CHESHIRE AND MERSEYSIDE SCHOOLS ORIENTEERING LEAGUE

2000-2001 SEASON

Results from Runcorn Town Park (event 5) - 31 March 2001

 

Light Green | Orange | Yellow | White | Long | School Scores

Schools Home Page | Deeside Home Page


LIGHT GREEN
Base Time 19.51 minutes. Maximum Points 1000.

Name

Club

Year

Time

Pnts

1

T.Cochrane

OGS

BY13

19:51

1000

2

J.Larne

PRES

BY11

21:33

921

3

G.Hawkswell

WGS

BY13

22:27

884

4

E.Cochrane

OGS

BY8

24:23

814

5

R.Monaghan

GRA

BY9

25:04

792

6

D.McNair

MTS

BY12

25:20

784

7

D.Schorah

CAL

BY7

25:57

765

8

S.Hughes

ANF

BY13

26:28

750

9

M.Bulman

WGS

BY11

28:02

708

10

C.Jacob

WGS

BY13

28:06

706

11

A.Sheel

OGS

GY11

29:26

674

11

S.Beresford

MDOC

M50

29:26

-

13

D.Goley

FHS

BY10

29:30

673

14

G.Grue

ANF

BY10

29:50

665

15

F.Bryan

PRES

BY12

29:56

663

16

D.Shaw

ANF

BY10

30:05

660

17

M.Warren

MTS

BY12

31:18

634

18

C.Smithard

WGS

BY7

31:45

625

19

S.Robinson

DEE

W45

32:54

-

20

D.Bryan

PRES

BY11

33:01

601

21

C.Dean

FHS

BY12

36:28

544

22

B.Buse

FHS

BY11

37:28

530

23

P.Smithard

DEE

W45

37:46

-

24

C.Wall

FHS

GY12

37:47

525

25

R.Sadi

FHS

BY12

37:56

523

26

J.Cochrane

OGS

BY8

38:04

521

27

K.Wensley

FHS

BY12

39:33

502

28

L.Martland

FHS

BY9

40:26

491

29

J.Buse

FHS

BY11

41:35

477

30

S.Patrick

MTS

BY13

41:47

475

31

E.Hughes

BWR

GY8

43:17

459

32

S.Hurrell

DEE

M45

44:59

-

33

P.Dean

FHS

BY10

45:27

437

Top of page

ORANGE
Base Time 32.54 minutes. Maximum Points 600.

Name
Club
Year
Time
Pnts
1
A.le Good
WDC
BY9
32:54
600
2
K.Sandes
WGS
BY8
34:01
580
3
D.Kirby
FHS
BY10
36:34
540
4
A.Irvine
PEN
BY7
37:09
531
5
R.Wilson
FHS
BY8
41:08
480
6
D.Marshall
FHS
BY8
41:15
479
7
S.Graham
WGS
BY8
41:53
471
8
S.Barrett
MTS
BY9
42:24
466
9
J.Silver
MTS
BY9
43:23
455
10
J.Cottrill
FHS
BY9
43:43
452
11
J.O'Neill
ANF
BY8
43:50
450
12
A.Ashton-Smith
MTS
BY11
44:15
446
13
R.Findlay-Robinson
DEE
W12
47:19
-
14
M.Guest
MTS
BY9
48:18
409
15
E.Lambert
ANF
GY9
49:48
396
16
P.Banks
FHS
BY9
51:34
383
17
D.Nugent
WDC
BY9
52:17
378
18
M.Roberts
FHS
BY8
53:36
368
19
Mark Taylor
WGS
BY8
54:21
363
20
N.Kearney
ANF
BY9
54:46
360
21
D.O'Toole
WDC
BY9
57:37
343
22
S.Berrisford
MDOC
W12
59:11
-
23
Lucy Grue
ANF
GY9
60:43
325
24
D.Gardner
WDC
BY9
62:29
316
DISQUALIFIED/
RETIRED
T.Lloyd
WGS
BY8
45:07
m5,6,8
C.Butchart
WGS
BY8
48:58
m5,6,8

Top of page


YELLOW
Base Time 18.37 minutes. Maximum Points 300.

Name

Club

Year

Time

Pnts

1

J.Nicholson

ANF

BY7

18:37

300

2

R.Schubert

IND

M14

24:00

-

3

S.Subramanian

MTS

BY9

25:14

221

4

J.Farr

OGS

BY8

25:56

215

5

Laura Grue

ANF

GY7

25:57

215

6

P.Goley

FHS

BY7

27:29

203

7

A.O'Neill

ANF

GY7

27:45

201

8

G.Elwood

WGS

BY9

28:27

196

9

Samuel O'Brien

FHS

BY9

28:58

193

10

Parker

MTS

29:32

189

11

E.Davies

MTS

BY9

30:04

186

12

C.Arrowsmith

FHS

BY7

30:23

184

13

R.Salisbury

ANF

BY7

31:04

180

14

R.Higginson

WDC

Y8

31:22

178

15

P.Dyer

WDC

Y7

32:00

175

16

D.Breslan

WGS

BY9

32:34

171

17

W.Hick

FHS

BY7

32:38

171

18

N.De Maira

MTS

BY7

32:42

171

19

A.Irving

WGS

BY9

33:45

165

20

D.Marks

FHS

BY7

33:56

165

21

J.Gee

ANF

GY7

34:28

162

22

A.Heron

FHS

BY8

37:16

150

23

S.Campbell

FHS

BY7

38:20

146

24

M.Harries

WGS

BY7

38:31

145

25

R.Thorpe

FHS

BY9

40:03

139

26

C.Burns

ANF

BY7

41:23

135

27

B.Daniels

FHS

BY9

43:22

129

28

Michael Taylor

WGS

BY7

44:27

126

29

Sorcha O'Brien

FHS

GY7

50:21

111

30

M.Sadi

FHS

BY7

57:43

97

Top of page

WHITE

Name

Club

Year

Time

1

B.Scorah

DEE

GY5

10:51

2

Z.Smithard

DEE

W10

13:20

3

I.Goley

BPR

BY4

15:16

4

H.Irvine

TPR

GY3

16:01

5

S.Drinkwater

PFO

BY2

17:27

Top of page

LONG

Name
Club
Class
Time
1
N.Scorah
DEE
M40
34:02
2
M.Irvine
DEE
M45
35:49
3
M.Cochrane
MEROC
M45
38:46
4
R.F-Robinson
DEE
M16
39:25
5
Chris Drew
MDOC
M50
41:00
6
T.Harper
DEE
M60
41:17
7
J.Evans
M60
41:27
8
Cath Drew
MDOC
W20
42:16
9
B.Chambers
DEE
M50
44:09
10
S.Drinkwater
PFO
M35
44:25
11
P.Edwards
M65
47:53
12
E.Drew
MDOC
W50
47:59
13
B.Roach
DEE
M55
48:17
14
J.Sherwood
DEE
M55
50:50
15
R.Waight
SYO
M45
51:40
16
A.Goodall
MEROC
M55
54:33
17
J.Cochrane
MEROC
W40
56:47
18
A.Hurrell
DEE
W45
67:10
19
B.Drew
MDOC
W16
75:56
 
DISQUALIFIED
J Robinson
DEE
M50
44:43
m6

Top of page

SCHOOL SCORES

School

1

2

3

4

5

6

Total

Pnts

Wirral Grammar School

WGS

884

708

580

471

196

171

3010

20

Anfield Comm. Comp.

ANF

750

665

450

396

300

215

2776

19

Merchant Taylors'

MTS

784

634

466

455

221

189

2749

18

Formby High School

FHS

673

544

540

480

201

193

2633

17

Ormskirk Grammar Sch.

OGS

1000

814

215

2029

16

West Derby Comp.

WDC

600

378

343

316

178

175

1990

15

Prescot Comprehensive

PRES

921

663

1584

14

               
Other Abbreviations
               

Birkdale Primary

BPR

               

Bridgewater

BWR

               

Caldy Grammar School

CAL

               

De la Salle

DLS

               

Grange School, Hartford

GRA

               

Pensby

PEN

               

Thingwall Primary

TPR

               


Any Queries? Contact John Armstrong on 01704-877461, Monday-Thursday, 8-11 pm.

Top of page


Schools Home Page | Deeside Home Page