Position Name Club/Country Age Class Time
1st= Andrew Barr MOR (GBR) M16 0:17
1st= Daniel Thomas POW (CYM) M16 0:17
3rd Sam Mitchell SBOC (CYM) M18 0:18
4th= Sander Vaher SBOC (CYM) M21 0:19
4th= Daniel Stansfield FVO (GBR) M16 0:19
4th= Charlie Jenkins SBOC (CYM) M18 0:19
7th= Philip Vokes DEE (GBR) M18 0:20
7th= Stewart Allison LOC (GBR) M14 0:20
7th= Dane Blomquist BAOC (GBR) M18 0:20
7th= Sarah Jones LOC (ENG) W18 0:20
11th= Dafydd Thomas POW (CYM) M14 0:21
11th= Jonathan Creak BAOC (ENG) M35 0:21
11th= George Hudson-Chang LOC (GBR) M16 0:21
11th= Norman Hall DEE (ENG) M65 0:21
11th= Ben Mitchell SBOC (CYM) M20 0:21
11th= Callum White INVOC (GBR) M16 0:21
17th= James Crawford GO (ENG) M55 0:22
17th= James Allison LOC (GBR) M16 0:22
17th= Olly Williams DEE (GBR) M18 0:22
17th= Helen Gardner SLOW (GBR) W21 0:22
17th= Harry Thomas POW (CYM) M10 0:22
17th= Noah Howlett LOC (GBR) M16 0:22
17th= Michael Hallett BOK (GBR) M16 0:22
17th= William Reynolds SBOC (CYM) M16 0:22
25th= Patrick Jones SBOC (CYM) M18 0:23
25th= Alexander O'Donovan LOC (GBR) M14 0:23
25th= Ben Doherty SBOC (CYM) M21 0:23
25th= Sam Yates LOC (GBR) M14 0:23
25th= Helen Ockenden SROC (GBR) W16 0:23
25th= Fiona Newby LOC (GBR) W14 0:23
25th= Jeff Colbert SYO (CYM) M21 0:23
25th= Ian Cumpstey JOK (GBR) M35 0:23
25th= Peter Colbert SWOC (CYM) M60 0:23
25th= Steve Dempsey MDOC (GBR) M50 0:23
25th= Quinlan Silk SWOC (CYM) M12 0:23
25th= Alistair Thornton MDOC (GBR) M18 0:23
25th= Richard Barrett SBOC (CYM) M40 0:23
25th= David Watkins BADO (CYM) M55 0:23
25th= Julie Emmerson OD (GBR) W18 0:23
25th= Marcus Pinker FVO (IRL) M35 0:23
41st= Rachel Emmerson OD (GBR) W18 0:24
41st= Joe Thomas POW (CYM) M16 0:24
41st= Megan Carter-Davies POW (CYM) W18 0:24
41st= Alexander Chepelin GRAMP (SCO) M16 0:24
41st= Hannah Cleary-Hughes LOC (GBR) W16 0:24
41st= Nigel Owens SYO (ENG) M45 0:24
41st= Ian Webb SLOW (GBR) M21 0:24
41st= Joe Woodley AIRE (GBR) M18 0:24
49th= Malcolm Irvine DEE (GBR) M55 0:25
49th= Jenny Heming ERYRI (CYM) W40 0:25
49th= Sally Gilliver MDOC (GBR) W50 0:25
49th= Alexandra Kilcoyne POW (CYM) W21 0:25
49th= River Edis-Smith MDOC (ENG) M14 0:25
49th= Niall Allen DEE (CYM) M18 0:25
49th= Brian Hughes HOC (CYM) M65 0:25
49th= Timor Owen (WAL) M18 0:25
49th= Kath Broatch ERYRI (CYM) W45 0:25
49th= Peter Haines AIRE (GBR) M55 0:25
49th= Paul Bradbury SYO (GBR) M55 0:25
49th= Andy Hawkins DVO (GBR) M65 0:25
49th= Benedict Jones Explorers (IND) M16 0:25
62nd= Daniel Roth OD (GBR) M40 0:26
62nd= John Embrey JOK (ENG) M55 0:26
62nd= Quentin Harding SROC (GBR) M50 0:26
62nd= Gavin Smith SROC (GBR) M55 0:26
62nd= Daniel Figg HH (GBR) M16 0:26
62nd= Katrina Hemingway WCOC (GBR) W18 0:26
62nd= William Thomas POW (CYM) M12 0:26
62nd= Eduard Vizcaya Montsant Orientació (ESP) M21 0:26
62nd= Ian Jones ERYRI (CYM) M45 0:26
62nd= Andy Emmerson OD (GBR) M55 0:26
62nd= Linda Pakuls GO (GBR) W55 0:26
62nd= Michael Adams SYO (ENG) M18 0:26
62nd= Anne Ockenden SROC (GBR) W16 0:26
62nd= David May SLOW (CYM) M65 0:26
62nd= Andy Campbell DEE (GBR) M50 0:26
62nd= Rob Normanton IND (ENG) M21 0:26
62nd= Evelyn Elmes DEE (ENG) W16 0:26
62nd= Jennifer Ricketts MAROC (SCO) W16 0:26
80th= Zoe Walsh POW (CYM) W16 0:27
80th= Bob Dredge WCH (GBR) M60 0:27
80th= Paul Murgatroyd LOG (ENG) M45 0:27
80th= Bruce Bryant OD (GBR) M55 0:27
80th= Clive Hallett BOK (GBR) M50 0:27
80th= Darren Baker DEE (GBR) M45 0:27
80th= Eifion Thomas DEE (CYM) M60 0:27
80th= Katie Wright LOC (GBR) W18 0:27
80th= Jack Quinney Explorer (CYM) M14 0:27
80th= Anwen Darlington ERYRI (GBR) W21 0:27
80th= Elen Norris ERYRI (CYM) W14 0:27
80th= Emma Daniel SYO (ENG) W20 0:27
80th= Kevan Latham SELOC (GBR) M55 0:27
80th= K S Lau (H) M20 0:27
80th= Isabel Hill DEE (GBR) W12 0:27
80th= Tony Davies SELOC (GBR) M65 0:27
80th= Alistair Wood AIRE (GBR) M60 0:27
80th= John Kewley MDOC (IOM) M50 0:27
80th= Wilbert Hollinger LVO (NI) M65 0:27
99th= Mary Ockenden SROC (GBR) W50 0:28
99th= Adrian Moir SWOC (CYM) M50 0:28
99th= Mike Smithard DEE (GBR) M60 0:28
99th= Sam Cross IND (ENG) M12 0:28
99th= Margaret Reynolds SBOC (CYM) W50 0:28
99th= Sam Cross IND (ENG) M12 0:28
99th= Blake Pia SBOC (GBR) W18 0:28
99th= Saskia Jones DEE (CYM) W12 0:28
99th= Nick Green GO (GBR) M50 0:28
99th= Sebastian Mitchell HOC (GBR) M10 0:28
99th= Richard Wilson LOC (CYM) M60 0:28
99th= Anya Crocker DEE (GBR) W21 0:28
99th= Cerys Manning SWOC (CYM) W21 0:28
112th= Alberto Dolci None (ITA) M21 0:29
112th= Eric Brown HOC (GBR) M65 0:29
112th= David Doherty SBOC (CYM) M55 0:29
112th= Annemieke Silk SWOC (CYM) W45 0:29
112th= Pat MacLeod NGOC (GBR) M65 0:29
112th= Maija Giddings IND (CYM) W10 0:29
112th= Richard Hill DEE (GBR) M45 0:29
112th= Chris Poole SO (CYM) M40 0:29
112th= Hannah Thomas POW (CYM) W10 0:29
112th= Ffion Norris ERYRI (CYM) W10 0:29
112th= James McCann MDOC (GBR) M14 0:29
112th= Nina Jones DEE (CYM) W14 0:29
112th= Catherine Hill DEE (GBR) W45 0:29
112th= Stephen Round SELOC (GBR) M60 0:29
112th= Eunice Carter POW (CYM) W45 0:29
127th= Sara Campbell DEE (GBR) W45 0:30
127th= Mike Garvin SLOW (ENG) M40 0:30
127th= Karen Poole SO (ENG) W35 0:30
127th= Ffion ERYRI (CYM) W10 0:30
127th= Vicky Thornton MDOC (GBR) W50 0:30
127th= Emily Thomas POW (CYM) W14 0:30
127th= Fay Walsh POW (CYM) W16 0:30
127th= Scott Collier KERNO (GBR) M21 0:30
127th= David Palmer BOK (ENG) M65 0:30
127th= Dave Broatch ERYRI (CYM) M50 0:30
127th= Jackie Hallett BOK (GBR) W55 0:30
127th= Helena Burrows LOC (CYM) W60 0:30
127th= Bill Hyslop SROC (GBR) M70 0:30
127th= Niall Reynolds SBOC (CYM) M50 0:30
127th= Gill Manning SWOC (CYM) W60 0:30
127th= Caroline Gregson DEE (GBR) W45 0:30
127th= Nick Silk SWOC (CYM) M45 0:30
127th= Pete Owens DEE (ENG) M50 0:30
145th= Barrie Speake EBOR (GBR) M70 0:31
145th= David Mitchell SBOC (CYM) M55 0:31
145th= Sophie Brown AIRE (CYM) W40 0:31
145th= Heather Burrows LOC (CYM) W21 0:31
145th= Alexander Mitchell HOC (GBR) M12 0:31
145th= Daisy Fletcher-Cooney LOC (GBR) W14 0:31
145th= Jon Carberry SROC (GBR) M50 0:31
145th= Martyn Roome SROC (GBR) M60 0:31
145th= Howard Thomas BOK (CYM) M65 0:31
145th= Peter Ribbans SWOC (CYM) M55 0:31
145th= Brian Shaw SYO (GBR) M70 0:31
145th= Nicholas Barber CLOK (ENG) M21 0:31
145th= Gabriella Walsh POW (CYM) W45 0:31
145th= Susan Roome SROC (GBR) W60 0:31
159th= Nick Campbell DEE (GBR) M55 0:32
159th= John Cross IND (ENG) M40 0:32
159th= Elizabeth Jackson DEE (GBR) W50 0:32
159th= Keith Marsden HH (GBR) M70 0:32
159th= Sarah Watkins SROC (GBR) W35 0:32
159th= Jasmine Silk SWOC (CYM) W12 0:32
159th= Chris H. Virgo DEVON (CYM) M60 0:32
159th= Roger Thetford TVOC (ENG) M50 0:32
159th= Maddy Moyle IND (ENG) W21 0:32
159th= Andrew White HOC (GBR) M55 0:32
159th= Maggie Oliver IND (ENG) 0:32
159th= Lee Scott SYO (GBR) M45 0:32
171st= Kevin Parkes HH (GBR) M55 0:33
171st= Jan Ellis MDOC (GBR) W65 0:33
171st= Bridget Stein SBOC (CYM) W55 0:33
171st= Laura Barrett SBOC (CYM) W10 0:33
171st= Kate O'Sullivan POW (CYM) W45 0:33
171st= Kara Morris ind (CYM) W14 0:33
171st= Mark Saunders BOK (CYM) M50 0:33
171st= Claire Allison LOC (GBR) W45 0:33
171st= Clive Thomas POW (CYM) M45 0:33
171st= Martin Green MDOC (GBR) M55 0:33
171st= Maigh IND (CYM) W10 0:33
171st= Chris Heppenstall LOC (ENG) M21 0:33
171st= Jayne Sales SLOW (GBR) W21 0:33
171st= Robert Verity DEE (GBR) M70 0:33
171st= Peter Huzan SLOW (GBR) M45 0:33
171st= Becca Davies Explorer (CYM) W16 0:33
187th= Liz Phillips OD (GBR) W45 0:34
187th= Willow Moody DEE (ENG) W14 0:34
187th= Dawn Figg HH (GBR) W40 0:34
187th= Allan Darwell BOK (ENG) M60 0:34
187th= Joy Irvine DEE (GBR) W55 0:34
187th= Pauly-D Jones DEE (CYM) M45 0:34
187th= David Pal SPLOT (CYM) M45 0:34
187th= Sally Thomas BOK (ENG) W65 0:34
195th= John Williams POW (CYM) M70 0:35
195th= Rachel Morris ERYRI (GBR) W45 0:35
195th= Robin Bishop TVOC (CYM) M45 0:35
195th= Barbara Majumdar DEE (GBR) W65 0:35
195th= David Mawdsley MDOC (GBR) M70 0:35
195th= Pauline Smithard DEE (GBR) W55 0:35
195th= Sarah Jenkins SBOC (CYM) W50 0:35
195th= Peter Nicholls GO (GBR) M55 0:35
195th= Kerstin Mitchell HOC (GBR) W45 0:35
195th= Simon Crocker DEE (GBR) M50 0:35
195th= Rod Postlethwaite WRE (ENG) M55 0:35
195th= Anne Darlington ERYRI (CYM) W55 0:35
195th= Anne Straube OD (GBR) W35 0:35
195th= Mike Capper WAOC (GBR) M55 0:35
195th= Richard Towler LOC (GBR) M60 0:35
195th= Roger Stein SBOC (CYM) M60 0:35
195th= Andrea Marlow POW (CYM) W60 0:35
195th= Jane McCann MDOC (GBR) W45 0:35
195th= Marcia Bradbury SYO (GBR) W55 0:35
214th= Gillian Hanson HH (GBR) W45 0:36
214th= Guy Seaman SYO (CYM) M60 0:36
214th= Andrew Gregory MDOC (GBR) M75 0:36
214th= John Fallows NGOC (GBR) M55 0:36
214th= Amanda Crawshaw EPOC (GBR) W40 0:36
214th= David McCann MDOC (GBR) M50 0:36
214th= Jenny Nicholls GO (GBR) W55 0:36
214th= Jill Gorvett SYO (GBR) W65 0:36
214th= Peter Edwards DEE (ENG) M75 0:36
214th= Jane Campbell DEE (GBR) W55 0:36
224th= Heather Walton SLOW (ENG) W50 0:37
224th= Jessica Myers IND (ENG) W21 0:37
224th= Bill Marlow POW (CYM) M65 0:37
224th= James Verity ind (ENG) M35 0:37
224th= Carol Dredge WCH (GBR) W55 0:37
224th= Emily Wood SPOOK (ENG) W21 0:37
230th= Philip Jenkins SBOC (CYM) M45 0:38
230th= Elaine Sutton DEE (GBR) W45 0:38
230th= Sophie Seller IND (CYM) W14 0:38
230th= Ian Cooper SYO (GBR) M65 0:38
230th= Paul Ross ERYRI (CYM) M55 0:38
235th= Alice Bedwell BOK (CYM) W50 0:39
235th= Budha Majumdar DEE (GBR) M65 0:39
235th= Petra Barrett SBOC (GBR) W35 0:39
235th= Alex Crawshaw EPOC (GBR) W10 0:39
235th= Ian Gilliver MDOC (GBR) M60 0:39
240th= Derek Allison LOC (GBR) M55 0:40
240th= Martin Pickering DEE (GBR) M45 0:40
240th= Ali Lea BAOC (GBR) W35 0:40
240th= Miriam Rosen SROC (GBR) W60 0:40
240th= Richard Tiley LOC (GBR) M55 0:40
240th= Peter Gorvett SYO (GBR) M65 0:40
240th= Andrew Payne DEE (GBR) M60 0:40
247th= Fiona Hanstock BOK (GBR) W55 0:41
247th= Bob Elmes DEE (ENG) M65 0:41
247th= Kath Speak MDOC (GBR) W50 0:41
247th= Olivia Porter IND (CYM) W14 0:41
251st= Tom Carter-Davies POW (CYM) M14 0:42
251st= Morgan Rogers ind (CYM) M6 0:42
251st= Anne Palmer BOK (ENG) W60 0:42
251st= Elizabeth Furness MOR (GBR) W55 0:42
251st= Anne Wilson LOC (ENG) W60 0:42
256th= Robert Teed NGOC (CYM) M70 0:43
256th= Kay Hughes HOC (GBR) W60 0:43
256th= Jean Payne DEE (GBR) W60 0:43
256th= Susan Colbert SWOC (CYM) W65 0:43
256th= Trevor Roberts MDOC (CYM) M65 0:43
261st= Alan Heron SELOC (GBR) M75 0:44
261st= Laura Parkes HH (GBR) W21 0:44
261st= Lesley Brown HOC (GBR) W60 0:44
261st= Ronald Williams DEE (GBR) M75 0:44
261st= Terry Harper DEE (ENG) M70 0:44
266th Malcolm McIvor DEE (GBR) M70 0:45
267th= Marie Roberts MDOC (ENG) W55 0:46
267th= Colin Spears HOC (SCO) M75 0:46
267th= Jill Emmerson OD (GBR) W45 0:46
270th= John Padget DEE (GBR) M70 0:47
270th= Tony Noott BOK (CYM) M75 0:47
270th= Pat Moody DEE (ENG) W55 0:47
270th= Aida Vizcaya Montsant Orientació (ESP) W21 0:47
274th= Nev Myers EBOR (ENG) M55 0:48
274th= Monika Cooper SYO (GBR) W65 0:48
276th Julie Brook MDOC (GBR) W65 0:49
277th Chris Hiatt SBOC (CYM) M21 0:51
278th= David Rosen SROC (GBR) M60 0:53
278th= Susan Marsden HH (GBR) W65 0:53
280th= Marian White HOC (GBR) W50 0:54
280th= Michael Round DEE (GBR) M60 0:54
280th= Beryl Seaman SYO (GBR) W60 0:54
283rd Nicolas Barrett SBOC (CYM) M10 0:55
284th= Clare Fletcher BOK (ENG) W70 0:56
284th= daisy Grawe ind (CYM) W14 0:56
286th Suzanne Giddings IND (FIN) W35 0:57
287th= Lesley Norton WRE (ENG) W70 0:58
287th= Barry Barnes DEE (ENG) M70 0:58
289th= Chelsea King ind (CYM) W14 1:00
289th= Suzette Spears HOC (ENG) W70 1:00
291st Meg Roberts ind (CYM) W14 1:01
292nd= Penny Parkes HH (GBR) W55 1:03
292nd= Kitty Jones DEE (CYM) W18 1:03
292nd= Izzy Owens (GBR) W6 1:03
295th Sara Bixby Explorers (CYM) 1:05
296th Anne May SLOW (CYM) W60 1:08
297th Jill Barnes DEE (GBR) W60 1:11
298th= Daisy Pham Explorers (CYM) W18 1:14
298th= Gina Ross ERYRI (CYM) W50 1:14
300th John Ellis ERYRI (CYM) M45 1:20
301st Lawrence Jones Explorer (CYM) M18 1:23
302nd Angela Towler LOC (GBR) W65 1:27
303rd Elaine Latham SELOC (GBR) W60 1:28
304th Janet Jones DVO (GBR) W60 1:39
305th Amber Jones IND (CYM) W14 1:42
306th Barbara Verity DEE (GBR) W60 1:44
307th Pat Ehrhardt DOC (NZL) W70 2:01
308th Beth Hanson HH (GBR) W18 8:50