Deeside Orienteering Club
Old Pale Local Event
(incorporating DEE Club Champs)
30 November 2003

Planner's Comments
Yellow | Orange | Red | Light Green | Green | Blue | Split times
Deeside Home Page

Planner's Comments - Steve Ingleby

I hope you enjoyed your day on the Old Pale. The weather was kind to us and the evening rain only started on my return to the car after collecting the final controls. From comments made people seemed to enjoy the different types of terrain from fast running on the southern slopes of the Old Pale to slower, more technical orienteering in Nettleford Wood. Besides, running on a new area is always fun!

I apologise for planning a leg in Nettleford that had a lot of you trying to climb a barbed wire fence. It was shown on the map as uncrossable, but sadly the 'tags' were not visible in the dark green vegetation screen. With hindsight I should have changed the course so that you were forced to the east of the main pond - which was by far the easier route. The O-cad file has already been changed to emphasise that the fence is uncrossable.

Congratulations to all the worthy Deeside champions. My thanks to the following people for help with the event:-

John Hammond for Forestry Liaison
Malcolm McIvor for producing a fine new map and helping to put out control boxes on Sunday morning
Tim Palmer for doing all the "techy" bits associated with the electronic punching system and helping to put stakes out on Saturday
Andrew Tarr for controlling the preparations for the event and providing his usual helpful comments to keep things on the straight and narrow. I take it as a compliment that Andrew felt so confident about the event that he went over to Sheffield on the Sunday to control a Badge Event there.
Peter Sleigh for organising his 2nd event at Delamere in 2 weeks - take a break, Peter - you deserve it!"

Top of page

 


Yellow  (27)   2.000 km  35 m   8 C        

    1 Michael Beasant                 DEE       M10         11:06 
    2 Philip Vokes                    DEE       M7          14:32 
    3 Zoe Vokes                       DEE       W10         14:58 
    4 Ben +1 Watson                   IND       M11         17:07 
    5 Jenny Deakin                    IND       W21         19:54 
    6 Jake +1 Watson                  IND       M13         20:43 
    7 Helen Elmes                     DEE       W10         20:45 
    8 Kathryn Taylor                  DEE       W14         21:03 
    9 Davey Philp                     DEE       M12         21:19 
   10 Charlotte Grundy                IND       W10         21:49 
   11 Chris Realey                    DEE       M12         21:53 
   12 Thomas Parkinson                DEE       M10         23:13 
   13 Christopher Jackson             DEE       M7          23:18 
   14 Tom Wilcox                      DEE       M10         23:50 
   15 Lachlan Chavasse                DEE       M10         24:10 
   16 Naomi Chavasse                  DEE       W10         24:15 
   17 Christopher Holt                IND       M8          25:53 
   18 Evelyn Elmes                    DEE       W5          26:09 
   19 Anna & Gareth Parsons           IND                   28:15 
   20 William Bell                    DEE       M7          30:21 
   21 Andrew Giddis                   DEE       M5          30:31 
   22 Eleanor Bell                    DEE       M6          32:04 
   23 Sarah Jackson                   DEE       W5          36:47 
   24 Zachary Boothroyd               DEE       M10         37:01 
   25 Adam John Howard                DEE       M10         37:06 
   26 Emma Giddis                     DEE       W3          39:13 
   27 Kitty Jones                     IND       W7          43:02 

Top of page

Orange  (19)   2.800 km  50 m   8 C        

    1 Matthew Vokes                   DEE       M12         18:01 
    2 Zoe Smithard                    DEE       W12         25:24 
    3 Callum Crocker                  DEE       M12         25:49 
    4 Andrew Wright                   DEE       M35         30:18 
    5 Sam Drinkwater                  DEE       M9          30:31 
    6 Matthew Jones                   DEE       M10         32:33 
    7 Hannah Hornby                   DEE       W12         34:07 
    8 Alice Drinkwater                PFO       W8          34:38 
    9 Aaron Parkinson                 DEE       M12         41:55 
   10 Daniel Simpson                  DEE       M12         43:12 
   11 Sarah Jones                     DEE       W10         44:56 
   12 Becky Grundy                    IND       W8          48:11 
   13 Robert Stocker?                 DEE       M11         49:30 
   14 Aidan Chavasse                  DEE       M10         49:36 
   15 Gary Donaldson                  DEE       M11         49:38 
   16 Joe Wright                      DEE       M65         52:06 
   17 Rachel + 2 Grundy               DEE       W35         52:29 

      Eleanor Owens                   DEE       W12            mp 
      Katie Holt                      DEE       W10            mp 

Top of page

Red  (3)       4.000 km  95 m   10 C       

    1 Nicholas Price                  MDOC      M45         31:23 
    2 Michael Hoare                   ERYRI     M12       1:02:15 
    3 John O'Boyle                    IND       M35       1:15:41 

Top of page

Light Green  ( 3.500 km  80 m   9 C        

    1 Rhys Findlay-Robinson           DEE       M18         19:36 
    2 Christopher Smithard            DEE       M14         24:13 
    3 Anya Crocker                    DEE       W18         28:05 
    4 Thomas Beasant                  DEE       M14         30:30 
    5 John Nicholson                  DEE       M14         31:25 
    6 Pauline Smithard                DEE       W45         34:52 
    7 Christopher Beasant             DEE       M14         37:14 
    8 Rachel Findlay-Robinson         DEE       W14         37:39 
    9 Elizabeth Hughes                DEE       W16         38:52 
   10 Rachel Morris                   ERYRI     W35         41:14 
   11 Sarah Barnes                    MDOC      W21         42:26 
   12 Susan Findlay-Robinson          DEE       W50         42:56 
   13 Pat Moody                       DEE       W45         49:45 
   14 Dave Walker                     MDOC      M21         49:58 
   15 Adam Brown                      MDOC      M21         51:37 
   16 Carol Evans                     MDOC      W21         51:46 
   17 Angela Heppenstall              LOC       W60         54:13 
   18 Grace Majumdar                  DEE       W14         54:45 
   19 Malcolm McIvor                  DEE       M60         58:32 
   20 Stephen Hurrell                 DEE       M45       1:00:17 
   21 Jane Beattie                    DEE       W65       1:05:12 
   22 Janet Taylor                    DEE       W45       1:05:44 
   23 Chris Kayley                    DEE       M12       1:11:55 
   24 Anne Hurrell                    DEE       W50       1:16:09 

      Margaret Murphy                 DEE       W55            mp 
   nc Michael Beasant                 DEE       M10         45:53 

Top of page

Green  (46)    4.100 km  90 m   13 C       

    1 John Robinson                   DEE       M50         34:21 
    2 Chris Wilcox                    DEE       M45         34:23 
    3 Rebecca Hoare                   ERYRI     W14         38:07 
    4 John Evans                      DEE       M65         38:51 
    5 David Bramley                   SLOG      M45         38:55 
    6 Andrew Payne                    DEE       M50         39:44 
    7 Frances Hoare                   ERYRI     W40         40:28 
    8 Eifion Thomas                   DEE       M50         41:15 
    9 Peter Edwards                   DEE       M65         42:30 
   10 Jennifer Hoare                  ERYRI     W16         43:45 
   11 William Stead                   DEE       M40         44:52 
   12 Elizabeth Bramley               SLOG      W45         45:08 
   13 Barry Chambers                  DEE       M50         45:19 
   14 Norman Hall                     DEE       M55         45:21 
   15 Robert Mills                    IND       M20         45:51 
   16 Graham Sutton                   DEE       M45         45:53 
   17 Brian Spoonley                  DEE       M65         47:25 
   18 John Padget                     DEE       M60         48:51 
   19 Alan Mullock                    DEE       M55         49:05 
   20 Paul Nicholson                  DEE       M45         49:24 
   21 David Brown                     DEE       M55         51:12 
   22 Tony Pratt                      IND       M45         51:22 
   23 Ian Campbell                    DEE       M45         52:23 
   24 Colin Walton                    IND       M20         52:37 
   25 Michael Richardson              DEE       M60         52:56 
   26 Maggie Hateley                  DEE       w40         52:57 
   27 Barry May                       DEE       M60         53:42 
   28 Marie Williams                  MDOC      W21         54:44 
   29 Mike Vokes                      DEE       M40         55:34 
   30 John Mills                      IND       M55         56:52 
   31 Margo Bolland                   MEROC     w60       1:00:21 
   32 Alan Platta                     DEE       M45       1:01:16 
   33 Susan Roome                     SROC      W50       1:02:07 
   34 Bob Elmes                       DEE       M55       1:02:19 
   35 David Brooks                    DEE       M50       1:03:09 
   36 Brian Keegan                    DEE       M60       1:05:10 
   37 Stephen Swallow                 IND       M50       1:05:33 
   38 Alan Heppenstall                LOC       M60       1:08:31 
   39 Stuart Anders                   SELOC     M21       1:09:24 
   40 Jennifer Beasant                DEE       W40       1:09:36 
   41 Barbara Majumdar                DEE       W55       1:09:55 
   42 Jean Platt                      MEROC     W50       1:09:59 
   43 John Jocys                      IND       M45       1:12:41 
   44 Barry Barnes                    DEE       M60       1:16:51 

      Denis Murphy                    DEE       M55            mp 
      Mike Bale                       DEE       M65            mp 

Top of page

Blue  (25)     5.400 km  170 m   13 C      

    1 Malcolm Irvine                  DEE       M45         39:14 
    2 Jon Hateley                     DEE       M40         40:27 
    3 Paul Chavasse                   DEE       M35         45:13 
    4 Clive Giddis                    DEE       M40         45:46 
    5 Elizabeth Jackson               DEE       W40         47:06 
    6 Jackie Bale                     DEE       W35         48:40 
    7 Roy Lindsell                    OD        M55         48:47 
    8 Kevan Latham                    SELOC     M45         49:26 
    9 Nigel Beasant                   DEE       M40         51:07 
   10 Martin Smith                    DEE       M45         52:39 
   11 Martyn Roome                    SROC      M50         54:16 
   12 John Ellis                      ERYRI     M35         56:45 
   13 Sarah Bayliss                   SWOC      W35         56:47 
   14 Andy Black                      DEE       M21         58:30 
   15 Andrew Platt                    MEROC     M55         58:31 
   16 Peter Potter                    DEE       M45       1:00:03 
   17 Richard Hainge                  MDOC      M21       1:00:40 
   18 Pete Owens                      DEE       M40       1:09:47 
   19 David Beattie                   DEE       M65       1:10:13 
   20 Brian Looker                    SROC      M60       1:18:45 

      Mark Taylor                     DEE       M45            mp 
      Robert Hornby                   DEE       M40            mp 
      Ronald Williams                 DEE       M65            mp 
      Terry Bolland                   MEROC     m65            mp 
      Warren Mason                    MDOC      M35            mp 

Top of page