BLUE

Splits

6.500km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Chris Smithard DEE M21 34:50
2nd Olly Williams DEE M18 44:37
3rd Jon Hateley DEE M45 47:40
4th Tim Martland MDOC M45 51:56
5th Clive Richardson WRE M45 55:59
6th Iain Bell DEE M45 56:04
7th Mike Smithard DEE M60 57:51
8th Paul Chavasse DEE M45 58:22
9th Noel Schorah DEE M50 59:50
10th Elizabeth Jackson DEE W45 63:01
11th Callum Crocker DEE M21 64:34
12th Tim Palmer DEE M45 64:54
13th Sharron Richardson WRE W40 65:02
14th Simon Coppock DEE M50 66:49
15th Norman Hall DEE M60 71:44
16th Liz Hughes DEE W21 73:11
17th Martin Smith   M55 73:46
18th Paul Shannon DEE M50 77:18
19th Michael Woods DEE M55 82:08
20th Duncan Harris DEE M45 86:54
21st Peter Lancaster IND M50 99:47
22nd Sian Calow DEE W50 105:05
mp Malcolm Irvine DEE M55 72:26

GREEN

Splits

4.700km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Chris Owens DEE M18 34:04
2nd Paul Jones DEE M45 43:35
3rd Martin Green MDOC M55 45:47
4th Edward Barnard DEE M21 50:13
5th Nick Stafford DEE M40 53:52
6th Daniel Weaver DEE M12 54:31
7th Helen Elmes DEE W18 55:26
8th Graham Sutton DEE M55 55:59
9th Richard Griffin MDOC M40 58:59
10th Pat Moody DEE W55 59:09
11th Alan Mullock DEE M65 60:17
12th Anthony Brockway DEE M50 60:30
13th David Dann MDOC M55 65:18
14th Tim Murphy DEE M55 65:28
15th Matthew Kemp DEE M18 66:03
16th Jim Mitchell PFO M70 67:30
17th Andrew Williams DEE M65 68:03
18th George Farren   M16 68:23
19th Denis Murphy DEE M65 69:11
20th John Sherwood DEE M65 70:14
21st Julie Brook MDOC W65 71:53
22nd Malcolm Barr IND M50 75:29
23rd Jean Rostron POTOC W70 75:36
24th Andrew Nielsen IND M45 76:25
25th John Williams POW M65 78:26
26th Margaret Murphy DEE W65 87:47
27th Neil Laidlaw MDOC M50 97:33
28th Rosie Martland MDOC W16 102:49
mp Julie Barr IND W45  
mp Evelyn Elmes DEE W14 55:46
mp Barry Barnes DEE M70 70:28
mp Anne Hurrell DEE W55 126:31

LIGHT GREEN

Splits

3.400km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andy Campbell DEE M50 35:28
2nd Chris O'Donnell DVO M40 38:09
3rd Pauline Smithard DEE W55 47:32
4th Hannah Hateley DEE W12 47:38
5th Kitty Jones DEE W16 50:03
6th Marie Roberts MDOC W50 55:21
7th Hannah Kemp DEE W14 59:21
8th Richard Townshend POTOC M16 59:22
9th Ritz Ritzema DEE M65 60:37
10th Louise Veasey DEE W35 61:24
11th Mike O'Donnell DEE M75 63:22
12th Nina Jones DEE W14 63:57
13th John Evans DEE M70 64:29
14th Susan Sherwood DEE W60 66:14
15th John Mills DEE M65 68:38
16th Carmel Burke IND W40 71:16
17th James Smith DEE M65 75:57
18th Claire Barnett MDOC W40 77:13
19th Jenny Palmer DEE W40 77:29
20th Ben Martland MDOC M14 79:02
21st Clare Griffin MDOC W35 81:02
22nd Geoff Woolfenden DEE M55 85:40
23rd Reg Simpson DEE M60 93:48
24th Ken Hastings MDOC M50 105:20
mp Bryn Gibbs IND M10  
mp Martin Cranny DEE M70 17:18
mp Barry May DEE M70 40:32
mp Sam Amey FALL M14 75:44
mp Sue Kemp DEE W45 94:41

RED

Splits

4.650km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Christopher Calow DEE M60 37:26
2nd Ian Williams DEE M50 60:31
3rd Amy Teasdale and Rosemary Nyabadza IND W21 75:21

ORANGE

Splits

2.650km 25m

Pos Name Club Age Class Time
1st Leo Hodgkins   M21 32:04
2nd Pauline Ziman IND W45 42:57
3rd Raife Zissler   M14 43:21
4th James Ormrod   M14 43:22
5th Maria Brockway DEE W50 43:29
6th Saskia Jones DEE W12 46:46
7th Gary Hodgkins   M50 46:58
8th Jane Barratt MDOC W55 49:40
9th Dylan and Aaron James IND M10 51:12
10th Catriona Schorah DEE W50 56:28
11th Matthew Kennerley-Ryan   M14 56:33
12th Yassir Al-Shabibi   M14 57:36
13th Ben Amey FALL M14 58:29
14th Mathew Jaxkson   M14 59:15
15th Gordon Nicoll   M12 61:22
16th Tom Hammonds & Sam Higginbottom   M14 62:42
17th Adam Rawlinson   M14 63:09
18th James Dawn   M14 63:49
19th Sue Buck IND W45 65:13
20th Swaz and Jenny Fraser IND M45 73:36
mp Joseph O'Donavan FALL M14 56:09

YELLOW

Splits

2.350km 15m

Pos Name Club Age Class Time
1st Katie Wilson DEE W10 30:29
2nd Anna Harris DEE W10 34:54
3rd Michael Landon   M14 40:41
4th Joe Else   M14 40:47
5th Martin Rodgerson   M14 40:50
6th Joshua Dixon FALL M12 45:28
7th Alex Wild FALL M12 45:35
8th Harry and Zak DEE M10 47:10
9th Pedro Felippe FALL M14 50:37
10th Laura Rodgerson   W10 53:19
11th Jamie Pike   M14 53:20
12th Zoe Rodgerson   W45 53:21
13th Sam Allcock   M14 55:32
14th Oliver Simpson/Chris Worrall   M14 71:37

WHITE

Splits

1.350km 0m

Pos Name Club Age Class Time
1st Martin Rodgerson WHS M14 12:18
2nd= Michael Landon WHS M14 12:22
2nd= Joe Else WHS M14 12:22
4th Jamie Pike WHS M14 24:49
5th Laura Rogerson IND W10 24:54
6th Zoe Rogerson IND W50 25:04