Deeside Orienteering Club
Colour coded event at Big Covert
Wednesday 5 May 2004

Software © Time Machine

Organiser
Yellow | Orange | Red | Light Green | Green | Blue

Organiser's Comments - Huw Lewis

Firstly I would like to thank all my helpers, many of which were not from Deeside. Denis and Margaret for planning some very interesting courses and most of all you the competitors who turned up on such an awful evening.

Top of page

 

Blue 5.4km 220m 16 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Tim Higginbottom          ERYRI  M21    44:46
   2 David Schorah             DEE    M16    51:28
   3 P Sleigh                  DEE    M35    57:43
   4 Noel Schorah              DEE    M40    65:29
   5 R Powell                  ERYRI  M45    66:31
   6 Mike Woods                DEE    M45    67:55
   7 C Wilcox                  DEE    M50    69:22
   8 Kath Brontch              ERYRI  W      73:47
   9 C Smithard                DEE    M16    74:51
  10 John Hughes               DEE    M18    76:19
  11 Bob Johnson               ERYRI  M      76:48
  12 Dave Broatch              IND    M      82:40
  13 John Ellis                ERYRI  M35    83:30
  14 M Brockway                IND    M40   111:33
Disqualified
     A Black                   DEE    M21   missing 5
Retired
     P Lambert                 DEE    M21   
     Paul Aird                 DEE    M45   
     Ben & Ant                 IND    M15   
     A Gethin                  DEE    M40   

Top of page

   

Green 3.6km 170m 13 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 M Irvine                  DEE    M45    46:21
   2 Gwyn Thomas               DEE    M55    54:41
   3 M McIvor                  DEE    M65    57:07
   4 Barry Chambers            DEE    M50    58:46
   5 Colin Smith               LVO    M35    59:41
   6 John Nicholson            DEE    M16    60:28
   7 Alan Mullock              DEE    M55    60:31
   8 E Hughes                  DEE    W16    60:33
   9 Norman Hall               DEE    M55    61:26
  10 P Hills                   DEE    M60    64:01
  11 Jenny Ewels               KNOBOC W21    64:54
  12 Alan Platts               DEE    M45    65:07
  13 Chris Middleditch         DEE    M55    65:42
  14 Mark Donoghue             IND    M35    65:44
  15 Pauline Smithard          DEE    W45    66:52
  16 Keith Mutch               POW    M65    68:18
  17 G Sutton                  DEE    M45    68:47
  18 Sian Calow                DEE    W40    68:53
  19 Hilary Davies             ERYRI  W55    69:22
  20 Jan Albin                 ERYRI  W50    69:45
  21 Andy Robinson             DEE    M50    76:21
  22 Paul Nichkolson           DEE    M50    77:05
  23 Ian Gilmartin             DEE    M45    77:59
  24 Brian Keegan              DEE    M65    80:57
  25 jean Rostron              POTOC  W60    83:58
  26 Dave Tindall              ERYRI  M60    86:32
  27 B May                     DEE    M60    93:58
  28 John Montgomery           IND    M40    94:56
  29 M Duncan                  POTOC  M70    97:27
  30 Sheila Llloyd             ERYRI  W55   105:28
Disqualified
     J Padget                  DEE    M60   missing 7
     John Williams             POW    M60   M12&13
Retired
     P Fear                    IND    M45   
     M Bale                    DEE    M70   
     Mike Vokes                DEE    M40   
     Terry Harper              DEE    M65   

Top of page

   

Light Green 3.2km 120m 12 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Mathew Vokes              DEE    M12    28:22
   2 M CLAXTON                 MEROC  M21    41:08
   3 Bob Elmes                 DEE    M55    41:32
   4 M Hoare                   ERYRI  W      43:02
   5 Chris Calow               DEE    M50    43:08
   6 Pat Moody                 DEE    W45    48:30
   7 Martin Cranny             DEE    M65    50:13
   8 M Padget                  DEE    W60    50:19
   9 Carol Cranny              DEE    W60    63:47
  10 Sandra Montgomery         IND    W      68:32
  11 Sheila Hills              DEE    W55    76:53
  12 D Kershaw                 IND    M40    85:58
Disqualified
     V Kershaw                 IND    W40   Missing 9

Top of page

   

Orange 2.8km 95m 9 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Zoe Vokes                 DEE    W12    33:06
   2 Nia Benson                DEE    W14    35:30
Retired
     G Blair                   WGS    M8    

Top of page

   

Red 4.2km 140m 13 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 P Kutarsia                IND    .      48:31

Top of page

   

Yellow 2.2km 70m 8 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Beastrix Calow            DEE    W11    32:40
   2 Edward Calow              DEE    W8     33:06
   3 E Elmes                   DEE    W6     34:15
   4 Liam Potter               DEE    M5     40:31
   5 Nina Jones                IND    W5     57:10

Top of page