLPS
B5
16.17
2
Megan Forrest + E Horton
StT
G5
17.28
3
Callum Brussels + L Bolton
StT
B5
22.48
4
Amy Grant + R Davies
StT
G5
24.06
5
Jack Lloyd
25.27
6
Robbie Helsby + D Burrows
StT
B5
25.55


Top of page

Yellow Course, 14 controls
Base Points = 400

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Luke Marshall
FHS
B7
18.34
560
2
Ryan Williams
FHS
B7
18.42
556
3
Sean Phillips
BHS
B8
18.45
495
4
Douglas Foot
FHS
B8
18.50
493
5
Callum Jones
MTS
B8
19.29
477
6
Nicholas Evans
BHS
B7
19.41
528
7
Callum Brussels + L Bolton
StT
B5
20.19
8
Matt + Dun
Oakwd
B10/11
20.22
9
Richard Beattie
MTS
B8
20.29
453
10
Lucy, Ruth + Beth
Als
G7
21.19
558
11
Emma Lloyd
21.36
12
M Jones
BHS
B7
21.44
478
13
Johnathon Dearden-Williams
WGS
B7
21.59
473
14
Eva Smith
FHS
G7
23.01
516
15
Callum Eldred
BHS
B7
23.15
447
16
Ralph Sparks
BHS
B7
23.46
438
17
Sam Harvey
BHS
B7
24.06
432
18
Sam Campbell
BHS
B9
24.20
382
19
Bara Tavfik
MTS
B8
24.48
374
20
Danny Elmsly
FHS
B8
25.33
363
21
Sean Lea + J Taylor
SS
B7
25.44
404
22
John Larty
FHS
B7
26.25
394
23
Laurence Sparks
BHS
B7
27.48
374
Colour standard (Fastest time x 1.5 = 27.51)
24
Robbie Helsby + D Burrows
StT
B5
27.56
25
John Baldwin
BHS
B7
28.07
370
26
Amy Grant + Davies
StT
G5
28.30
27
Emily Hughes
FHS
G9
30.46
338
28
Alex Hughes
FHS
B7
31.43
328
29
Cerys Butcher
FHS
G7
33.39
353
30
Chris McElroy
FHS
B7
36.55
282
31
Jack Matthews
FHS
B7
38.56
267
Disqualified or Retired
Brett Smith
WGS
B9
32.24
Wrong 5
Jess + Jo
Oakwd
yr11
44.18
Wrong 5
Emma Horton + Megan Forrest
StT
G5
32.09
No 11
K J Chung
MTS
B8
23.34
Wrong 11


Top of page

Orange Course, 2.5km, 16 controls
Base Points = 600

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Leon Bisset
MTS
B10
23.04
660
2
James Boot
BHS
B8
25.09
688
3
D Chung
MTS
B10
25.50
589
4
Andrew Smith
FHS
B9
27.48
622
5
Andrew Esdaile
FHS
B10
27.53
546
6
Alistair Housten
MTS
B9
28.23
610
7
Adam Clarke
BHS
B11
28.27
535
8
Thomas Byrne
FHS
B10
28.44
530
9
A Kishore
MTS
B10
30.30
499
10
Joe Jackson
FHS
B9
30.39
565
11
D Robinson
WGS
B9
30.53
560
12
Richard Clark
BHS
B8
32.30
532
13
Alyson Wilkinson
BHS
W40
33.57
14
Oliver Farren
SS
B9
36.13
478
15
?  (Start time 10.34)
36.46
16
S Jones
BHS
B10
37.10
410
17
Ryan MacKenzie
WGS
B9
37.44
459
18
J Marshall
MTS
B10
39.01
390
19
V Bheemireddy
MTS
B9
40.26
428
20
Samantha Wilinson
BHS
G9
41.15
470
21
Tim Faulkner
SS
B8
41.35
416
Colour standard (top 50% of competitors)
22
Michael Appleton
FHS
B9
42.41
405
23
E McCarthy
FHS
B9
43.42
396
24
Max Hutchins
SS
B8
46.26
373
25
Jessica Haney
FHS
G9
46.43
415
26
Georgia Willis
BHS
G8
47.16
410
27
Ian Marsh
FHS
B8
56.19
307
28
Thomas Higginson
SROC
56.36
29
Portia Barry
FHS
G9
59.33
325
30
Qingyuan Gardener
FHS
G10
63.50
271
31
James Hammond
BHS
B9
68.45
252
32
Hannah Irvine
PHG
G9
70.33
275
33
Adam 
Oakwd
71.44
34
Vicky Meredith
FHS
G9
73.32
264
35
Christian Szezepanek
BHS
B9
74.44
232
Retired and Disqualified
Adam, Mark + Anthony
Oakwd
Retired
Sea
Retired
Edward Calow
DEE
B5
Retired
Matt + Dun
Oakwd
B10/11
Retired
Duncan + Owen
Highleigh
42.44
Wrong 8
Gozde Ozebeden
Sir T
G11
Retired


Top of page

Light Green Course, 16 controls
Base Points = 800

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Chris Kayley
WGS
B11
28.22
880
2
M Carver
MTS
B13
32.36
696
3
Paul Redstone
SS
B10
33.32
745
4
James Stops
SS
B9
35.19
803
5
Chris Owens
BHS
B8
35.36
797
6
D Simpson
WGS
B11
36.04
692
7
Ian Goley
FHS
B10
36.39
681
8
Luke Miller
SS
B13
36.40
618
9
Evered
MTS
B12
36.43
619
10
C Rowe
MTS
B12
37.22
607
11
Graeme Blair
WGS
B11
38.38
646
12
Callum Lawton
SS
B10
39.29
632
13
Adam Atlasi
SS
B10
40.43
613
14
N Izzett
MTS
B11
41.58
595
Colour standard (Fastest time x 1.5 = 42.33)
15
Richard Kirby
MTS
B11
43.50
570
16
Rachel Clarkson
FHS
G10
45.53
618
17
Mike Pinder
MTS
B12
45.59
494
18
Alex Leonard
FHS
B12
65.30
347
Retired and Disqualified
Beatrix Calow
Retired


Top of page

Long Course, 4.3km, 16 controls
Base Points = 1000

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Chris Smithard
WGS
B13
27.17
1000
2
Malcolm Irvine
DEE
M50
30.00
3
Tom Taylor
SS
B13
30.30
894
4
Nathen Townshend
Potoc
M50
33.02
5
Norman Hall
DEE
M60
33.17
6
Pete Owens
DEE
M45
34.45
7
Chris Lloyd
Ind
36.33
8
Chris Calow
DEE
M50
38.49
9
Zoe Smithard
UHS
G11
38.59
875
10
Alan Mullock
DEE
M60
41.08
11
D Craigen
46.08
12
Sian Calow
DEE
W45
47.12
13
M Breach
54.54
14
Eleanor Owens
BHS
G10
57.22
594
15
Meg Owens
DEE
W45
64.07
16
Joy Irvine
DEE
W45
64.25


Top of page

SCHOOL SCORES

Pos
Name
School
1
2
3
4
5
6
Total
Points
1
S 1
Sandbach
894
803
745
632
618
613
4305
25
2
WGS 1
Wirral
1000
880
692
646
560
473
4251
24
3
MTS 1
Merchant Taylors
696
660
619
610
607
595
3787
23
4
BHS 1
Bridgewater
797
688
594
535
532
528
3674
22
5
FHS 1
Formby
681
622
618
565
560
556
3602
21
6
MTS 2
Merchant Taylors
589
570
499
494
477
453
3082
20
7
FHS 2
Formby
546
530
516
493
415
405
2905
19
8
BHS 2
Bridgewater
495
478
470
447
438
432
2760
18
9
BHS 3
Bridgewater
410
410
382
374
370
252
2198
17
10
FHS 3
Formby
396
394
363
353
347
338
2191
16
11
FHS 4
Formby
328
325
307
282
271
267
1780
15
12
S2
Sandbach
478
416
404
373
1671
14
13
MTS 3
Merchant Taylors
428
390
374
1192
13

Top of page

Click here for full details of the rules and scoring system.

Any Queries? Contact Malcolm Irvine on 0151 648 7201 between 7-9 pm, or email Malcolm at malcolmirvine@hotmail.com.