Organiser's Comments - Andrew Evans

The event ran smoothly with no obvious hitches (other than the lack of toilet facilities due to the unforeseen closure of the golf course). The event was well supported by volunteers and it was possible to comfortably man two shifts on both the start and finish. Competitor numbers were possibly slightly down on what might have been expected (weather?) and this led to a considerable surplus of pre-marked maps.

Blue 5.5km 16 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Noel Schorah              DEE    M45    36:51
   2 Matthew Vokes             DEE    M16    38:35
   3 C Smithard                DEE    M18    38:55
   4 T Martland                MDOC   M40    38:58
   5 Simon Coppock             DEE    M45    40:42
   6 Mike Smithard             DEE    M55    42:49
   7 A Crocker                 DEE    W21    43:48
   8 Pete Owens                DEE    M45    45:00
   9 Elizabeth Hughes          DEE    W20    46:05
  10 M Cochrane                MEROC  M50    47:04
  11 Jonathan Hughes           DEE    M21    48:02
  12 Chris Kayley              DEE    M16    48:33
  13 Ian Cochrane              MEROC  M20    48:35
  14 John Kewley               SYO    M40    48:41
  15 Christopher Calow         DEE    M55    50:39
  16 Peter Potter              DEE    M50    53:32
  17 Paul Ross                 DEE    M45    59:33
  18 Sian Calow                DEE    W45    66:21
  19 Bob Elmes                 DEE    M60    86:56
 

Green 4.3km 15 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Clive Giddis              DEE    M40    35:13
   2 Norman Hall               DEE    M55    40:52
   3 S Crocker                 DEE    M45    49:39
   4 A Hall                    DEE    M21    50:24
   5 Pauline Abblett           DEE    W60    55:20
   6 Zoe Smithard              DEE    W16    55:43
   7 Ian Gilmartin             DEE    M50    56:39
   8 B Chambers                DEE    M55    57:22
   9 C Crocker                 DEE    M16    57:48
  10 Graham Sutton             DEE    M50    58:25
  11 Denis Murphy              DEE    M60    62:49
  12 M Cranny                  DEE    M65    64:24
  13 Andrew Nielsen                   M40    64:37
  14 John Sherwood             DEE    M60    68:35
  15 M Murphy                  DEE    W60    92:33
  16 Tony Mason                MDOC   M45    95:07
Retired
     M Pickering                      M40   
     Beth Schorah              DEE    W16   
     Richard Hughes            DEE    M50   
     G Clarke                         M45   
 

Light Green 3.1km 11 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Roderick Johnstone        DEE    M35    27:03
   2 Philip Vokes              DEE    M12    28:15
   3 A Mullock                 DEE    M60    29:41
   4 Mike Vokes                DEE    M40    30:06
   5 A Clarke                         M16    32:52
   6 Beatrix Calow             DEE    W14    33:26
   7 Elaine Sutton             DEE    W40    34:13
   8 Paul Fear                 DEE    M50    34:47
   9 A Woodrow                 TAY    W50    35:59
  10 Debbie John                      W21    39:39
  11 Morfudd Archer                   W21    40:18
  12 Helen Elmes               DEE    W14    40:45
  13 Sean Pickering            DEE    M12    44:49
  14 Jo Fear                   DEE    W45    47:29
  15 Ken Hastings              MDOC   M45    79:29
Disqualified
     Simon Fear                DEE    M14   
 

Orange 2.7km 9 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Edward Calow              DEE    M12    24:07
   2 LOST                             W12    24:41
   3 Elizabeth Chambers        INT    M18    27:46
   4 The Slugs                        M14    28:12
   5 Large Hippos                     W12    31:38
   6 Karl Bryers                      M12    39:02
   7 Hannah Irvine             DEE    W14    39:44
   8 Janet Vokes               DEE    W40    40:57
 

Yellow 1.7km 9 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Michael Kayley            DEE    M10    19:31
   2 Hannah Kemp               DEE    W10    20:03
   3 Pamela Hartley                   W50    21:35
   4 Felicity & Mollie                W12    29:33
   5 Emily & Jenna                    W12    29:44
   6 Alex Kirsty & Laura              W12    30:28
   7 Becky & Abbie                    W12    31:55
   8 Anna & Dee                       W12    32:09
   9 Dan & Paul McNamara              M10    37:11
  10 Bethan & Jessica                 W12    38:00
  11 Harry Cooper                     M10    39:22
Disqualified
     Hannah & Abi                     W12