CHESHIRE AND MERSEYSIDE SCHOOLS ORIENTEERING LEAGUE

2005-2006 SEASON

Results from Rivacre (event 1) - 24 September 2005

 

White | Yellow | Orange | Light Green | Green | School Scores

Overall Rankings | Rules | Schools Home Page | Deeside Home Page

Organiser's Comments - Barbara Jones

The usual thanks to all who ensured that the event started, kept going, and finished without too many hitches on a warm and sunny day - principally the Irvine family, with Malcolm as planner, adviser and results man, and Joy, Nikki and Hannah as helpers/support. I hope the schools realise just how much work goes into these events, before, during and after the day. Thank you too to all the willing helpers on the day, many of whom didn't get their free run: the ever present Norman Hall and Alan Mullock, multi-job men; Ian Campbell, equipment transporter and start man; the amazing Smithards, do-it-all specialists; and all the others - John Keyworth, Roger Green, Josie Nichols, Marion Pope, Emily and Alice Kutarski (multi-job ladies), the Evans and Chavasse families, and Pauline Abblett (soon, sadly, to be returning to New Zealand). Our thanks go too to Ranger Justin Dyke at Rivacre Country Park, for his help, and for allowing us to use the toilets in the Rangers' cabin.

 

White Course, 1.2km, 11 controls

Pos
Name
Club
Year
Time
1
Michael Kayley
PLPS
B4
17.11

 

Top of page

Yellow Course, 2.0km, 13 controls
Base Points = 400

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Rory O'Callaghan
FHS
B9
16.14
500
2
Jamie McCann/Peter Clegg
WGS
B8
17.03
476
3
Tom Byrne
FHS
B9
19.15
422
4
James North
FHS
B9
19.16
421
5
Joshua Carrington Mackenzie
FHS
B7
20.01
454
6
Andrew Smith
FHS
B8
20.31
396
7
Ian Marsh
FHS
B7
21.45
418
8
Jack McKeon
BHS
B7
23.01
395
9
Edward McCarthy
FHS
B8
23.26
346
10
Lewis Conlan
FHS
B9
23.44
342
11
Robert Gardner
FHS
B7
24.01
378
12
Sammy McGowan
FHS
G9
24.20
374
13
Charlie Gatehouse
FHS
B7
24.54
365
14
Michael Appleton
FHS
B8
25.21
320
15
Douglas Foot
FHS
B7
25.54
351
16
Danny Emsley
FHS
B7
25.57
350
17
Sean Phillips
BHS
B7
26.22
345
18
Elizabeth Buck
FHS
G9
26.24
344
19
Mathew Jones
AT
B6
28.15
20
Jack Dalton
FHS
B7
28.34
318
21
Portia Barry
FHS
G8
28.44
316
22
Lucy Baines
FHS
G9
29.55
304
Colour standard (top 50% of competitors)
23
Matthew Daykin
B7
30.14
301
24
Chris Milnes
BHS
B7
30.20
300
25
M Dadd
BHS
B7
30.21
299
26
Emma Brownlee
FHS
G8
30.44
296
27
Sam Campbell
BHS
B8
31.30
258
28
Alice Laybourne
FHS
G9
31.31
288
29
Carla Hughes
FHS
G9
32.37
279
30
Lachlan Chavasse
Grange
B1
33.08
31
Peter Burns
FHS
B7
33.10
274
32
Amy Griffiths
FHS
G9
33.30
271
33
Bret Smith
WGS
B8
34.00
239
34
Vicky Meredith
FHS
G8
35.11
258
35
Georgia Willis
BHS
G7
36.30
293
36
Victoria Wall
FHS
G9
36.35
248
37
Sophie Lewis
FHS
G9
36.53
246
38
Qingyuan Gardner
FHS
G9
39.05
233
39
Mike Fleming
FHS
B7
39.42
229
40
Matthew Wallbanks
FHS
B7
40.10
226
41
Naomi Chavasse
Grange
G5
41.36
42
Connor Jenkins
FHS
B7
46.45
194
43
Edward Calow
Horrnsmill
B4
47.11

 

Top of page

Orange Course, 2.6km, 14 controls
Base Points = 600

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Ian Goley
FHS
B9
31.31
750
2
Nigel Johnson
BHS
M21+
32.02
3
Bissett
MT
B9
33.45
700
4
Liu
MT
B8
35.16
670
5
Chris Greenwood
FHS
B11
36.22
572
6
Izzett
MT
B10
36.33
569
7
Sam Bozson
BHS
B9
36.51
642
8
Adam Bozson
BHS
B8
36.39
645
9
C Owens
BHS
B7
38.48
682
10
Luke Shackleton
SS
B11
39.15
530
11
Chung
MT
B9
39.33
598
12
Joe Tipping
Anf
B11
39.35
526
13
Chris Banfield
WGS
B10
40.46
510
14
Callum Lawton
SS
B9
42.37
555
15
Anthony Baynham
SS
B9
43.53
539
16
Nathaniel Grayham
BHS
B8
44.07
536
17
Barry
MT
B9
46.29
509
18
Williams
MT
B10
46.38
446
Colour standard, 47.17 (150% of winning time)
19
Ryan Mackenzie
WGS
B8
47.36
497
20
Sehreen Shafaat
BHS
G11
48.57
483
21
Nathan Sparrow
SS
B12
49.07
385
22
C Goley
Ind
W50
50.33
23
Kishore
MT
B9
51.26
460
24
Kirby
MT
B10
51.39
403
25
Josh Cartwright
WGS
B8
52.50
447
26
Kirrun Shafaat
BHS
G10
53.56
438
27
Nathan Cox
SS
B9
54.07
437
28
James Stops
SS
B8
54.18
435
29
Marshall
MT
B9
55.46
424
30
Corinne Armstrong
FHS
G9
56.00
473
31
Rachael Clarkson
FHS
G9
60.30
438
32
Jo Magnusson
FHS
B10
74.58
277
33
Matthew McArthur
FHS
B10
79.56
260
34
Joe Willis
BHS
B7
90.12
294
35
James Harwood
BHS
B8
96.44
244
36
Christian Szczepanek
BHS
B7
99.57
265
Retired and Disqualified
Hannah Irvine
PGHS
G8
Retired
No 10-14
M Hillier
BHS
B8
Retired
No 9-14

 

Top of page

Light Green Course, 3.2km, ?? controls
Base Points = 800

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Scot Lowe
SS
B12
49.44
800
2
Evered
MT
B11
52.56
827
3
Luke Miller
SS
B12
54.46
726
4
Roger Green
Dee
M65
58.03
5
Adam Atlasi
SS
B9
59.41
833
6
Paul Redstone
SS
B9
59.55
830
7
Rowe
MT
B11
61.01
717
8
John Keyworth
Dee
M50?
62.23
9
David Smith
Sutton
B9
62.37
797
10
Carver
MT
B12
63.46
624
11
Josh Burt
FHS
B11
64.28
679
12
Adam Gill
FHS
B11
66.48
655
13
Graeme Blair
WGS
B10
70.44
619
14
Alex Leonard
FHS
B11
71.26
613
15
Andrews
MT
B13
74.33
534
Colour standard, 74.36 (150% of winning time)
16
Anne Daykin
Ind
W45
94.43
Retired and Disqualified
Sam Jones
BHS
B9
No 6, 7

 

Top of page

Green Course, 3.7km, 20 controls
Base Points = 1000

Pos
Name
Club
Year
Time
Points
1
Norman Hall
Dee
M55
42.04
2
Chris Kayley
WGS
B10
42.45
1100
3
Peter Potter
Dee
M45
43.00
4
Sarah Bayliss
Splot
W35
45.27
5
John Nicolson
Anf
B12
46.44
915
6
Tom Taylor
SS
B12
51.47
826
7
C Butchart
WGS
B13
61.12
699
8
Pauline Abblett
S-NZ
W55
61.49
Colour standard, 62.03 (150% of winning time)
9
Sian Calow
Dee
W40
66.46
Retired and Disqualified
P Nicolson
Dee
M50
No 8, 15

 

Top of page

Schools Key

Anf - Anfield Comprehensive
OS - Ormskirk
PHSG - Pensby High School for Girls
PLPS - Poulton Lancelyn Primary
St Rich - St Richard's RC Primary
UHS - Upton High School, Chester
AT - Appleton Thorn

 

Top of page

SCHOOL SCORES

Pos
Name
School
1
2
3
4
5
6
Total
Points
1
SS 1
Sandbach
833
830
826
800
726
555
4570
25
2
MTS 1
Merchant Taylors
827
717
700
670
624
598
4136
24
3
WGS 1
Wirral
1100
699
619
510
497
476
3901
23
4
FHS 1
Formby
750
679
655
613
572
500
3769
22
5
BHS 1
Bridgewater
682
645
642
536
483
438
3426
21
6
MTS 2
Merchant Taylors
569
534
509
460
446
424
2942
20
7
FHS 2
Formby
473
454
438
422
421
418
2626
19
8
SS 2
Sandbach
539
530
437
435
385
2326
18
9
FHS 3
Formby
396
378
374
365
351
350
2214
17
10
FHS 4
Formby
346
344
342
320
318
316
1986
16
11
BHS 2
Bridgewater
395
345
300
299
294
293
1926
15
12
FHS 5
Formby
304
296
288
279
277
274
1718
14
13
FHS 6
Formby
271
260
258
248
246
233
1516
13
14
BHS 3
Bridgewater
265
258
244
767
12
15
FHS 7
Formby
229
226
194
649
11

Top of page

Click here for full details of the rules and scoring system.

Any Queries? Contact Malcolm Irvine on 0151 648 7201 between 7-9 pm, or email Malcolm at malcolmirvine@hotmail.com.