Deeside Orienteering Club Championships
Bickerton Hill - 8th November 2009
W12-
Marbury Salver
1 Hannah Hateley W10 Yellow 13:04 1.987 25.96
2 Evelyn Elmes W12 Orange 34:09 1.000 34.15
3 Isabel Hill W10 Yellow 24:30 1.987 48.68
4 Alice Farnworth W12 Orange 63:33 1.000 63.55
M12-
Little Budworth Cup
1 Lachlan Chavasse M10 Orange 28:33 1.000 28.55
2 Dylan Pugh M10 Orange 45:20 1.000 45.33
3 Liam Potter M10 Orange 45:39 1.000 45.65
W14-18
Pettypool Plate
1 Helen Elmes W16 Light Green 49:35 0.957 47.46
2 Emma farnworth W14 Light Green 77:31 0.929 71.98
M14-18
Bryn Alyn Chalice
1 Oliver Williams M14 Green 32:28 0.909 29.52
2 Philip Vokes M14 Green 39:16 0.909 35.70
3 Sean Pickering M14 Green 41:24 0.909 37.64
4 Callum Crocker M18 Green 37:55 1.000 37.92
5 James Stops M18 Green 41:03 1.000 41.05
6 Ed Calow M14 Green 45:58 0.909 41.79
7 Paul Redstone M18 Green 46:22 1.000 46.37
8 Sam Pearson M14 Green 65:33 0.909 59.59
W Open (W20-50)
Hawarden Bowl
1 Joy Irvine W50 Green 50:54 0.713 36.27
2 Pat Moody W50 Green 55:37 0.713 39.63
3 Sian Calow W45 Green 51:39 0.775 40.03
4 Maggie Hateley W45 Green 56:54 0.775 44.10
5 Catherine Hill W40 Green 53:51 0.838 45.10
6 Elaine Sutton W40 Green 55:54 0.838 46.82
7 Jenny Palmer W35 Green 90:04 0.888 79.93
M Open (M20-50)
Delamere Trophy
1 Chris Smithard M20 Blue 29:56 0.930 27.84
2 Tom Beasant M20 Blue 32:33 0.930 30.27
3 Mike Beasant M16 Blue 33:48 0.930 31.43
4 Paul Chavasse M45 Blue 39:12 0.840 32.93
5 Jon Hateley M45 Blue 40:31 0.840 34.03
6 Nigel Beasant M45 Blue 41:44 0.840 35.06
7 Matthew Vokes M18 Blue 37:50 0.930 35.19
8 Chris Calow M55 Blue 47:07 0.790 37.22
9 Noel Schorah M45 Blue 45:05 0.840 37.87
10 Malcolm Irvine M50 Blue 50:34 0.790 39.95
11 Paul Jones M40 Blue 47:33 0.890 42.32
12 William Stead M50 Blue 54:31 0.790 43.07
13 Graham Sutton M50 Blue 54:47 0.790 43.28
14 Simon Crocker M50 Blue 55:58 0.790 44.21
15 Darren Baker M40 Blue 50:06 0.890 44.59
16 Tim Palmer M45 Blue 53:05 0.840 44.59
17 Pete Owens M45 Blue 57:40 0.840 48.44
W55+
Jack Ramsden Veteran Women's Trophy
1 Sue Sherwood W60 Light Green 41:36 0.906 37.68
2 Pat Spoonley W70 Light Green 53:21 0.736 39.26
3 Marian Padget W65 Light Green 48:59 0.830 40.67
4 Anne Hurrel W55 Light Green 53:48 1.000 53.80
5 Sheila Hills W60 Light Green 68:38 0.906 62.16
M55+
Jack Ramsden Veteran Men's Trophy
1 Terry Harper M70 Green 42:23 0.716 30.36
2 Mike Smithard M60 Green 35:01 0.919 32.18
3 Andrew Tarr M70 Green 48:50 0.716 34.98
4 John Padget M65 Green 43:33 0.811 35.31
5 Gwyn Thomas M60 Green 39:59 0.919 36.74
6 John Evans M70 Green 52:45 0.716 37.78
7 Brian Spoonley M75 Green 61:05 0.622 37.97
8 Robert Verity M65 Green 48:52 0.811 39.62
9 Norman Hall M60 Green 44:15 0.919 40.66
10 Peter Hills M65 Green 53:00 0.811 42.97
11 Michael Richardson M65 Green 55:22 0.811 44.89
12 Barry Chambers M55 Green 45:11 1.000 45.18
13 Andy Payne M55 Green 47:51 1.000 47.85
14 Bob Elmes M60 Green 52:35 0.919 48.32
15 Peter Edwards M70 Green 68:46 0.716 49.25
16 Alan Mullock M60 Green 58:40 0.919 53.91
17 Barry May M65 Green 67:56 0.811 55.08
18 Mike Round M55 Green 71:45 1.000 71.75