Deeside Orienteering Club
Springtime Score Event, Delamere
Sunday 24 April 2005

 

W results | M results | Junior Group results

Many thanks to John Padget for his work getting the Permanent Course in Delamere completed – and for arranging such perfect weather on the day. Thanks also to the Forestry Commission for their part in constructing the course and for allowing us to use the parking/assembly field.

PS: No results available for the post-O football match!!

 

W results

 

Age class

Points

Time

Penalties

Total points

W1 (<W12)

Helen Elmes

W11

110

0

110

Sarah Jackson

W6

80

0

80


W2 (W12/14)

Nia Benson

W14

210

58.10

0

210

Zoe Smithard

W14

210

58.10

0

210

Riikka Pasanen (FIN)

W13

190

0

190

Hannah Irvine

W12

140

0

140

Beatrix Calow

W12

110

0

110


W3 (W16-20)

Liz Hughes

W18

210

0

210


W4 (W21-40)

Sara Campbell

W40

260

0

260

Liz Jackson

W40

250

50.32

0

250

Catherine Hill

W35

250

58.04

0

250

Maggie Hateley

W40

240

0

240

Sian Calow

W40

200

0

200

Jenny Deakin

W21

170

0

170


W5 (W45-55)

Anna Nilsen (MEROC)

W45

220

0

220

Pauline Smithard

W50

210

0

210

Sue Sherwood

W55

200

0

200

Viv Pitcher

W55

180

0

180

Jenny Beasant

W45

190

+1

-10

180

Margaret Murphy

W55

190

+1

-10

180

Barbara Verity

W55

170

53.46

0

170

Joy Irvine

W45

170

58

0

170

Anne Hurrell

W50

160

0

160

Val Bargh

W45

90

+8

-80

10

Clare Crocker

W45

Retired


W6 (W60 and over)

Pat Spoonley

W65

170

0

170

Carol Evans

W60

160

0

160

Top of page

M Results

 

Age class

Points

Time

Penalties

Total points

M1 (<M12)

Sam Drinkwater

M10

210

0

210

Sean Pickering

M10

150

0

150

Christopher Jackson

M8

50

0

50


M2 (M12/14)

Mike Beasant

M12

240

0

240

N Nilsen

M14

220

0

220

Callum Crocker

M14

200

0

200

Chris Kayley

M14

220

+7

-70

150

Aidan Chavasse

M12

140

0

140


M3 (M16-20)

Chris Smithard

M16

280

0

280

Tom Beasant

M16

260

0

260

Chris Beasant

M16

200

0

200


M4 (M21-40)

Paul Chavasse

M40

280

56.57

0

280

Andy Campbell

M40

280

58

0

280

Peter Sleigh

M40

260

0

260

Tim Palmer

M40

230

52.16

0

230

B Burden (IND)

M35

230

58

0

230

Shane Drinkwater

M40

210

0

210

Mark O’Donoghue

M35

260

+5

-50

210

Gary Bargh

M21

200

0

200

Martin Pickering

M40

200

+3

-10

170


M5 (M45-55)

Nigel Beasant

M45

280

0

280

Graham Nilsen

M45

280

+1

-10

270

Malcolm Irvine

M50

250

46.55

0

250

Barry Chambers

M50

250

56

0

250

David Bargh

M50

240

55.04

0

240

William Stead

M45

240

58

0

240

Eero Pasanan (FIN)

M50

270

+3

-30

240

Norman Hall

M55

220

55.30

0

220

Mike Round

M50

220

58

0

220

Christopher Calow

M50

220

59

0

220

Denis Murphy

M55

240

+2

-20

220

Mike Smithard

M55

210

0

210

Alan Mullock

M55

210

+1

-10

200

John Sherwood

M55

200

0

200

Paul Kutarski

M50

220

+4

-40

180

Rick Hughes

M50

160

+7

-70

90

Derek Bargh

M50

160

+9

-90

70


M6 (M60 and over)

Bob Verity

M60

240

0

240

Terry Harper

M65

250

+1

-10

240

Roy Lindsell

M60

240

+1

-10

230

Barry Barnes

M60

220

0

220

Brian Spoonley

M70

210

0

210

Mike Richardson

M60

230

+2

-20

210

David Beattie

M65

200

52.52

0

200

Peter Edwards

M65

200

58

0

200

John Evans

M65

200

59

0

200

Chris Hallows

M65

180

0

180

Bob Elmes

M60

170

0

170

P Burden (IND)

M65

180

+4

-40

140

John Williams (POW)

M60

160

+4

-40

120

Keith Mutch (POW)

M65

170

+9

-90

80

Barry May

M60

140

+9

-90

50

Top of page

Junior group

 

Age class

Points

Time

Penalties

Total points

Alice Drinkwater

W9

160

0

160

Hannah Hateley

W4

150

0

150

Evelyn Elmes

W7

130

0

130

Liam Potter

M10

140

+1

-10

130

Michael Kayley

M8

140

+3

-30

110

Isabel Hill

W4

70

0

70

Top of page