CHESHIRE AND MERSEYSIDE SCHOOLS ORIENTEERING LEAGUE

2000-2001 SEASON

Results from Arrowe Park (event 2) - 4 November 2000

 

Light Green | Orange | Yellow | White | Green | School Scores

Schools Home Page | Deeside Home Page


LIGHT GREEN
Base Time 30:06 minutes. Maximum Points 1000.

Name

Club

Year

Time

Points

1

G.Hawkswell

WGS

BY13

30:06

1000

2

J.Larne

PRES

BY11

31:25

958

3

F.Bryan

PRES

BY12

36:03

835

4

J.Peck

WGS

BY13

39:33

761

5

Andrew Moore

ANF

BY9

40:45

739

6

D.Schorah

CAL

BY7

40:47

738

7

E.Cochrane

OGS

BY8

41:11

731

8

A.Sheel

OGS

GY11

42:12

713

9

M.Bulman

WGS

BY11

42:29

709

10

D.Bolton

DLS

BY10

42:38

706

11

S.Hughes

ANF

BY13

44:50

671

12

A.Taylor

WGS

BY13

45:53

656

13

D.Goley

FHS

BY10

47:41

631

14

C.Jacob

WGS

BY13

47:54

628

15

D.Bryan

PRES

BY11

47:56

628

16

S.Gregory

MTS

BY13

48:06

626

17

D.McNair

MTS

BY12

51:18

587

18

A.Bailey

WGS

BY10

51:59

579

19

C.Smithard

WGS

BY7

52:18

576

20

G.Grue

ANF

BY10

53:05

567

21

D.Pooley

FHS

BY9

53:43

560

22

J.Unwin

ANF

BY11

57:17

525

23

J.Cochrane

OGS

BY8

57:41

522

24

K.Parr

PRES

BY11

60:04

501

25

C.Wall

FHS

GY12

61:40

488

26

J.Buse

FHS

BY11

68:50

437

27

K.Wensley

FHS

BY12

69:45

432

28

B.Buse

FHS

BY11

71:03

424

29

C.Woolhouse

FHS

BY9

71:53

419

30

L.Martland

FHS

BY9

74:15

405

31

R.Sadi

FHS

BY12

79:28

379

32

P.Dean

FHS

BY10

85:22

353

33

S.Patrick

MTS

BY13

98:10

307

RETIRED
G.James
WGS
M15
f1-4
A.Hughes
ANF
BY11
f1,2,14


Top of page

ORANGE
Base Time 39:24 minutes. Maximum Points 600.

Name

Club

Year

Time

Points

1

A.Ritson

MTS

BY13

39:24

600

2

E.Hughes

BWR

GY8

39:51

593

3

A.Irvine

PEN

BY7

40:12

588

4

D.Kirby

FHS

BY10

41:22

571

5

S.Drinkwater

PFO

M6

45:33

-

6

Z.Wheeler,S.Gardner

CROX

GY11

46:07

513

7

D.Nugent

WDC

BY9

46:39

507

8

M.Evans

WGS

BY10

48:36

486

9

O.Hitchen

MTS

BY11

50:46

466

10

C.Butchart

WGS

BY8

51:58

455

11

Anthony Moore

ANF

BY9

52:45

448

12

C.Hawkins

FHS

BY9

53:05

445

13

E.Lambert

ANF

GY9

55:30

426

14

K.Sandes

WGS

BY8

56:35

418

15

A.Ashton-Smith

MTS

BY11

56:50

416

16

P.Bolton

DLS

BY7

58:07

407

17

P.Banks

FHS

BY9

58:14

406

18

W.Heaps

ANF

BY9

58:46

402

19

J.Turner

WGS

BY8

59:34

397

20

Lucy Grue

ANF

GY9

61:29

385

21

M.Smith

WGS

BY8

62:49

376

22

D.Gardner

WDC

BY9

63:46

371

23

N.Kearney

ANF

GY9

67:30

350

24

D.Marshall

FHS

BY8

67:31

350

25

D.O'Toole

WDC

BY9

68:01

348

26

K.Harper

WDC

BY9

77:25

305

27

J.Cottrill

FHS

BY9

83:15

284

28

R.Wilson

FHS

BY8

84:45

279

29

M.Roberts

FHS

BY8

87:50

269

30

S.Monahan

FHS

BY8

89:10

265

31

D.Bedford

FHS

BY9

91:00

260

DISQUALIFIED/RETIRED

J.Talbot

WGS

BY8

56:08
m8,9

A.Irving

WGS

BY9

59:07
m8,9

P.Lloyd

WGS

BY11

f1-6,8,9,12

J.Puddephatt

WGS

BY9

f1-6,8,12

L.Taylor

WGS

BY10

f1-6,12

N.Hawkswell

WGS

BY10

f1-6,12

T.Lloyd

WGS

BY8

f1-5,7,11,12

J.Clayton

WGS

BY9

f1-5,7,11,12

M.Taylor

WGS

BY8

f1, 10-12

A.le Good

WDC

BY9

f1-3

S.Graham

WGS

BY8

f1

G.Elwood

WGS

BY9


Top of page


YELLOW
Base Time 16:54 minutes. Maximum Points 300.

Name

Club

Year

Time

Points

1

J.O'Neill

ANF

BY8

16:54

300

2

P.McMahon

WDC

BY8

17:20

293

3

N.Sheel&E.Vrain

OGS

GY8

17:56

283

4

C.Wilson

ANF

BY7

18:43

271

5

J.Nicholson

ANF

BY7

18:52

269

6

R.Ramsbottom

OGS

BY8

19:42

257

7

D.Noble

ANF

BY8

19:54

255

8

Michael Taylor

WGS

BY7

20:41

245

9

P.Goley

FHS

BY7

22:05

230

10

J.Hooper

WGS

BY7

23:02

220

11

Laura Grue

ANF

GY7

23:05

220

12

T.Lenehan

ANF

BY7

23:13

218

13

J.Bray

ANF

BY7

23:24

217

14

J.Silver

MTS

BY9

23:25

217

15

J.Curley

WGS

BY7

23:31

216

16

C.Chedotal

WGS

BY10

23:53

212

17

M.Colman

WGS

BY7

24:07

210

18

D.Marks

FHS

BY7

24:17

209

19

Sorcha O'Brien

FHS

GY7

24:29

207

20

J.Farr

OGS

BY8

25:46

197

21

M.Harries

WGS

BY7

27:16

186

22

M.Guest

MTS

BY9

27:31

184

23

V.Desai

WDC

BY8

27:35

184

24

A.O'Neill

ANF

GY7

27:36

184

25

L.Davidson

ANF

BY8

29:04

174

26

C.Arrowsmith

FHS

BY7

29:20

173

27

F.Hulme

MTS

BY9

29:35

171

28

R.Lowkes

WGS

BY9

30:18

167

29

S.Barrett

MTS

BY9

30:33

166

30

S.Richards

WGS

BY7

31:33

161

31

M.Byrne

ANF

BY8

31:49

159

31

A.Heron

FHS

BY8

31:49

159

33

S.Davies

WGS

BY7

32:53

154

34

A.Scott-Taggart

FHS

BY7

32:54

154

35

S.Butler

WDC

BY8

33:29

151

36

S.Corran

CROX

GY9

33:38

151

37

W.Hick

FHS

BY7

33:58

149

38

A.Guest

WGS

BY7

34:31

147

39

A.James

WGS

BY7

34:44

146

40

N.Woltman

ANF

BY7

34:58

145

41

W.Oldham

WGS

BY7

35:20

143

42

C.Eccles

WGS

BY8

36:03

141

43

J.Mills

WGS

BY8

38:52

130

44

B.Daniels

FHS

BY9

39:44

128

45

J.Wharton

CROX

BY10

41:39

122

46

Sam O'Brien

FHS

BY9

42:20

120

47

T.Bolland

WGS

BY7

45:00

113

48

L.Keggin

FHS

GY7

46:41

109

49

K.Williams

FHS

GY7

49:44

102

50

S.Campbell

FHS

BY7

53:00

96

51

M.Sadi

FHS

BY7

54:33

93

52

R.Salisbury

ANF

BY7

59:30

85

53

M.Owens

FHS

BY7

61:35

82

         
 
DISQUALIFIED

M.Donohue

ANF

BY7

21:02
w3

J.Irving

ANF

BY7

23:02
m8

G.Rosindale

FHS

BY7

50:21
m8

Top of page

WHITE

Name

Club

Year

Time

 

1

H.Irvine

PEN

GY3

23:46

 

2

I.Goley

BPR

BY4

28:48

 

Top of page

GREEN

Name

Club

Year

Time

1

N.Scorah

DEE

M40

36:24

2

M.Cochrane

MEROC

M45

37:39

3

R.Finlay Robinson

DEE

M14

42:24

4

Finlay Robinson

DEE

M50

45:14

5

M.Claxton

MEROC

M21

50:05

6

M.Cranny

DEE

M60

55:30

Top of page

 

SCHOOL SCORES

School

1

2

3

4

5

6

Total

Points

Wirral Grammar School

WGS

1000

761

486

455

245

220

3167

20

Anfield Comm. Comp.

ANF

739

671

448

426

300

271

2855

19

Merchant Taylors'

MTS

626

600

587

466

217

184

2680

18

Formby High School

FHS

631

571

560

445

230

209

2646

17

Ormskirk Grammar Sch.

OGS

731

713

283

257

197

2181

16

West Derby Comp.

WDC

507

371

348

305

293

184

2008

15

Prescot Comprehensive

PRES

958

835

1793

14

Croxteth Comprehensive

CROX

513

151

122

786

13

                   
Other Abbreviations                  

Birkdale Primary

BPR

               

Bridgewater

BWR

               

Calday Grammar School

CAL

               

De la Salle

DLS

               

Pensby

PEN

               

Any Queries? Contact John Armstrong on 01704-877461, Monday-Thursday, 8-11 pm.

Top of page


Schools Home Page | Deeside Home Page