Deeside Orienteering Club
Colour coded event at Rivacre Country Park
Wednesday 9 June 2004

Software © Time Machine

Organiser
Blue | Green | Light Green | Orange | Yellow

 

Organiser's Comments - Rick Hughes

I hope that you all enjoyed your runs in the urban wilderness that is Rivacre Valley.

Particular thanks must go to the willing and efficient team of helpers to whom the credit for the smooth running of the event is largely due. I'd also like to thank Pauline for her courses which made the most out of a rather limited area, and John for all his help, particularly his mathematical superiority.

Finally,on behalf of the club, may I thank the Rivacre Valley rangers and Ellesmere Port and Neston Borough Council for granting permission for us to use the area.

Top of page  

Blue 6.7km 20 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Peter Sleigh              DEE    M35    48:03
   2 David Schorah             DEE    M16    49:00
   3 Noel Schorah              DEE    M40    49:25
   4 Huw Lewis                 DEE    M45    50:27
   5 Mike Smithard             DEE    M55    56:02
   6 Michael Woods             DEE    M45    56:42

   7 Paul Chevasse             DEE    M40    59:42
   8 M Statham                 DEE    M40    62:30
   9 Roy Lindsell              DEE    M60    66:52
Colour standard (72:04) 
  10 Maggie Hateley            DEE    W40    82:49

Top of page

   

Green 5.4km 18 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Malcolm Irvine            DEE    M45    39:33
   2 Norman Hall               DEE    M55    55:20
   3 M O'Donoghue                     M35    58:39
   4 Graham Sutton             DEE    M45    63:06
   5 Peter Owens               DEE    M40    65:34
   6 Denis Murphy              DEE    M55    65:58
   7 William Stead             DEE    M45    66:55
   8 Alan Platts               DEE    M45    67:02
   9 Alan Mullock              DEE    M55    68:00
  10 Peter Hills               DEE    M60    68:27
  11 Andy Black                DEE    M21    69:52
  12 John Nicholson            DEE    M16    70:27
Colour standard (top 50% of 23 starters)
  13 Barry May                 DEE    M60    71:23
  14 Ian Gilmartin             DEE    M45    75:56
  15 Sian Caow                 DEE    W40    82:10
  16 Peter Edwards             DEE    M65    86:36
  17 Bob Elmes                 DEE    M55    93:04
  18 Robin Tilston             DEE    M6O    94:37
  19 Angie and Alistair Kinsella        M/W   111:57
Disqualified
     John Williams             POW    M60   No no9
     Mike Bale                 DEE    M70   No no15
     Margaret Murphy           DEE    W55   wrong no15

Top of page

   

Light Green 3km 13 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Matthew Vokes             DEE    M12    28:37
   2 David Brown               DEE    M50    32:02
   3 Jenni Hoare               ERYRI  W16    32:15
   4 F Hoare                   ERYRI  W      34:08
   5 Mike Hoare                ERYRI  M14    41:57
   6 P Kutarski                       M      43:34
   7 Andew Hall                DEE    M20    45:04
Colour standard (Top 50% of 14 starters)
   8 Sam Drinkwater + 1        DEE    M10    48:27
   9 Zoe Smithard              DEE    W14    50:37
  10 Bethany Schorah           DEE    W14    53:36
  11 Pat Moody                 DEE    W45    58.06
  12 Mary Gillie                      W21    76:15
  13 Sheila Hills              DEE    W55    87:12
Disqualified
     Martin Cranny             DEE    M65   No no7

Top of page

   

Orange 2.5km 11 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Zoe Vokes                 DEE    W12    40:13
   2 A Woodrow                 TAY    W50    41:02
   3 Aidan Chavasse            DEE    M12    41:31
   4 Nicola Revell                    W21    52:33
   5 Viv Kershaw                      W40    54:10
   6 D Kershaw                        M40    59:46
Colour standard (60:19)
   7 Jenny Deakin              DEE    W21    63:25
   8 Joseph Tipping                   M14    80:29
   9 Ken Jones                        M21    84:53

Top of page

   

Yellow 2.1km 13 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Alice Drinkwater          DEE    W8     22:28
   2 Jonas Grader                     M7     24:16
   3 David Smith                      M12    24:26
   4 Philip Vokes              DEE    M8     24:59
   5 Lachlan Chavasse          DEE    M10    30:17
   6 Edward Calow              DEE    M8     30:46
   7 Evelyn Elmes              DEE    W10    31:13
Colour standard (33:42)
   8 Beatrix Calow             DEE    W11    34:05
   9 Helen Elmes               DEE    W10    34:52
  10 Naomi Chavasse            DEE    W10    46:16
Non-competitive
     David Smith                      M12    17:33

Top of page