Delamere Regional - 8th Feb 09Sat 07/03/2009 15:42
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Cl.         Time 



Course 1 (Black)  (12)  11.9 km  160 m   27 C              

    1        Crane, Matthew               81 SYO                           M21L     1:14:58 
    2    181 Smithard, Christopher        89 DEE                           M21L     1:22:05 
    3    399 Hodkinson, Peter             91 NOC                           M21L     1:22:51 
    4    363 Fellbaum, Thomas             92 MDOC                          M21L     1:31:02 
    5     86 Whipple, Matthew             89 SOC                           M21L     1:31:28 
    6   5067 Bolland, Brendan             68 WAROC                         M21L     1:41:12 
    7    274 O'Rourke, Fiach              88 ERYRI                         M21L     1:41:31 
    8    205 Allen, Andy                  65 ERYRI                         M21L     1:59:20 
    9    133 Broatch, Dave                60 ERYRI                         M21L     2:04:43 
   10        Clowes, Mike                    MDOC                          M21L     2:54:08 

         303 Bushnell, Adam               89 WCH                           M21L          mp 
         431 Crosby, Martin               68 MDOC                          M21L        disq 



Course 2 (Brown)  (20)  10.4 km  135 m   25 C              

    1   5068 Logue, James                 68 NWOC                          M40L     1:11:39 
    2    427 Emberton, Jonathan           61 EPOC                          M40L     1:21:40 
    3   5078 Scarf, Phil                  63 EPOC                          M40L     1:23:18 
    4    424 Salathe, Edouard             66 MDOC                          M40L     1:27:30 
    5        Mason, Warren                65 MDOC                          M40L     1:31:01 
    6    411 Thornton, Andy               60 MDOC                          M40L     1:33:29 
    7    136 Fenwick, Sean                73 WCOC                          M35L     1:34:08 
    8     91 Irving, Alan                 67 WCOC                          M40L     1:36:02 
    9    307 Richardson, Clive            66 WRE                           M40L     1:38:29 
   10    145 Callow, Tony                 66 WRE                           M40L     1:43:32 
   11    372 Farnworth, Stephen           67 DEE                           M40L     1:45:30 
   12        Hopkins, Ian                 66 HOC                           M40L     1:49:31 
   13    402 Wilson, Steve                74 SROC                          M35L     1:50:14 
   14     53 Hill, Richard                65 DEE                           M40L     2:02:38 
   15    226 Mellor, Edward               69 SELOC                         M40L     2:03:39 

          87 Jesson, Mark                 66 PFO                           M40L          mp 
         338 Trueman, Jim                 64 MDOC                          M40L          mp 
        5060 Callanan, Denis                 DEE                           M40L          mp 
   nc   5098 Hughes, Jonathan                DEE                           M35L     2:16:44 
   nc   5099 Hughes, Elizabeth               DEE                           M35L     2:19:26 



Course 3 (Short Brown)  8.3 km  125 m   20 C               

    1    265 Vokes, Matthew               92 DEE                           JM5L     1:04:04 
    2        Elson, Grace                    MDOC                          W21L     1:07:30 
    3   5043 Bragg, Steven                   LOC                           JM5L     1:09:06 
    4     12 Mackenzie, Alastair          58 CLOK                          M50L     1:09:15 
    4    139 Birtwistle, Duncan           92 CLARO                         JM5L     1:09:15 
    6    233 Bryant, Roger                92 MDOC                          JM5L     1:09:32 
    7     46 Hateley, Jon                 63 DEE                           M45L     1:10:14 
    8     77 Williams, David              62 HOC                           M45L     1:12:02 
    9    366 Crocker, Callum              91 DEE                           JM5L     1:13:10 
   10    251 Darlington, Anwen            90 ERYRI                         W21L     1:13:45 
   11    342 Martland, Timothy            63 MDOC                          M45L     1:14:46 
   12    179 Smithard, Mike               49 DEE                           M50L     1:14:51 
   13     40 McCann, David                63 MDOC                          M45L     1:19:18 
   14    405 Malkin, Elliot               91 MDOC                          JM5L     1:19:20 
   15    370 Campbell, Alex               58 BASOC                         M50L     1:19:49 
   16    218 Smith, Gavin                 58 SROC                          M45L     1:19:56 
   17    217 Bell, Iain                   63 DEE                           M45L     1:22:00 
   18    400 Pigott, Martin               75 POTOC                         M21S     1:23:05 
   19    172 Nilsen, Graham               58 MEROC                         M50L     1:23:32 
   20    354 Burton, Eric                 59 SELOC                         M50L     1:24:40 
   21      8 Campbell, Andy               61 DEE                           M45L     1:24:48 
   22      9 Campbell, Sara               65 DEE                           W21L     1:24:57 
   23    401 Vrba, Vojtech                74 MEROC                         M21S     1:25:18 
   24    134 Broatch, Kath                64 ERYRI                         W21L     1:26:50 
   25     57 Chavasse, Paul               64 DEE                           M45L     1:27:04 
   26     64 Selby, Ian                   61 SROC                          M45L     1:27:13 
   27     83 Humphreys, Ray               59 MDOC                          M45L     1:28:33 
   28     65 Selby, Ben                   92 SROC                          JM5L     1:28:35 
   29     20 Jones, Nicholas              57 AIRE                          M50L     1:30:38 
   30     23 Campbell, Nick               57 DEE                           M50L     1:31:06 
   31   5050 Bradbury, Paul               57 SYO                           M50L     1:33:07 
   32     56 Scott, Lee                   66 SYO                           M21S     1:35:03 
   33    194 Nash, Matthew                93 SROC                          JM5L     1:35:10 
   34    163 Bolton, David                86 MEROC                         M21S     1:35:15 
   35    111 Filmore, Simon               56 LOC                           M50L     1:35:22 
   36    267 Kayley, Christopher          91 DEE                           JM5L     1:35:34 
   37   5074 Browne, Robert               88 LOC                           M21S     1:37:11 
   38   5044 Lawson, Tom                     LOC                           JM5L     1:37:23 
   39        Evans, John                  58 MDOC                          M50L     1:37:28 
   40   5080 Mallon, Tim                  60 MDOC                          M45L     1:38:11 
   41        Stops, James                 93 DEE                           JM5L     1:39:24 
   42     30 Owens, Pete                  60 DEE                           M45L     1:40:07 
   43    345 Mitchell, Andy               73 DEE                           M21S     1:40:44 
   44    140 O'Conor, Rory                60 CLARO                         M45L     1:41:12 
   45    296 Proud, Simon                 61 MDOC                          M45L     1:44:57 
   46     38 Pickering, Martin            64 DEE                           M45L     1:45:39 
   47    362 Fellbaum, Stephen            60 MDOC                          M45L     1:48:16 
   48   5045 Marshall, Chris                 LOC                           JM5L     1:52:19 
   49    350 Hollins, Geoffrey            54 POTOC                         M50L     1:52:31 
   50    148 Williams, Ian                81 QO                            M21S     1:53:12 
   51    166 Greenhalgh, Tony             62 MDOC                          M45L     1:54:58 
   52    388 Dann, David                  56 MDOC                          M50L     1:55:54 
   53        Woods, Clare                 88 WAOC                          W21L     2:00:03 
   54    344 Collins, John                65 DEE                           M21S     2:08:06 
   55    257 McIntosh, John               58 SELOC                         M50L     2:18:16 
   56    389 Bushby, John                 63 IND                           M45L     2:22:03 

          62 Thomas, David                58 WCH                           M50L          mp 
         209 Hyslop, Andrew               59 WAROC                         M50L          mp 
         258 Beasant, Nigel               60 DEE                           M45L          mp 
         276 Lightfoot, Nicholas          61 SYO                           M45L          mp 
         356 Carter, Peter                57 NOC                           M50L          mp 
         430 Stobbs, Jason                74 IND                           M21S          mp 
        5063 Majumdar, Rachel             83 DEE                           W21L          mp 
   nc        Wiley, John                     WRE                           M45L     2:56:55 



Course 4 (Blue)  (84)   6.9 km  75 m   17 C                

    1    266 Beasant, Michael             93 DEE                           JM5M       50:27 
    2   5038 Wright, Jack                    LOC                           JM5M       53:03 
    3    421 Dempsey, Steve               63 MDOC                          M40S       53:58 
    4    275 Greenwood, Mike              61 GRAMP                         M40S       56:22 
    5    268 Owens, Chris                 94 DEE                           JM5M       57:40 
    6    126 Hanley, Bill                 53 SYO                           M55L       58:41 
    7    280 Johnson, Paul                51 BL                            M55L       59:15 
    8    192 Nash, Karen                  61 SROC                          W40L       59:42 
    9        Hughes, Brian                47 HOC                           M60L     1:00:41 
   10     67 Lailey, Julian               46 SROC                          M60L     1:00:52 
   11    301 Dawson, Roy                  48 NATO                          M60L     1:02:38 
   12     58 Chavasse, Aidan              93 DEE                           JM5M     1:02:44 
   13    364 Fellbaum, Alice              93 MDOC                          JW5L     1:03:43 
   14    193 Nash, Christopher            95 SROC                          JM5M     1:03:48 
   15    385 Penellum, Matthew            94 BARRO                         JM5M     1:04:34 
   16    120 Roome, Martyn                52 SROC                          M55L     1:04:35 
   17     51 Tinto, Alistair              66 EPOC                          M40S     1:05:27 
   18     37 Hargreaves, David            51 SROC                          M55L     1:05:29 
   19    207 Allen, Ciaran                94 ERYRI                         JM5M     1:05:33 
   20     70 Bayliss, Sarah               68 SPLOT                         W40L     1:06:03 
   21   5049 Bradbury, Simon              94 SYO                           JM5M     1:06:20 
   22    236 Buckley, Steve               47 LOC                           M60L     1:06:23 
   23        Howell, Jonathan             52 WCH                           M55L     1:06:25 
   24    295 Gill, Martyn                 52 AIRE                          M55L     1:06:26 
   25    348 Calow, Christopher           52 DEE                           M55L     1:06:32 
   26    341 Basher, Paul                 54 HOC                           M55L     1:06:45 
   27    263 Robinson, John               50 WCH                           M55L     1:07:36 
   28   5052 Parkinson, Bryan             50 EPOC                          M55L     1:08:32 
   29    222 Ashton, John                 49 PFO                           M60L     1:08:33 
   30    215 Baker, Darren                67 DEE                           M40S     1:08:44 
   31    404 Malkin, Sean                 92 MDOC                          JM5M     1:08:50 
   32   5064 Houghton, Barry              47 HOC                           M60L     1:08:51 
   33    224 Baggott, Michael             51 HOC                           M55L     1:08:58 
   34    408 Downes, David                54 WCOC                          M55L     1:10:09 
   35    161 Davies, Tony                 48 SELOC                         M60L     1:10:40 
   36    196 Jones, Paul                  65 DEE                           M40S     1:10:46 
   37     79 Cameron, Neil                46 NGOC                          M60L     1:11:48 
   38    109 Chambers, Barry              51 DEE                           M55L     1:14:16 
   39        Burden, Brian                   IND                           M40S     1:14:20 
   40    225 Pearson, John                48 HOC                           M60L     1:14:29 
   41    214 Thomas, Eifion               49 DEE                           M60L     1:15:07 
   42     49 Harris, Duncan               66 IND                           M40S     1:15:16 
   43        Clayton, Elizabeth           62 WCH                           W40L     1:16:05 
   44    201 Powell, Martin               51 LOC                           M55L     1:16:12 
   45    361 Fellbaum, Heather            63 MDOC                          W40L     1:16:14 
   46    104 Cochrane, Matthew            54 MEROC                         M55L     1:16:19 
   47    330 Musters, Mike                65 WCH                           M40S     1:16:33 
   48    406 Round, Stephen               51 SELOC                         M55L     1:18:38 
   49    241 Ross, Peter                  47 MDOC                          M60L     1:18:40 
   50    223 Nelson, Charles              51 HOC                           M55L     1:19:21 
   51   5041 McKenny, Rebecca                LOC                           JW5L     1:19:31 
   52    195 Nash, Robert                 44 SROC                          M60L     1:20:47 
   53     11 Kirkham, Chris               47 MDOC                          M60L     1:20:49 
   54     17 Hall, Norman                 48 DEE                           M60L     1:21:07 
   55    247 Ellis, John                  66 ERYRI                         M40S     1:21:51 
   56     92 Arnot, David                 47 BAOC                          M60L     1:21:55 
   57     21 Etherden, Cliff              48 MDOC                          M60L     1:21:59 
   58    269 Smithard, Zoe                91 DEE                           JW5L     1:22:10 
   59    373 Farnworth, Rachel            67 DEE                           W40L     1:22:11 
   60    160 Knight, Jim                  46 WCH                           M60L     1:22:27 
   61    124 Payne, Andrew                51 DEE                           M55L     1:22:46 
   62    242 Watson, Ian                  47 MDOC                          M60L     1:23:15 
   63    230 Platt, Andrew                48 MEROC                         M60L     1:23:35 
   64    403 O'Donnell, Chris             68 DEE                           M40S     1:23:40 
   65     54 Hill, Catherine              66 DEE                           W40L     1:23:43 
   66    227 Drury, Colin                 47 SYO                           M60L     1:24:53 
   67     41 McCann, Jane                 66 MDOC                          W40L     1:26:56 
   68    337 Browne, Rowena               62 SROC                          W35L     1:27:09 
   69   5040 Bell, Jemma                     LOC                           JW5L     1:28:49 
   70    287 Roberts, Trevor              47 MDOC                          M60L     1:28:57 
   71     94 Murphy, Denis                46 DEE                           M60L     1:29:00 
   72     72 Elmes, Bob                   45 DEE                           M60L     1:30:35 
   73    197 McGregor, Roy                66 SROC                          M40S     1:33:09 
   74    141 Smith, Glynn                 45 LEI                           M60L     1:33:57 
   75     22 Williams, Andrew             47 DEE                           M60L     1:36:38 
   76   5059 Kinge, Mike                     DEE                           JM5M     1:36:46 
   77    254 Shillcock, James             92 PFO                           JM5M     1:53:51 
   78    382 Southall, Colin              49 WCOC                          M60L     1:54:11 
   79    309 Owens, Eleanor               92 DEE                           JW5L     2:00:55 
   80    279 Ramsden, Simon               64 IND                           M40S     2:08:58 
   81    176 Eassom, Marcus               54 WRE                           M55L     2:11:15 

         216 Sutton, Elaine               67 DEE                           W40L          mp 
         407 Wagg, Tony                   45 MDOC                          M60L          mp 
         346 Rostron, Chris               47 MDOC                          M60L         dnf 



Course 5 (Short Blue)   5.2 km  55 m   15 C                

    1      4 Irvine, Malcolm              55 DEE                           M50S       46:08 
    2     90 Jackson, Elizabeth           63 DEE                           W45L       50:25 
    3    387 Bingham, Stephen             58 MDOC                          M50S       54:07 
    4    270 Waight, Ray                  55 SYO                           M50S     1:01:53 
    5    167 Collins, Richard             44 SROC                          M65L     1:02:23 
    6    281 Johnson, Judy                51 BL                            W50L     1:02:33 
    7    155 Sutton, Graham               55 DEE                           M50S     1:03:15 
    8    219 Ockenden, Mary               59 SROC                          W45L     1:03:37 
    9    284 Farley, Graham               61 LOC                           M45S     1:03:56 
   10    213 Hyslop, Bill                 42 SROC                          M65L     1:04:30 
   11    306 Leake, Michael               58 EBOR                          M50S     1:05:41 
   12    293 Ormerod, Mike                43 SROC                          M65L     1:06:34 
   13    152 Farr, Austin                 44 POTOC                         M65L     1:07:06 
   14        McGowan, Barry               47 HOC                           M65L     1:08:33 
   15    371 Major, Frank                 44 NN                            M65L     1:08:54 
   16    138 Birtwistle, John             56 CLARO                         M50S     1:09:55 
   17    113 Padget, John                 43 DEE                           M65L     1:09:58 
   18    298 Morris, Brian                41 WRE                           M65L     1:10:33 
   19     39 Gregson, Caroline            64 DEE                           W45L     1:11:03 
   20    116 Bedford, Christopher         63 WCH                           M45S     1:11:05 
   21    173 Nilsen, Anna                 58 MEROC                         W50L     1:11:17 
   22        Broadhead, John                 WRE                           M50S     1:12:02 
   23    359 Bales, Dave                  55 POTOC                         M50S     1:12:22 
   24     24 Campbell, Jane               57 DEE                           W50L     1:12:40 
   25    206 Allen, Anne Marie            61 ERYRI                         W45L     1:12:41 
   26    285 Farley, Karen                61 LOC                           W45L     1:12:49 
   27      1 Palmer, Tim                  64 DEE                           M45S     1:13:57 
   27    416 Ogden, Alan                  60 MDOC                          M45S     1:13:57 
   29    158 Boycott, Chris               42 WCH                           M65L     1:14:00 
   30    413 Mawdsley, David              41 MDOC                          M65L     1:15:05 
   31    349 Calow, Sian                  61 DEE                           W45L     1:15:09 
   32   5065 Horrocks, Sophie             93 PFO                           W21S     1:15:26 
   33    304 Leake, Janet                 59 EBOR                          W50L     1:15:41 
   34    278 Chapman, Jackie              58 LOC                           W50L     1:15:54 
   35     47 Hateley, Maggie              63 DEE                           W45L     1:16:36 
   36    186 Weston, Ken                  55 POTOC                         M50S     1:16:40 
   37    204 Searle, Barry                64 IND                           M45S     1:17:06 
   38    288 Roberts, Marie               58 MDOC                          W50L     1:17:50 
   39    107 Mitchell, Jim                42 PFO                           M65L     1:18:17 
   40   5085 Lewis, Mark                     PFO                           M45S     1:18:56 
   41     27 Drinkwater, Shane            64 DEE                           M45S     1:19:10 
   42    250 Darlington, Anne             55 ERYRI                         W50L     1:19:48 
   43    156 Quickfall, Karen             63 SROC                          W45L     1:21:08 
   44    199 Murphy, Tim                  55 DEE                           M50S     1:21:54 
   45    203 Callow, Mike                 41 WRE                           M65L     1:22:04 
   46    178 Wood, Michael                41 EPOC                          M65L     1:22:36 
   47     13 Mackenzie, Caroline          63 CLOK                          W45L     1:22:44 
   48    180 Smithard, Pauline            55 DEE                           W50L     1:23:07 
   49    246 Williams, John               43 POW                           M65L     1:25:37 
   50    147 Williams, Joanne             78 QO                            W21S     1:26:05 
   51    185 Weston, Elaine               56 POTOC                         W50L     1:26:54 
   52    375 Gray, Tom                    55 PFO                           M50S     1:27:26 
   53      7 Vokes, Mike                  63 DEE                           M45S     1:27:31 
   54    146 Rogers, Richard              62 WCH                           M45S     1:27:43 
   55    135 Fenwick, Dave                44 WCOC                          M65L     1:29:48 
   56     25 Atherton, Mike               42 BASOC                         M65L     1:29:59 
   57        Vickers, Robert              42 HOC                           M65L     1:31:10 
   58    244 Bainbridge, John             73 MDOC                          M21V     1:32:04 
   59    150 Moss, Richard                42 BL                            M65L     1:32:38 
   60    334 Speak, Kath                  59 MDOC                          W50L     1:33:44 
   61    110 Walker, David                41 MDOC                          M65L     1:35:16 
   62    105 Cochrane, Jill               57 MEROC                         W50L     1:36:14 
   63   5061 Stirland, Tony                  AIRE                          M21V     1:37:48 
   64    211 Barnes, Barry                42 DEE                           M65L     1:38:46 
   65     84 Humphreys, Pip               59 MDOC                          W45L     1:39:08 
   66    331 Mason, Tony                  61 MDOC                          M45S     1:44:54 
   67     34 Doyle, Alison                49 MDOC                          W50L     1:47:49 
   68      5 Irvine, Joy                  58 DEE                           W50L     1:49:11 
   69    419 Smith, Ted                   41 MDOC                          M65L     1:49:19 
   70        Mallon, Jenny                60 MDOC                          W45L     1:50:23 
   71    112 Filmore, Judith              58 LOC                           W50L     1:51:39 
   72    336 Platts, Alan                 56 DEE                           M50S     1:51:47 
   73   5077 Malkin, Graham               55 MDOC                          M50S     2:00:15 
   74    282 Meredith, Nyall              55 SWOC                          M50S     2:02:10 

         162 Bolton, Paul                 56 MEROC                         M50S          mp 
         286 Farley, Kate                 91 LOC                           W21S          mp 



Course 6 (Green)  (76)  4.9 km  70 m   13 C                

    1   5036 Metcalfe, Philip                LOC                           JM5S       46:08 
    2   5034 Hudson, Michael                 LOC                           JM5S       48:21 
    3   5033 McIver, Martin                  LOC                           JM5S       54:49 
    4    386 Green, Martin                54 MDOC                          M55S       56:06 
    5    174 Nilsen, Nicholas             92 MEROC                         JM5S       57:58 
    6   5035 Adams, Tom                      LOC                           JM5S       58:29 
    7    252 Darlington, Delyth           93 ERYRI                         JW5S       59:06 
    7    368 Jones, Laura                 94 BARRO                         JW5S       59:06 
    9     42 McCann, Alex                 95 MDOC                          JM5S     1:01:06 
   10    198 Bentley, Juliet              67 SROC                          W40S     1:01:26 
   11  12345 Lomas, Peter                 40 MDOC                          M55S     1:02:19 
   12   5032 Buck, Zephan                    LOC                           JM5S     1:03:01 
   13     10 Poxon, Alan                  54 MDOC                          M55S     1:03:38 
   14     69 McIvor, Malcolm              39 DEE                           M70L     1:03:57 
   15    121 Roome, Susan                 52 SROC                          W55L     1:05:21 
   16    358 Evans, Lester                54 HOC                           M55S     1:06:40 
   17        Humphreys, William           93 MDOC                          JM5S     1:06:58 
   18        Rose, David                  50 PFO                           M55S     1:07:10 
   19    202 Turner, Rachel               67 LOC                           W40S     1:07:46 
   20    245 Millan, Geoffrey             44 MDOC                          M55S     1:08:34 
   21    128 Spears, Colin                37 HOC                           M70L     1:09:03 
   22    261 Harper, Terry                39 DEE                           M70L     1:10:43 
   23    343 Lochhead, Jean               46 EPOC                          W60L     1:11:52 
   24   5076 Gray, Tim                       WCH                           M55S     1:12:17 
   25     68 Middler, John                52 BAOC                          M55S     1:12:22 
   26     35 Shaw, Rod                    38 EPOC                          M70L     1:12:30 
   26    290 Williams, Ronald             35 DEE                           M70L     1:12:30 
   28   5073 Havenhand, Judith            73 SYO                           W35S     1:13:17 
   29   5031 Perry, Jack                     LOC                           JM5S     1:13:31 
   30    249 Darlington, Colin            53 ERYRI                         M55S     1:15:11 
   31    997 Turner, Derek                   WRE                           M70L     1:16:14 
   32     63 Rosen, Miriam                49 SROC                          W60L     1:16:41 
   33    191 Etherden, Kath               51 SELOC                         W55L     1:16:56 
   34     96 Wood, Joseph                 93 PFO                           JM5S     1:17:34 
   35    125 Payne, Jean                  53 DEE                           W55L     1:17:46 
   36    333 Bargh, David                 51 DEE                           M55S     1:18:28 
   37    240 Dobby, Jillyan               51 MDOC                          W55L     1:18:50 
   38      3 Round, Michael               52 DEE                           M55S     1:19:46 
   39    248 Morris, Rachel               65 ERYRI                         W40S     1:20:41 
   40    159 Keley, Dennis                50 WCH                           M55S     1:21:10 
   41    357 Davies, Liz                  53 AIRE                          W55L     1:21:56 
   42    229 Platt, Jean                  50 MEROC                         W55L     1:23:14 
   43   5062 Stirland, Jane                  AIRE                          W35S     1:24:01 
   44    183 Haycock, Tracy               72 WRE                           W35S     1:25:27 
   45    289 Edwards, Peter               36 DEE                           M70L     1:26:14 
   46    106 Rowan-Wilde, Gillian         46 PFO                           W60L     1:26:20 
   47   9999 Corbett, Alison              65 POTOC                         W40S     1:26:43 
   48    264 Findlay-Robinson, Susan      53 WCH                           W55L     1:26:44 
   49     75 McComiskie, Thomas           53 BAOC                          M55S     1:27:07 
   50    299 Cranny, Martin               38 DEE                           M70L     1:27:16 
   51    312 Cartwright, Josh             93 DEE                           JM5S     1:28:22 
   52    238 O'Donnell, Mike              37 DEE                           M70L     1:28:56 
   53     31 Davies, Hilary               45 ERYRI                         W60L     1:29:45 
   54    235 Barnett, Claire              69 MDOC                          W40S     1:31:13 
   55    137 Lewis, Richard               51 WRE                           M55S     1:35:20 
   56    253 Mack, Dave                   53 PFO                           M55S     1:35:28 
   57    171 Hurrell, Anne                53 DEE                           W55L     1:36:40 
   58    294 Wheeler, Mary                51 SROC                          W55L     1:41:29 
   59    414 Ellis, Jan                   48 MDOC                          W60L     1:44:30 
   60     95 Murphy, Margaret             47 DEE                           W60L     1:45:07 
   61    169 Denham, Marian               46 POTOC                         W60L     1:47:33 
   62   5094 Ball, Ian                       IND                           M55S     1:49:35 
   63    335 Brook, Julie                 47 MDOC                          W60L     1:51:22 
   64     36 Shaw, Margaret               51 EPOC                          W55L     2:06:39 
   65    184 Pitcher, Vivienne            50 DEE                           W55L     2:08:04 

           2 Palmer, Jenny                71 DEE                           W35S          mp 
          52 Swalwell, Stuart             50 DVO                           M55S          mp 
          80 Cameron, Pat                 47 NGOC                          W60L          mp 
         100 Keegan, Brian                39 DEE                           M70L          mp 
         114 Beattie, David               37 DEE                           M70L          mp 
         311 Calow, Beatrix               93 DEE                           JW5S          mp 
         390 Bushby, Jack                 34 IND                           M70L          mp 
         409 Mackenzie, Ryan              92 DEE                           JM5S          mp 
        5037 Sherwen, Michael                LOC                           JM5S          mp 
        5039 Bing, Julia                     LOC                           JW5S          mp 
   nc     98 Wood, Andrew                 56 PFO                           M55S          mp 



Course 7 (Short Grn1)   4.1 km  55 m   13 C                

    1        Fauset, Russ                 47 HOC                           M60S       52:58 
    2    360 Bales, Elizabeth             62 POTOC                         W45S       54:13 
    3    182 Haycock, Jeff                42 WRE                           M65S       55:42 
    4    231 Bryant, Dave                 47 MDOC                          M60S       56:40 
    5    423 Gill, Nicola                 80 AIRE                          W21V       57:07 
    6     71 Thompson, Philip             34 EPOC                          M75L       59:31 
    7    271 Heron, Alan                  34 SELOC                         M75L     1:00:46 
    8   5051 Greenwood, Anthony           42 EPOC                          M65S     1:02:08 
    9   5091 Down, Rick                      IND                           M65S     1:03:02 
   10    283 Stevenson, Roy               46 SELOC                         M60S     1:03:25 
   11     97 Wood, Judith                 62 PFO                           W45S     1:04:05 
   12    187 Beresford, Stephen           48 MDOC                          M60S     1:06:52 
   13    164 Rostron, Jean                42 POTOC                         W65L     1:06:54 
   14        Atty, Clive                     SELOC                         M60S     1:07:40 
   15     61 Nightingale, Stephen         48 HOC                           M60S     1:09:12 
   16     82 Blackhall, Beryl             40 SELOC                         W65L     1:09:20 
   17    151 Moss, Shirley                43 BL                            W65L     1:09:32 
   18    255 Douglas, Judy                43 POTOC                         W65L     1:11:34 
   19    101 Meadows, Alan                33 MEROC                         M75L     1:13:39 
   20    127 Sloman, Alison               36 HOC                           W70L     1:14:54 
   21   5090 Bayliss, Peter               34 WRE                           M75L     1:15:06 
   22    154 Roach, Bob                   43 DEE                           M65S     1:15:28 
   23     14 Mullock, Alan                46 DEE                           M60S     1:15:42 
   24    273 Arnold, Joan                 38 SELOC                         W70L     1:15:59 
   25    259 Beasant, Jennifer            60 DEE                           W45S     1:16:24 
   26     45 Gibbons, Martin              49 WRE                           M60S     1:16:39 
   26    165 Yoxall, Peter                46 POTOC                         M60S     1:16:39 
   28    272 Heron, Frances               39 SELOC                         W70L     1:21:30 
   29    243 Edwards, Douglas             47 MDOC                          M60S     1:21:54 
   30    297 Proud, Janette               62 MDOC                          W45S     1:22:57 
   31    418 Blake, Richard               48 LOK                           M60S     1:23:48 
   32     76 Malley, Roy                  29 NATO                          M75L     1:25:13 
   33    190 Barcham, Caroline            63 SELOC                         W45S     1:26:45 
   34    153 Farr, Barbara                43 POTOC                         W65L     1:28:02 
   35    340 Roscoe, Caryl                41 WRE                           W65L     1:29:43 
   36    417 Birkinshaw, Sue              37 MDOC                          W70L     1:31:56 
   37    170 Ball, William                29 MEROC                         M75L     1:33:28 
   38        Wright, Elaine               63 LOC                           W45S     1:44:07 
   39    115 Beattie, Jane                38 DEE                           W70L     1:44:44 
   40     29 Owens, Megan                 60 DEE                           W45S     1:52:55 
   41    228 Thompson, Melody             63 SELOC                         W45S     2:06:40 
   42    142 Smith, Molly                 44 LEI                           W65L     2:13:25 
   43        Rigby, Brian                 31 SELOC                         M75L     2:57:55 

         428 Emberton, Joanna             61 EPOC                          W45S          mp 
        9960 Noot, Paulette               42 EPOC                          W65L          mp 
             Lomas, Rae                   41 MDOC                          W65L          mp 
   nc   5093 Bayliss, Duncan                 WRE                           M60S     1:02:46 



Course 8 (Short Grn2)   3.3 km  45 m   11 C                

    1        Crocker, Clare               59 DEE                           W50S       46:27 
    2    232 Bryant, Kate                 53 MDOC                          W55S       49:04 
    3     73 Moody, Pat                   57 DEE                           W50S       53:03 
    4    122 Ellis, Ruth                  51 DVO                           W55S     1:02:33 
    5   5046 Browne, Gill                    LOC                           W50S     1:08:33 
    6    398 Dudley, Seonaid              39 WCH                           W70S     1:10:20 
    7    168 Collins, Jane                57 SROC                          W50S     1:10:28 
    8    129 Spears, Suzette              39 HOC                           W70S     1:14:29 
    9        Capewell, Sally              58 WAROC                         W50S     1:16:21 
   10    292 Aspinall, Pat                42 EPOC                          W65S     1:17:49 
   11    302 Dawson, Catherine            53 NATO                          W55S     1:18:45 
   12    339 Roscoe, Colin                33 WRE                           M75S     1:24:02 
   13    149 Miller, Fran                 53 IND                           W55S     1:27:20 
   14     26 Atherton, Norma              44 BASOC                         W65S     1:29:05 
   15    237 Buckley, Margaret            47 LOC                           W60S     1:32:19 
   16    291 Aspinall, Richard            39 EPOC                          M70S     1:35:08 
   17    300 Cranny, Carol                44 DEE                           W65S     1:53:30 
   18    262 Gregory, Margaret            38 MDOC                          W70S     2:10:00 
   19    119 Emberton, Pamela             27 WCH                           W75      2:11:21 
   20    118 Dunn, Elaine                 33 WCH                           W75      2:25:52 

         200 Murphy, Chris                57 DEE                           W50S          mp 
         420 Smith, Elizabeth             43 MDOC                          W65S          mp 
             Bayliss, Beryl               39 WRE                           W70S          mp 



Course 9 (Ln Orange)  ( 5.8 km  55 m   12 C                

    1    426 Pyle, Jack                   90 ERYRI                         M21N       46:17 
    2    422 Halton, Gordon               89 IND                           M21N       58:54 
    3   5072 Havenhand, Richard              SYO                           R        1:01:33 
    4   5086 Ashton, Maureen                 PFO                           R        1:12:34 
    5    425 Major, Simon                 89 IND                           M21N     1:14:51 
    6        Tomkinson, David                MDOC                          R        1:21:54 
    7   5069 Marlow, Roger                   IND                           R        1:22:25 
    8        Tomkinson, Andrew               MDOC                          R        1:22:36 
    9    108 Bell, Martin                 64 IND                           R        1:23:54 
   10    429 Boon, Mathew                 82 AIRE                          R        1:25:40 
   11   9001 Hurrell, David               84 IND                           R        1:36:32 



Course 10 (Orange)  (36 2.8 km  30 m   8 C                 

    1   5083 Lewis, Jacob                    PFO                           O          35:20 
    2        Salthe, Ronane                  MDOC                          O          36:15 
    3    365 Fellbaum, Matthew            98 MDOC                          JM3        38:00 
    4    355 Burton, Luke                 95 SELOC                         JM3        39:24 
    5     89 Jesson, Phoebe               96 PFO                           JW3        41:15 
    6        Bream, Charlotte             98 IND                           O          42:25 
    7        Grocott, Jordan                 MDOC                          O          43:06 
    8    380 Burdekin, Paul               95 PFO                           JM3        44:31 
    9     50 Harris, Ruth                 69 IND                           O          45:00 
   10     66 Selby, Daniel                97 SROC                          JM3        46:16 
   11    378 Shaw, Andrew                 96 PFO                           JM3        46:22 
   12    374 Farnworth, Emma              96 DEE                           JW3        46:47 
   13   5003 Nicholls, Fred                  LOC                           JM3        47:09 
   14    332 Hartley, Pamela              56 MDOC                          O          47:42 
   15    321 Chavasse, Lachlan            99 DEE                           JM3        48:06 
   16   5006 Bell, Kirsten                   LOC                           JW3        49:01 
   17   5005 Segger, Lucy                    LOC                           JW3        51:06 
   18     43 McCann, Tom                  97 MDOC                          JM3        51:52 
   19   5092 Potter, Liam                    DEE                           O          52:08 
   20    308 Richardson, Molly            96 WRE                           JW3        56:33 
   21    221 Ockenden, Anne               98 SROC                          JW3        56:34 
   22        Burke, Carmel                                                 O        1:00:25 
   23    320 Jones, Kitty                 96 DEE                           JW3      1:00:55 
   24   5004 Jefferson, Lois                 LOC                           JW3      1:01:09 
   25   5056 Faulkner, Tim                   DEE                           O        1:01:21 
   26        Hutchins, Max                   DEE                           O        1:03:25 
   27   5058 Ellis, Rob                      DEE                           O        1:04:26 
   28   5082 Dempsey, John                96 MDOC                          O        1:04:40 
   29    323 Kane, Ben                    97 DEE                           JM3      1:07:45 
   30    319 Kayley, Michael              97 DEE                           JM3      1:08:18 
   31    324 Oake, Andrew                 96 DEE                           JM3      1:09:53 
   32   5057 Townshend, Ruth+Alice           POTOC                         O        1:10:33 
   33    391 Tipuric, Sarah               96 IND                           O        1:15:05 
   34    260 Walsh, Shelley               53 IND                           O        1:15:08 
   35        Sparkes, Nick                   DEE                           O        1:15:15 
   36        Shone, Luke                  93                               O        1:39:37 



Course 11 (Light Grn)   3.6 km  55 m   9 C                 

    1   5018 O'Hara, Max                     LOC                           JM4        31:16 
    2   5015 Metcalfe, Nathan                LOC                           JM4        34:05 
    3    315 Vokes, Philip                96 DEE                           JM4        35:01 
    4     28 Drinkwater, Samuel           94 DEE                           JM4        35:49 
    5   5022 Douglas, Luke                   LOC                           JM4        38:13 
    6    132 Broatch, Barney              96 ERYRI                         JM4        38:28 
    7   5027 Buck, Malachy                   LOC                           JM4        39:39 
    8    412 Thornton, Alistair           96 MDOC                          JM4        40:04 
    9    369 Jones, Sarah                 96 BARRO                         JW4        42:13 
   10   5021 Raymond, Kelly                  LOC                           JW4        42:23 
   11   5029 Wright, Katie                   LOC                           JW4        44:11 
   12   5026 Rigg, William                   LOC                           JM4        44:30 
   13    316 Calow, Edward                96 DEE                           JM4        44:50 
   14     85 Humphreys, Rebecca           95 MDOC                          JW4        44:56 
   15    317 Pickering, Sean              95 DEE                           JM4        45:02 
   16        Skidmore, Dave               46 DVO                           LG         45:29 
   17   5024 Beard, Megan                    LOC                           JW4        46:13 
   17        Logue, Esther                71 EPOC                          LG         46:13 
   19   5016 McKenny, Collette               LOC                           JW4        46:37 
   20   5014 Rigg, Patrick                   LOC                           JM4        47:09 
   21   5009 Brown, Kathryn                  LOC                           JW4        47:27 
   22   5019 Jefferson, Sam                  LOC                           JM4        47:36 
   23    318 Bell, William                96 DEE                           JM4        47:37 
   23   5025 Elliott, Amelia                 LOC                           JW4        47:37 
   25   5066 Horrocks, Graham                PFO                           LG         48:52 
   26        Browne, Kira                 95 SROC                          JW4        50:44 
   27    220 Ockenden, Helen              97 SROC                          JW4        50:50 
   28     59 Chavasse, Sonia              61 DEE                           LG         51:08 
   29   5030 Hallatt, Meghan                 LOC                           JW4        52:11 
   30   5102 Clare, Lawrence                 PFO                           JM4        52:48 
   31    329 Musters, Sam                 95 WCH                           JM4        52:55 
   32        Price, Geoff                 46 LOC                           LG         53:50 
   33    313 Elmes, Helen                 94 DEE                           JW4        54:36 
   34    144 Bell, Anthony                63 IND                           LG         55:40 
   35   5007 Courtman, Jessica               LOC                           JW4        55:44 
   36        Pearson, Sam                    DEE                           LG         55:56 
   37    208 Allen, Niall                 96 ERYRI                         JM4        56:34 
   38    175 Nilsen, Katherine            95 MEROC                         JW4        58:56 
   39        Whitelock, John              52 POTOC                         LG         59:14 
   40   5100 Felstead, Mike                  HOC                           LG         59:43 
   41        brownini, chris                 DEE                           LG       1:00:47 
   42   5028 Hewson, Ben                     LOC                           JM4      1:01:45 
   43        Jefferson, Mandy                LOC                           LG       1:07:45 
   44        Grocott, Alex                   MDOC                          LG       1:08:18 
   45        Barratt, Mike                                                 LG       1:10:22 
   46   5012 Foy, Lisa                       LOC                           JW4      1:12:35 
   47   5081 Barratt, Andy                                                 LG       1:14:18 
   48    157 Quickfall, Lisa              95 SROC                          JW4      1:15:07 
   49        Ikin, Gareth                    DEE                           LG       1:17:24 
   50        Lucas, Kareen                   DEE                           LG       1:19:15 
   51   5084 Lewis, Bev                      PFO                           LG       1:21:46 
   52   5020 Spencer, Tom                    LOC                           JM4      1:21:49 
   53    384 Angus-Southall, Barnaby      89 WCOC                          LG       1:23:10 
   54   5010 Douglas, Kate                   LOC                           JW4      1:34:50 
   55   5011 Bell, Chloe                     LOC                           JW4      1:44:04 
   56   9000 Bourne, Sam                     DEE                           LG       1:44:28 
   57    383 Angus, Margaret              46 WCOC                          LG       1:48:29 
   57   5017 Crabbe, Jonathon                LOC                           JM4      1:48:29 

           6 Irvine, Hannah               93 DEE                           JW4           mp 
         381 Wallwork, Joe                93 PFO                           JM4           mp 
   nc   9996 Broatch, Drew                   IND                           JM4        54:44 



Course 13 (Yellow)  (28 2.6 km  25 m   9 C                 

    1    395 Morris, Alex                 99 IND                           Y          18:52 
    2   5089 Walton, Dominic                 PFO                           Y          20:20 
    3    394 McAndrew, Stephen            98 IND                           Y          20:21 
    4     48 Hateley, Hannah              00 DEE                           JW2        22:21 
    5    396 Carol, Bethany               99 IND                           Y          24:37 
    6    322 Elmes, Evelyn                98 DEE                           JW2        24:56 
    7   5096 Bales, Ellie                    POTOC                         Y          25:49 
    8   5054 Reshelly, Joe                   DEE                           Y          27:24 
    9   5053 Thompson, Oliver                DEE                           Y          27:43 
   10   5075 Jones, Sarah                 98 IND                           Y          27:50 
   11    376 Sutcliffe, Jake              97 PFO                           JM2        31:25 
   12    353 Bown, Linda                  63 IND                           Y          32:44 
   13   5055 Gilbert, Jack                   DEE                           Y          32:58 
   14   5048 Vickery, Bethany                DEE                           JW2        33:17 
   14        Martin, Rhiama               98 IND                           Y          33:17 
   16    393 Wyn, India                   99 IND                           Y          33:46 
   17        Salthe, Jason                   MDOC                          Y          35:23 
   18        Salathé, Hector              99 MDOC                          Y          36:19 
   19   5101 Gunn, Rachael                   POTOC                         Y          37:18 
   20    325 Jones, Nina                  99 DEE                           JW2        37:19 
   21   5071 Case, Charlie                   DEE                           Y          39:20 
   22        Elder, Owen                     DEE                           Y          39:45 
   23   5088 Bell, James                     IND                           Y          40:51 
   24     99 Wood, Christian              02 PFO                           Y          42:13 
   25    397 Williams, Joshua             98 IND                           Y          46:03 
   26   5070 Sutton, Alex                    DEE                           Y          53:51 
   27    392 Christopher, Tipuric         99 IND                           Y        1:01:09 
   28    415 Ogden, Rosemary              98 MDOC                          JW2      1:10:06 



Course 14 (White)  (5)  1.7 km  20 m   7 C                 

    1     44 McCann, James                00 MDOC                          JM1        17:41 
    2        Dempson, Ben                    MDOC                          W          19:57 
    3     55 Hill, Isabel                 01 DEE                           W          25:07 
    4   5097 Jesson, Charlotte               PFO                           W          31:06 
    5   5079 Johnson, Ella                                                 W          48:59