Deeside Orienteering Club
Colour coded event at Arrowe Park
Tuesday 29 June 2004

Software © Time Machine


Organiser | Planner | Controller
Yellow | Orange | Red | Light Green | Green | Blue

Organiser's Comments - Barbara Majumdar

Many thanks to everyone who helped, to Paul Greenslade, the Park Ranger and to the Gofl Club for use of their facilities. It was a nice evening !!

Top of page

Planner's Comments - David Schorah

This Arrowe Park event was my first attempt at planning, so I hope everyone found the courses interesting. It is difficult to plan any course that totally avoids undergrowth because there is so much of it at this time of year (sorry about the mass of brambles at MH on the rootstock). This is annoying but I did the best I could so I hope you enjoyed the variations to the past few years' courses. The courses weren't excessively long but the area isn't all that big so there are restrictions.

Unfortunately there was one control which was stolen, MG on the ruined boathouse by the lake. If this affected anyone's run then I am terribly sorry for this problem, although there isn't much more we can do to prevent it.

Hopefully I will be able to plan more events in the future. I really enjoyed the challenge and would encourage any other orienteers with experience, that haven't yet tried planning, to give it a go at an area they know well. It makes you think about your techniques much more than you might otherwise.

Top of page

Controller's Comments - Noel Schorah

Thank you to Barbara who as usual organised everything efficiently and also to David for planning some interesting course without needing to use second master maps. I hope you enjoyed your visit to Arrowe Park and that not many of you were affected by the stolen control which seemed to happen very late in the evening.

Finally thank you to the Wirral Country Park Rangers for permission to use the area.

Top of page

 

Yellow 1.9km 9 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Schofield                 Ind    W11    16:05
   2 Philip Vokes              DEE    M7     17:11
   3 David Brockway            DEE           17:29
   4 Edward Calow              DEE    M8     20:03
   5 Evelyn Elmes              DEE    W6     22:29
   6 Joshua Denson             Wirral        23:29
   7 Ellen & Sue               Ind           24:26
   8 E.I.K                     Ind           24:28
   9 Charlie MacInnes          Wirral        25:02
  10 H.Fleming O.Evans         Wirral        26:17
  11 Gemma Lawlor              Wirral        26:19
  12 Toms Team                 Ind           27:09
  13 Luke Proudfoot            Wirral        32:15
Colour Standard
  14 Jess & Sarah              HOY    W10    32:42
  15 Rosie Jones               Wirral        34:22
  16 Millie Jones              Wirral        38:20
  17 Liam Potter               DEE    M5     39:47
  18 R. Bailey & M.Davies      SS     M12    41:45
  19 Joseph Merron             Wirral        42:22
  20 Ryan Owen                 Wirral        43:31
  21 Amanda Black              Oval          44:55
  22 Rebecca Hannah            Ind    W13    45:16
  23 Rosie Charsley            Ind    W13    45:18
  24 Amy Bevan & Kim Lewtas    HOY           54:36
  25 Tim H Danb                Ind           77:46
Retired
     Jade, Amy & Hannah        HOY    W10   

Top of page

   

Orange 3.5km 11 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Paul Fear                 Ind    M45    31:02
   2 Paul Redston              SS     M12    34:46
   3 Astrid & Amanda           Ind    W18    41:09
   4 Ben & Ant                 Ind           42:36
   5 Thomas Richards           SS     M12    48:45
   6 J. Tipping                Ind    M14    52:47
   7 Be & Hel                  DEE    W11    53:56
   8 Kenny Jones               Ind    M21    54:58
Colour Standard
   9 Beth Schorah              DEE    W14    76:47
  10 Anthony Paynham           SS            85:44
  11 Emma Burns Alex Read      Ind           86:58
  12 Niamh Hogan Helen Campbell DEE    W13    99:37
Disqualified
     Eleanor Owens             DEE    W12   missed 1+
     Rachel & Charlotte        Ind    W16   mp
     Christopher Owens         DEE    M10   missed 8
Retired
     Zoe Vokes                 DEE    W10   

Top of page

   

Red 4.6km 12 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Kate & M Booth            Ind    W8     67:07
Colour standard

Top of page

   

Light Green 3.8km 10 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Michael Beasant           DEE    M12    34:18
   2 Andrew Hall               DEE    M20    41:04
   3 Pat Moody                 DEE    W45    46:40
   4 Chris Calow               DEE    M50    46:42
   5 Chris Kayley              DEE    M13    48:41
   6 Martin Cranny             DEE    M65    50:37
   7 M Gillie                  Ind    W21    51:23
Colour standard
   8 Zoe Smithard              DEE    W14    53:09
   9 Sheila Hills              DEE    W55    56:52
  10 Stephen Hurrell           DEE    M45    58:40
  11 Tom Taylor                SS     M14    61:28
  12 Ross Cook                 MDOC   M50    76:42
  13 Luke Miller               SS     M14    80:50

Top of page

   

Green 4.5km 15 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Matthew Vokes             DEE    M12    45:04
   2 Paul Nicholson            DEE    M45    45:39
   3 Norman Hall               DEE    M55    45:53
   4 Ian Gilmartin             DEE    M45    46:02
   5 Willaim Stead             DEE    M45    48:12
   6 Denis Murphy              DEE    M55    49:11
   7 John Evans                DEE    M65    49:23
   8 John Nicholson            DEE    M14    49:34
   9 Ian Campbell              DEE    M50    51:36
  10 Grace Majumdar            DEE    W16    54:15
  11 Pete Owens                DEE    M40    54:56
  12 Peter Hills               DEE    M55    56:17
  13 Mike Vokes                DEE    M40    57:02
  14 Michael Round             DEE    M50    57:53
  15 John Sherwood             DEE    M55    58:06
  16 Anthony Brockway          DEE    M40    60:44
  17 Pauline Smithard          DEE    W45    61:21
  18 Peter Edwards             DEE    M65    63:03
  19 Anne Hurrell              DEE    W50    64:03
  20 Alan Mullock              DEE    M55    64:09
  21 Sian Calow                DEE    W40    64:44
  22 John Collins              DEE    M35    66:08
  23 Christopher Beasant       DEE    M14    66:15
Colour standard
  24 Margaret Murphy           DEE    W55    69:57
  25 Paul Kutarski             Ind           72:17
  26 Neil Ladaw                Ind    M40    75:05
  27 Bob Elmes                 DEE    M55    84:54
Retired
     Harry Fung                Ind    M60   

Top of page

   

Blue 6km 20 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Rhys Findley-Robinson     DEE    M18    45:17
   2 Malcolm Irvine            DEE    M45    49:15
   3 Mike Smithard             DEE    M50    52:41
   4 Christopher Smithard      DEE    M14    52:56
   5 Ed Cochrane               Meroc  M18    53:00
   6 Thomas Beasant            DEE    M14    56:57
   7 Mike Woods                DEE    M45    61:47
   8 John Robinson             DEE    M55    64:17
   9 Peter Potter              DEE    M45    65:47
  10 Dave Broatch              ERYRI  M40    66:31
  11 Paul Aird                 DEE    M45    67:14
  12 Jonathan Hughes           DEE    M18    67:21
Colour standard
  13 Simon Coppock             DEE    M40    74:48
  14 Jill Cochrane             Meroc  W45    89:54

Top of page