Deeside Orienteering Club
Colour coded event at Delamere East
Thursday 29 April 2004

Software © Time Machine

Organiser | Planner
Yellow | Orange | Red | Light Green | Green | Blue

Organiser's Comments - Mike Vokes

Lucky with the weather! All favourable comments regarding Robin's courses, and the demanding Blue seemed well received. I hope our impromptu Irish competitor enjoyed his run, finding the event AFTER a 7km jog in Delamere West - just turned it into an International event!

Apologies for those who missed the pens at the start master maps - an oversight promptly corrected by the start team.

Thanks to all those who helped on the day, as ever it wouldn't happen without you, and thanks also to John Hammond, unsung in the background but ever helpful.

Having put controls out by mountain bike, I can now also see the appeal of MTBO!

Any comments of feedback on the event, please feel free to e-mail.

Top of page

Planner's Comments - Robin Tilston

I was beginning to think that I had let you down with the weather, so far every event I have planned or controlled has been blessed with good weather and yesterday looked it as if my luck had run out. It rained on me as I put out the controls and continued to look threatening, but it stayed dry through out the event.

The area of the east forest is quite confined but does have many quite good control sites. Due to the dense network of tracks and paths it cannot give the technical difficulty that Blue and Green courses require.

Some concern was expressed over 7.1km for the Blue courses as regards getting runners in before the course closing time of 2030hrs but the last finisher (not Blue) was at 2033. There was some criticism over the location of Green 12 in that it was further up the re-entrant than the master map showed, however, as some one said, the whole re-entrant is only about 50 metres long and it was just above halfway up.

Mike had every thing nicely organised (but then that was his job) and he even found time to help me put out controls. I must thank David for his constructive controlling.

I started putting out controls on my brother's mountain bike but soon found out why he has recently acquired a high pitched voice. Prior to the event I mentioned to Mike that I was bringing a bike so he brought his, but I don't think his hurt! Having abandoned the bike I continued on foot but managed to have an unsuccessful argument with a tree branch, which left me somewhat dazed and trying to see through a haze of blood. On finishing putting out the controls I then visited the home of 'doctor' John Evans where I was forced into showering away the blood and muck and dabbed with TCP before being allowed back to the forest.

Naturally I was not that enthusiastic about going back in the woods to rescue kites (but then I try to avoid that part of the planner's duty anyway). Then I must thank those kind people who ran around in the dark and brought them in. Mike was quite disappointed when he found out that all the collection had been organised as he had wanted to go and play on his bike.

Top of page

 

Yellow 1.87km 8 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Philip Vokes              DEE    M8     14:06
   2 Helen Elmes               DEE    W10    15:36
   3 Michael Ellis             NONE   M7     16:17
   4 William Humphreys         MDOC   M10    17:14
   5 Beatrix Calow             DEE    W11    17:59
   6 Jack & Richard            POTOC  M12    21:03
   7 Lachlan Chavasse          DEE    M10    21:10
   8 Rebecca Humphreys         MDOC   W10    21:57
Colour standard
   9 Naomi Chavasse            DEE    W10    22:09
  10 Hannah Hateley            DEE    W3     25:39
  11 Evelyn Elmes              DEE    W6     26:07
  12 Edward Calow              DEE    M8     26:08
  13 Emily O'Donoghue          NONE   -      26:51
  14 Sarah Jackson             DEE    W6     28:41
  15 Ellen & Sue Booth         NONE   -      29:41
  16 Katie & M Booth           NONE   -      30:06

Top of page

   

Orange 2.84km 10 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Alice & Ruth              POTOC  -      30:44
   2 Chris & Matt              POTOC  M13    31:29
   3 L Prince                  POTOC  M12    33:04
   4 Preston & Hushion         POTOC  M14    33:21
   5 Adam Carl                 POTOC  M12    33:31
   6 Graeme Blair              DEE    M12    33:54
   7 Bethany Schorah           DEE    W14    34:16
   8 Stout & Crumbleholme      NONE   -      34:28
   9 Mike Cropley              NONE   M35    35:18
  10 Paul & Zak                POTOC  M13    36:22
  11 Tom Hickley               NONE   M16    37:21
  12 Eleanor Owens             DEE    W12    37:29
  13 Nia Benson                DEE    W14    38:57
  14 Callum Ricketts           POTOC  M14    39:20
  15 Luke Miller               POTOC  M14    40:54
  16 Aidan Chavasse            DEE    M12    42:02
  17 S Fear                    NONE   M12    43:51
  18 Daniel Allen              NONE   M16    44:50
  19 Viv Kershaw               NONE   W40    45:34
Colour standard
  20 C Banfield & M Riley      DEE    -      46:44
  21 Paul Nyland               NONE   -      46:53
  22 Dave Kershaw              NONE   M40    48:05
  23 G Coles +1                NONE   -      50:33
  24 Josh Mitchell             NONE   M16    55:41
Retired
     Alan Gater                NONE   -     
     Kim Giddis                DEE    W35   

Top of page

   

Red 4.02km 12 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Ben & Ant                 NONE   -      38:57
   2 A Woodrow                 TAY    W50    42:32
   3 Anne Hurrell              DEE    W50    44:22
   4 Warburton                 NONE   -      46:10
   5 A Kutarski                NONE   -      51:23
   6 Paula Cook                DEE    -      52:24
Colour standard
   7 Louise Fear +1            NONE   -      60:23
   8 P Kutarski                NONE   -      63:31
Disqualified
     Emily Sharp               NONE   W21   Miss 7

Top of page

   

Light Green 3.28km 11 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Matthew Vokes             DEE    M12    24:29
   2 Callum Crocker            DEE    M14    31:27
   3 Bob Elmes                 DEE    M55    32:29
   4 D Cook                    DEE    M21    34:50
   5 S Calow                   DEE    W40    37:08
   6 C Calow                   DEE    M50    37:32
   7 M Claxton                 MEROC  M21    37:43
   8 Edward Richardson         POTOC  M13    37:52
   9 Chris Kayley              DEE    M12    38:06
  10 Michael Purcell           DEE    M55    38:20
  11 Jennifer Beasant          DEE    W40    38:29
  12 Clare Crocker             DEE    W45    41:02
  13 Sean Logan                MEROC  M35    42:01
  14 Martin Cranny             DEE    M65    42:16
  15 Pat Moody                 DEE    W45    42:40
  16 Peter Ford                NONE   M45    43:07
  17 Malcolm Duncan            POTOC  M70    43:40
Colour standard
  18 David Hooper              MEROC  M50    44:27
  19 Frank Rose                MDOC   M75    45:00
  20 Julie Morrissey           MDOC   W40    45:12
  21 Jason Ratchford           MEROC  M50    45:21
  22 Stephen Hurrell           DEE    M45    47:35
  23 Angela Heppenstall        LOC    W60    51:25
  24 Kath Rose                 MDOC   W75    51:59
  25 Michael Beasant           DEE    M12    52:47
  26 Teresa Seaman             NONE   W35    53:47
  27 Carol Cranny              DEE    W60    57:29
  28 G Carter +2               DEE    -      60:43
  29 Youngs & Brockway         NONE   -      80:15
Disqualified
     Zoe Smithard              DEE    W14   Wrong 4
Retired
     S Montgomery              NONE   W35   
     Mark Jones                NONE   -     
     Susan Kirkland            NONE   -     

Top of page

   

Green 4.48km 19 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Malcolm Irvine            DEE    M45    36:48
   2 Anya Crocker              DEE    W20    38:23
   3 Gwyn Thomas               DEE    M55    39:00
   4 Tom Beasant               DEE    M14    40:33
   5 Terry Harper              DEE    M65    40:52
   6 Andy Campbell             DEE    M40    41:17
   7 John Nicholson            DEE    M16    41:45
   8 Neil Murphy               DEE    M40    41:48
   9 Beverley                  MDOC   M21    42:01
  10 Richard Hainge            MDOC   M21    42:20
  11 Colin Smith               LVO    M35    42:36
  12 Nevill                    MDOC   M20    44:20
  13 John Collins              DEE    M35    44:30
  14 Graham Sutton             DEE    M45    44:50
  15 John Evans                DEE    M65    45:01
  16 Peter Edwards             DEE    M65    45:32
  17 Norman Hall               DEE    M55    45:39
  18 Alan Mullock              DEE    M55    46:57
  19 Tim Palmer                DEE    M40    47:55
  20 Roy Lindsell              DEE    M60    47:57
  21 John Montgomery           NONE   M45    48:33
  22 Pete Owens                DEE    M40    48:40
  23 Michael Round             DEE    M50    49:37
  24 Maggie Hateley            DEE    W40    49:46
  25 Barry May                 DEE    M60    49:48
  26 John Pigott               POTOC  M55    50:01
  27 Elizabeth Hughes          DEE    W16    50:13
  28 Brian Looker              SROC   M65    50:21
  29 Marie Williams            MDOC   W21    50:23
  30 P Nicholson               DEE    M50    50:26
  31 Michael Richardson        DEE    M60    51:00
  32 Trevor Roberts            MDOC   M55    51:33
  33 Christopher Beasant       DEE    M14    52:04
  34 Geoffrey Millan           MDOC   M60    52:34
  35 R Ritzema                 DEE    M60    52:45
  36 Marie Roberts             MDOC   W45    53:54
  37 Brian Keegan              DEE    M65    54:23
  38 John Williams             POW    M60    54:45
Colour standard
  39 Andy Robinson             DEE    M50    55:33
  40 Alan Platts               DEE    M45    55:40
  41 Simon Proud               NONE   M40    55:43
  42 Barry Barnes              DEE    M60    56:57
  43 Dennis Murphy             DEE    M55    57:04
  44 Carol Evans               DEE    W60    57:52
  45 Jean Rostron              POTOC  W60    58:06
  46 Keith Mutch               POW    M65    58:40
  47 Peter Hills               DEE    M60    58:41
  48 Peter Yoxall              POTOC  M55    59:04
  49 William Stead             DEE    M45    59:43
  50 Karl Bescoby              MDOC   M21    60:42
  51 David Brooks              DEE    M55    61:44
  52 Keeling                   MDOC   M21    67:03
  53 Alan Heppenstall          LOC    M60    67:12
  54 M Bale                    DEE    M70    68:47
  55 Margaret Murphy           DEE    W55    68:51
  56 Ian Gilmartin             DEE    M45    70:05
  57 Jo Green                  NONE   W21    70:21
  58 Julie Brook               MDOC   W55    70:36
  59 Cassels                   MDOC   M21    82:51
Disqualified
     Nathan Townshend          POTOC  M45   Miss 5
Non-competitive
     Nigel Beasant             DEE    M40    40:35
Retired
     Tim Murphy                DEE    M45   

Top of page

   

Blue 7.13km 25 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 T Higginbottom            ERYRI  M21    43:27
   2 David Schorah             DEE    M16    48:35
   3 Jon Hateley               DEE    M40    50:15
   4 P Lambert                 DEE    M21    51:34
   5 Warren Mason              MDOC   M35    54:06
   6 Peter Sleigh              DEE    M35    54:49
   7 R Carter                  NONE   M40    55:33
   8 Noel Schorah              DEE    M40    56:50
   9 Christopher Smithard      DEE    M16    57:30
  10 John Britton              MDOC   M50    58:44
  11 Huw Lewis                 DEE    M45    60:32
  12 Paul Chavasse             DEE    M40    61:52
  13 Andrew Gething            DEE    M40    62:50
  14 Chris Wilcox              DEE    M50    63:35
  15 Simon Coppock             DEE    M40    68:03
  16 M Statham                 DEE    M40    68:16
Colour standard
  17 Jonathan Hughes           DEE    M18    68:50
  18 S Bayliss                 SPLOT  W35    70:24
  19 John Ellis                ERYRI  M35    71:20
  20 Chris Rostron             MDOC   M55    71:34
  21 E Speak                   MDOC   M50    72:10
  22 Sara Campbell             DEE    W35    72:23
  23 Peter Potter              DEE    M45    74:26
  24 John Padget               DEE    M60    75:24
  25 Andy Black                DEE    M21    76:15
  26 Aird                      DEE    M45    76:43
  27 Roger Sparkman            NONE   M55    79:20
  28 Geoffrey Hollins          POTOC  M50    96:29
  29 R Coffey                  NONE   -     100:50
  30 Steve Loom                NONE   -     110:34
Retired
     Lyndon Gill               NONE   M21   

Top of page