...return to index

Blue

Splits

6.0km 175m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Edward Calow DEE M20 47:37 0:57
2nd Daniel Weaver DEE M16 51:29 1:48
3rd Duncan Harris DEE M50 52:24 0:57
4th Paul Chavasse DEE M50 53:51 1:33
5th Iain Bell DEE M50 54:20 1:42
6th Tom Wood ERYRI M16 54:38 0:55
7th Jon Hateley DEE M50 59:40 1:54
8th John Embrey DEE M55 60:14 0:55
9th Hannah Hateley DEE W16 67:31 1:59
10th Noel Schorah DEE M55 67:32 1:28
11th Simon Coppock DEE M55 70:10 1:46
12th Paul Shannon DEE M55 71:59 1:15
13th Tom Disney DEE M21 72:24 1:42
14th Elizabeth Hughes DEE W21 75:22 1:08
15th Norman Hall DEE M65 76:38 1:24
16th Ross White   M21 78:09 0:49
17th Adrian Thiemicke DEE M50 79:11 1:55
18th Andrew Allen DEE M50 86:44 2:00
19th Thomas King DEE M21 86:58 1:38
20th John Mercer DEE M50 88:32 1:53
21st Martin Smith DEE M60 94:02 1:50
22nd Reg Simpson DEE M65 97:59 1:31
23rd Martin Pickering DEE M50 105:29 1:24

Green

Splits

4.6km 120m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Mike Smithard DEE M65 46:54 1:31
2nd Pauly-D Jones DEE M50 49:04 0:59
3rd Eifion Thomas DEE M65 54:51 1:08
4th Anthony Brockway DEE M55 57:02 1:46
5th Anna Harris DEE W14 58:08 2:00
6th John Broadhead WRE M60 64:31 2:00
7th Denis Murphy DEE M70 66:03 1:12
8th Peter Hills DEE M70 66:14 1:35
9th David Dann MDOC M60 67:22 1:35
10th Graham Horrocks PFO M55 68:04 2:00
11th John Padget DEE M70 68:38 1:10
12th Richard Hughes DEE M60 68:41 1:42
13th John Sherwood DEE M70 68:43 1:12
14th James Wright 1BS M14 69:07 1:28
15th Evelyn Elmes DEE W18 69:16 1:18
16th Andrew Brown DEE M50 69:39 1:50
17th Saskia Jones DEE W16 70:01 2:00
18th Maggie Hateley DEE W50 71:35 1:18
19th Graham Sutton DEE M60 72:02 1:30
20th Geoff Woolfenden DEE M60 74:31 2:00
21st Andrew Nielsew IND M50 77:10 1:34
22nd Caroline Gregson DEE W50 78:47 1:36
23rd Louise Veasey DEE W40 79:37 1:59
24th Chris Kemp DEE M60 88:05 1:58
25th James Smith DEE M65 89:24 1:09
26th Cassandra and Martin Mulholland IND M46 90:30 1:30
27th Anne Hurrell DEE W60 100:08 1:34
28th John Williams MWOC M70 108:41 1:58
m19 Nick Stafford DEE M45 71:50 1:59
w11 m19-21 Pat Moody DEE W55 99:21 1:50

Short Green

Splits

3.6km 75m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Jim Wood ERYRI M55 37:31 0:23
2nd David Brown DEE M18 41:46 0:48
3rd Ian Weaver DEE M50 46:42 0:55
4th Alan Mullock DEE M70 48:31 0:51
5th Michael Round DEE M60 56:22 0:34
6th Tim Murphy DEE M60 59:24 0:51
7th John Evans DEE M75 66:16 1:00
8th John Mills DEE M70 69:12 0:48
9th Peter Edwards DEE M80 71:55 0:43
10th Neil Laidlaw MDOC M55 75:51 0:41

Light Green

Splits

3.8km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sam Williams DEE M14 43:37
2nd Emma Weaver DEE W14 58:57
3rd James Coppock MDOC M16 67:54
4th William Coppock MDOC M16 67:56
5th Michael Purcell DEE M70 70:24
6th Maria Brockway DEE W50 94:31
m7 Dawn Williams DEE W45 68:06
m7 Katie Wilson DEE W14 69:07
m7 m14-17 Carmel Burke IND W45 75:09
m2-11 m15 Ken Hastings MDOC M55 80:47
m2-3 Catriona Fleming DEE W45 83:13

Orange

Splits

2.8km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rich Johnston IND M50 30:12
2nd Jake Williams DEE M12 36:39
3rd Brian Williams DEE M45 37:41
4th Jeni Hill IND W21 38:08
5th Tom Whieldon IND M12 45:47
6th Sandra Wright IND W50 47:21
7th Leo Hodgkins   M21 47:22
8th Catriona Schorah DEE W55 50:29
9th Johnathan Bendrey DEE M10 53:54
10th Family Coupe WRE W35 68:25
11th Eben Higginbottom IND M10 71:14
m2 m5 m10-12 Joan and Tracey IND W45 68:40
w5 w12 Ben Williams 1BS M13 69:53

Yellow

Splits

2.6km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Louis Smith DEE M6 28:48
2nd Lesley Hayward IND W45 32:35
3rd Andrew Collins DEE M10 38:48
4th Bethany Penn 1BS W12 41:58
5th Anna Bryce 1BS W12 42:47
6th Natasha Clarke, Alex Shephard 3UG W12 45:18
7th Aela Challender DEE W10 46:01
8th Tess Ewels IND W4 49:19
9th Joshua Bendrey DEE M8 50:54
10th Lucy, Sadie, Sofie, Tara 3UG W12 52:05
11th Matthew Chapman 1BS M11 53:28
12th Lucy Westwood, Lauren William, Olivia Amber 3UG W11 57:46
13th Ashleigh and Niamh 3UG W11 59:31
14th George Thomas and Rosie Hill 1BS M12 62:54
m4 rtd Ben and Benjy 1BS M12