Deeside Orienteering Club
Summer Evening Event at Alyn Waters Country Park
Tuesday 1 May 2007

Event comments to fredround@aol.com Software © Time Machine

Organiser | Yellow | Orange | Red | Light Green | Green | Blue

Organiser's Comments - Mike Round

The weather was kind to us and from the comments I heard everyone enjoyed themselves. Thanks to the park ranger and his team for their help prior to the event, and to all the helpers who did such a great job on the night. One direction sign went missing early in the evening. I hope it did not cause people too much trouble to find the event. A runners warning sign from the road had also disappeared by the end of the night.

Top of page

 

Yellow 1.8km 10 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Tom Evans                 DEE    M10    28:02
   2 T & T Houston             NHP    WM10   32:54
   3 Emily O'Donahough         NONE   ???    53:34
Retired
     Evelyn Elmes              DEE    W10   

Top of page

   

Orange 2.5km 12 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Phil Davidson                    ???    24:28
   2 Debbie John               NONE   W21    29:45
   3 Sean Pickering            DEE    M12    31:30
   4 Edward Calow              DEE    M12    35:38
   5 K Nilsen                  MEROC  W12    39:18
   6 Rosie Evans               DEE    W12    40:18
   7 Richard Irvine            NONE   ???    41:02
   8 Hannah Irvine             DEE    W14    44:30
   9 K Hastings                MDOC   M45    70:09
Disqualified
     Carol Kenny               NONE   ???   M 7,10
     J Lea                     NONE   ??    M10,11,12

Top of page

   

Red 4.6km 15 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Arabella Woodrow          TAY    W50    44:59
   2 Tim Williams              NONE   ???    52:22

Top of page

   

Light Green 3.2km 12 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 N Nilsen                  MEROC  M16    32:46
   2 Bob Elmes                 DEE    M60    37:25
   3 Barney Broatch            ERYRI  M12    39:45
   4 Jessie Evans              DEE    W14    40:14
   5 Philip Vokes              DEE    M12    40:47
   6 Beatrix Calow             DEE    W14    44:09
   7 Helen Elmes               DEE    W14    46:10
   8 S Capewell                WAROC  W45    49:59
   9 Viv Pitcher               DEE    W55    50:45
  10 R Miller                  NONE   W21    53:43
  11 Tom Williams              NONE   ??     58:34
  12 Roger Green               DEE    M70    61:03
  13 S Hills                   DEE    W60    62:18
  14 Sarah Massey              NONE   W21    64:27
  15 S Montgomery              NONE   W35    65:41

Top of page

   

Green 5.5km 18 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Chris Wilcox              DEE    M50    48:07
   2 Martin Green              MDOC   M50    49:53
   3 Huw Lewis                 DEE    M45    50:20
   4 G Thomas                  DEE    M55    54:01
   5 P Jones                   DEE    M40    55:22
   6 N Hall                    DEE    M55    58:20
   7 Z Smithard                DEE    W16    58:29
   8 R Hughes                  DEE    M50    60:13
   9 A Nilsen                  MEROC  W45    63:08
  10 C Greeson                 DEE    W40    64:45
  11 G Sutton                  DEE    M50    65:46
  12 Paul Nicholson            DEE    M50    66:06
  13 John Montgomery           NONE   ??     66:10
  14 Simon Wildgoose           IND    ???    66:47
  15 P Smithard                DEE    W50    67:34
  16 A Mullock                 DEE    M60    69:44
  17 Pam Chamberlain           ERYRI  W55    69:50
  18 Tim Murphy                DEE    M50    70:11
  19 B May                     DEE    M65    71:02
  20 W Stead                   DEE    M45    71:07
  21 M Pickering               DEE    M40    71:22
  22 Paul Chamberlain          NONE   ???    71:57
  23 John Sherwood             DEE    M60    72:04
  24 P Hills                   DEE    M60    72:09
  25 I Gilmartin               DEE    M50    72:50
  26 R Findlay Robinson        DEE    W18    73:33
  27 J Evans                   DEE    M65    78:45
  28 Jean Rostron              POTOC  W65    83:08
  29 P Edwards                 DEE    M70    85:42
  30 Peter Yoxall              POTOC  M60    87:40
  31 E Sutton                  NONE   ??     89:56
  32 K Mutch                   POW    M65    90:20
  33 A Nielsen                 NONE   M40    93:20
Disqualified
     S Findlay Robinson        DEE    W50   M16,17,18
Retired
     B Barnes                  DEE    M65   
     Neil Laidlaw              MDOC   M45   
     D Baker                   NONE   ??    

Top of page

   

Blue 7.1km 22 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 David Schorah             DEE    M20    43:39
   2 Chrisopher Smithard       DEE    M18    45:42
   3 Matthew Vokes             DEE    M16    55:26
   4 Malcolm Irvine            DEE    M50    56:54
   5 P Chavasse                DEE    M40    57:31
   6 J Robinson                DEE    M55    61:50
   7 Kath Broatch              ERYRI  W40    62:13
   8 Michael Woods             DEE    M50    63:20
   9 Dave Broatch              ERYRI  M45    63:24
  10 P Potter                  DEE    M50    63:47
  11 G Wilson                  MEROC  M45    64:00
  12 Mark O'Donaghue           DEE    M40    65:08
  13 C Rostron                 MDOC   M60    66:02
  14 A Gething                 NONE   ??     67:46
  15 Noel Schorah              DEE    M45    68:28
  16 Pete Owens                DEE    M45    69:05
  17 C Calow                   DEE    M55    69:26
  18 John Ellis                ERYRI  M40    70:22
  19 M Barr                    DEE    M45    81:49
  20 J Williams                POW    M60    86:53
  21 A Baker                   DEE    M35    89:34
  22 Sian Calow                DEE    W45    90:45
  23 T Greenhaigh              MDOC   M45    94:18
Disqualified
     S Wilson                  SROC   M21   M13
     S Coppock                 IND    M45   M14

Top of page