Yewdale Badge Event, 22/6/03 Sun 22/06/03 21:55
Badge Results created by OE2003 © Stephan Krämer 2003

    Pl Name                            Club             Time Age Class    


M21S  (11)     6.750 km  295 m   12 C      

     1 Jon Poole                       SWERVE        1:02:05              
     2 Scott                           SYO           1:21:30              
     3 Andy Black                      DEE           1:26:53              
     4 Greg Harrison                   EPOC          1:32:59              
     5 Simon Thomas                    WCOC          1:35:27              
     6 Philip Hay                      DEE           1:35:29              
     7 Vojtech Vrba                    MEROC         1:36:51              
     8 John Bainbridge                 MDOC          2:11:12              

       Ed Graystone                    UDOC               mp              
       Andy Smith                      MDOC               mp              
       Philip St.Leger-Harris          UDOC              dns              



M21L  (15)     9.800 km  460 m   17 C      

     1 Steven Hale                     OKTYR         1:09:16              
     2 Michael Billinghurst            WCOC          1:11:20              
     3 Rob Baker                       WAROC         1:13:09              
     4 Charlie Adams                   SYO           1:15:01              
     5 Christopher Wright              CLOK          1:20:19              
     6 Will Spain                      LOC           1:23:17              
     7 Andrew Powell                   NUOC          1:24:21              
     8 Timothy Martland                MDOC          1:28:29              
     9 Chris Mitchell                  PFO           1:32:24              
    10 Clive Giddis                    DEE           1:35:50              
    11 Liam Corner                     MDOC          1:49:02              
    12 Ian Hills                       DVO           2:35:45              
    13 Ken Taylor                      SROC          2:50:34              

       Stuart Parker                   WAROC              mp              
       David Sprot                     NATO              dns              



M35S  (8)      6.000 km  285 m   11 C      

     1 Hugh Potter                     EPOC            53:13              
     2 Keith Jones                     WAROC           59:38              
     3 John Ellis                      ERYRI         1:02:44              
     4 David Spoonley                  DEE           1:09:47              
     5 Shane Drinkwater                PFO           1:11:12              
     6 James Hawksley                  LOC           1:11:29              
     7 Tim Field                       LOC           1:14:02              
     8 Anthony Walker                  OD            1:18:55              



M35L  (5)      8.700 km  435 m   15 C      

     1 Iain Smith-Ward                 LOC           1:13:16              
     2 Andy Lewsley                    BL            1:26:46              
     3 John Kewley                     SYO           1:28:41              
     4 Richard Hill                    DEE           2:00:50              

       Steve Nicholson                 FVO               dns              



M40S  (12)     5.350 km  250 m   11 C      

     1 Roger Thomas                    BL              55:27              
     2 Jeff Goodwin                    WCOC            59:01 M40          
     3 Martin Statham                  DEE           1:09:06 M40          
     4 William Stead                   DEE           1:20:10              
     5 Brian Spain                     LOC           1:23:18              
     6 David Jenkins                   SROC          1:25:09              
     7 Eric Pye                        DEE           1:28:18              
     8 John Bacon                      WCOC          1:37:51 M40          

       Steve Gill                      AIRE               mp              
       Andrew Kelly                    CLARO             dns              
       Paul Wood                       AIRE              dns              
       David Allison                   STAG              dns              



M40L  (20)     8.100 km  360 m   12 C      

     1 Quentin Harding                 SROC          1:00:32              
     2 John Noblett                    WCOC          1:01:24              
     3 Dave Bendell                    NATO          1:06:22              
     4 Howard Leslie                   WCOC          1:16:16              
     5 Alistair Mackenzie              CLOK          1:16:21              
     6 Robin Thomas                    BL            1:17:53              
     7 Ian Marshall                    AIRE          1:18:14              
     8 Richard Pay                     WRE           1:19:19              
     9 Iain Bell                       DEE           1:19:32              
    10 Huw Lewis                       DEE           1:25:35              
    11 Julian Warren                   NN            1:28:57              
    12 Ray Humphreys                   MDOC          1:32:12              
    13 Jon Carberry                    SROC          1:33:46              
    14 Colin Swallow                   SN            1:34:33              
    15 Nigel Beasant                   DEE           1:40:25              
    16 Paul Williams                   LOC           1:43:01              

       Robert Maden                    AIRE               mp              
       Andrew Gooda                    DEE                mp              
       Ian Stephenson                  LOC               dns              
       Phillip Batts                   CLOK              dns              



M45S  (11)     4.900 km  210 m   10 C      

     1 Chris Roberts                   SROC            49:03              
     2 Gary Mills                      TVOC            54:48              
     3 Eddie Speak                     MDOC            55:54              
     4 Wray Brocklebank                LOC           1:01:21              
     5 Andrew Warner                   WCOC          1:01:39              
     6 Guy Patterson                   AIRE          1:09:44              
     7 Arun Sahni                      SYO           1:10:55              
     8 Patrick Wherity                 AIRE          1:23:18              
     9 David Knapper                   LOC           1:47:32              
    10 Les Edlington                   HOC           1:51:53              

       Richard Hughes                  DEE               dns              



M45L  (29)     7.100 km  315 m   12 C      

     1 Martin Dean                     FVO             49:47              
     2 Peter Haines                    AIRE          1:02:57              
     3 David Downes                    WCOC          1:03:33              
     4 Alan Poxon                      MDOC          1:04:32              
     5 Andrew Clough                   WRE           1:04:53              
     6 Martin Ramsden                  LOC           1:06:02              
     7 Andrew Quickfall                SROC          1:06:06              
     8 Peter Gorvett                   SYO           1:06:18              
     9 John Malley                     DVO           1:07:04              
    10 Malcolm Campbell                WAROC         1:07:26              
    11 Richard Tiley                   LOC           1:09:42              
    12 Mac Knowles                     LOC           1:13:27              
    13 Graham Walkden                  LOC           1:15:01              
    14 Derek Fryer                     LOC           1:15:48              
    15 Ian Grace                       SROC          1:18:15              
    16 Duncan Taylor                   WCOC          1:21:54              
    17 Nick Campbell                   DEE           1:23:09              
    18 Rod Postlethwaite               WRE           1:24:31              
    19 Matthew Cochrane                MEROC         1:25:25              
    20 Mike Bray                       SN            1:26:12              
    21 Peter Smith                     CLOK          1:29:59              
    22 Stephen Dobson                  SAX           1:45:19              
    23 Ken Weston                      MDOC          1:45:32              
    24 Michael Owen                    MDOC          2:03:33              

       Nicholas Jones                  PFO                mp              
       Stephen Templeton               HH                dns              
       Simon Filmore                   LOC               dns              
       Malcolm Irvine                  DEE               dns              
       Robert Allinson                 TVOC              dns              



M50S  (16)     4.400 km  170 m   10 C      

     1 David Rose                      PFO             46:27              
     2 David Rosen                     SROC            47:03              
     3 Michael Wilmore                 PFO             52:06              
     4 Stephen Richards                SELOC           55:54              
     5 Brett Villiers                  AIRE            58:04              
     6 Charles Leventon                WRE             58:33              
     7 Clive Procter                   LOC             58:55              
     8 Allan Darwell                   BOK           1:03:10              
     9 Michael Presland                LOC           1:05:27              
    10 Martyn Roome                    SROC          1:05:37              
    11 Neil Sprot                      NATO          1:08:30              
    12 Michael Round                   DEE           1:16:30              
    13 John Bennison                   OD            1:18:30              
    14 Dave Mack                       MDOC          1:52:47              

       Colin Darlington                ERYRI             dns              
       Steve Willis                    EBOR              dns              



M50L  (24)     6.750 km  295 m   12 C      

     1 Steve Ingleby                   DEE             59:00              
     2 Richard Payne                   EPOC          1:03:47              
     3 Mike Smithard                   DEE           1:04:32              
     4 Tony Carlyle                    AIRE          1:05:31              
     5 Chris Keeling-Roberts           MDOC          1:05:46              
     6 Mike Hind                       CLARO         1:05:57              
     7 John Taylor                     SROC          1:07:28              
     8 John Britton                    MDOC          1:11:26              
     9 Douglas Henderson               RR            1:11:59              
    10 John Nash                       LOC           1:13:27              
    11 Deric Mill                      LOC           1:14:35              
    12 Michael Garratt                 CLOK          1:15:42              
    13 Philip Jones                    SYO           1:15:54              
    14 Mike Berry                      LOC           1:18:23              
    15 Martyn Gill                     AIRE          1:21:02              
    16 Syd Thomas                      WCOC          1:28:58              
    17 John Middler                    NOC           1:34:07              
    18 Ian Gilliver                    MDOC          1:35:14              
    19 Raymond Stone                   EPOC          1:51:12              
    20 Colin Hicks                     SOC           1:56:51              
    21 Dave Walton                     AIRE          2:14:20              

       Tim Moon                        CLARO              mp              
       Richard Warner                  WCOC              dns              
       Tony Thornley                   AIRE              dns              



M55S  (12)     4.400 km  170 m   10 C      

     1 David Binks                     WAROC           46:54              
     2 John Denmark                    SROC            51:12              
     3 Bill Marlow                     POW             52:53              
     4 Stephen Beresford               MDOC            56:31              
     5 Dave Neild                      LOC             58:06              
     6 Geoffrey Millan                 MDOC          1:03:16              
     7 Alan Fishwick                   LOC           1:04:08              
     8 Peter Yoxall                    POTOC         1:15:22              
     9 Douglas Edwards                 MDOC          1:23:25              

       Colin Best                      SYO               dns              
       Richard Collins                 SROC              dns              
       Jim Lambert                     SROC              dns              



M55L  (37)     6.000 km  285 m   11 C      

     1 Michael Pearson                 WCOC            49:12              
     2 Brian Hughes                    HOC             54:25              
     3 Raymond Wren                    BL              56:28              
     4 Antony Richardson               LOC             57:15              
     5 Julian Lailey                   SROC            57:50              
     6 Brian Jackson                   SROC            59:37              
     7 Tony Davies                     MDOC          1:01:38              
     8 Clyde Mitchell                  BL            1:05:21              
     9 Ian Horner                      PFO           1:05:41              
    10 Michael Hobson                  LOC           1:08:53              
    11 Peter Ross                      MDOC          1:09:22              
    12 George Crawford-Smith           CLARO         1:10:53              
    13 Ian Cooper                      SYO           1:11:45              
    14 Michael Askey                   AIRE          1:12:07              
    15 Ian Watson                      MDOC          1:13:17              
    16 Gerry Spalton                   LEI           1:13:24              
    17 Andrew Platt                    MEROC         1:14:07              
    18 Mike Cumpstey                   MDOC          1:15:22              
    19 Tony Wagg                       MDOC          1:15:28              
    20 Austin Farr                     POTOC         1:16:19              
    21 Ian Couch                       EPOC          1:17:42              
    22 Chris Burden                    AIRE          1:17:53              
    23 Roger Panter                    OD            1:18:01              
    24 Henry Marston                   SYO           1:18:19              
    25 Jim Wilkinson                   CLOK          1:19:57              
    26 Trevor Roberts                  MDOC          1:21:35              
    27 Roger Jackson                   WCOC          1:26:37              
    28 Christopher Drew                MDOC          1:28:55              
    29 Andrew Williams                 DEE           1:44:00              
    30 Frank Appleton                  CLARO         1:47:16              
    31 Keith Hulme                     SROC          1:57:53              
    32 Chris Kirkham                   MDOC          1:58:10              
    33 Philip Gager                    SROC          2:01:35              

       Denis Murphy                    DEE                mp              
       John Batchelor                  EBOR              dns              
       Dick Carmichael                 TINTO             dns              
       Chris Rostron                   MDOC              dns              



M60S  (2)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Barry May                       DEE           1:00:00              
     2 Robert Ian Robb                 CLOK          1:01:44              



M60L  (28)     5.350 km  250 m   11 C      

     1 Ivor Noot                       EPOC            48:42              
     2 Tony Walker                     LOC             51:44              
     3 Christopher Lates               BL              53:50              
     4 Andrew Nicoll                   NATO            55:44              
     5 Brian Morris                    WRE             56:31              
     6 Ted Smith                       MDOC          1:00:45              
     7 David Brook                     NN            1:01:55              
     8 Peter Lomas                     MDOC          1:02:16              
     9 John Padget                     DEE           1:03:21              
    10 Sid Smith                       LOC           1:05:08              
    11 Robert Verity                   DEE           1:06:50              
    12 Malcolm Ruckledge               WCOC          1:07:25              
    13 Mike Ormerod                    SROC          1:07:53              
    14 Bill Hyslop                     EBOR          1:11:05              
    15 Mike Fairburn                   PFO           1:13:13              
    16 Dave Allison                    CLOK          1:15:04              
    17 Bob Roach                       DEE           1:16:26              
    18 Michael Richardson              DEE           1:17:26              
    19 David Mawdsley                  MDOC          1:19:48              
    20 Allen Barnes                    CLARO         1:21:15              
    21 Brian Keegan                    DEE           1:26:50              
    22 David Walker                    MDOC          1:30:03              
    23 Barry Harrison                  CLOK          1:31:51              
    24 Barry Barnes                    DEE           1:47:22              
    25 Peter Bourne                    DVO           1:49:33              

       Malcolm McIvor                  DEE                mp              
       John Simpson                    BL                dns              
       Robin Tilston                   DEE               dns              



M65S  (3)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Martin Cranny                   DEE             56:26              
     2 Calvin Manning                  SN            1:09:29              
     3 Tony Simpson                    POTOC         1:24:09              



M65L  (16)     4.900 km  210 m   10 C      

     1 Andrew Gregory                  MDOC            53:59              
     2 Ian Birkinshaw                  MDOC          1:03:12              
     3 Ronald Williams                 DEE           1:03:21              
     4 John Calvert                    WCOC          1:05:09              
     5 David Hale                      CLOK          1:08:13              
     6 David Crutchley                 LOC           1:08:46              
     7 Alan Heron                      SELOC         1:09:45              
     8 Brian Spoonley                  DEE           1:14:33              
     9 Don Locke                       OD            1:15:26              
    10 Mike Hardy                      CLOK          1:17:13              
    11 Anthony Newton                  SROC          1:17:41              
    12 Patrick Pay                     WRE           1:18:40              
    13 Peter Edwards                   DEE           1:22:31              
    14 Tony Buckland                   NOC           1:23:58              
    15 Mike Eccles                     PFO           1:25:16              
    16 Terry Bolland                   MEROC         2:07:45              



M70L  (12)     4.400 km  170 m   10 C      

     1 John Richards                   SROC            53:26              
     2 Alan Meadows                    MEROC           59:51              
     3 Roy Malley                      NATO          1:05:39              
     4 Jim Young                       LOC           1:06:08              
     5 John Currey                     EBOR          1:09:00              
     6 Colin Roscoe                    WRE           1:10:34              
     7 William Ball                    MEROC         1:25:29              
     8 Ian Campbell                    CLOK          1:31:32              
     9 Frank Rose                      MDOC          1:38:30              
    10 Robert Mann                     BOK           1:39:51              
    11 Eric Gebbett                    NOC           2:26:24              

       Des McGinnity                   MEROC             dns              



M75L  (3)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Maurice Collett                 SROC          1:07:39              
     2 Geoffrey Geere                  TVOC          1:23:47              
     3 Raymond Nelson                  WCOC          1:24:38              



W21S  (7)      4.900 km  210 m   10 C      

     1 Liz Cross                       OD            1:15:31              
     2 Cathrine Degnen                 EPOC          1:17:54              
     3 rachel osborn                   WAROC         1:18:43              
     4 Sarah Watkins                   SROC          1:21:33              

       Emily Parkin                    NOC                mp              
       Becky Holland                   LOC               dns              
       Amy Majumdar                    DEE               dns              



W21L  (8)      7.100 km  315 m   12 C      

     1 Mhairi Mackenzie                BL            1:02:51              
     2 Stella Lewsley                  BL            1:08:36              
     3 Liz Campbell                    WAROC         1:10:36              
     4 Hazel Dean                      FVO           1:14:53              
     5 Anne Osborne                    MDOC          1:21:45              
     6 Sally Gilliver                  MDOC          1:22:19              
     7 Sarah Browne                    LOC           1:41:36              

       Jackie Bale                     DEE               dns              



W35S  (7)      4.400 km  170 m   10 C      

     1 Julia Laverack                  WAROC           55:44              
     2 Deborah Clough                  WRE           1:00:41              
     3 Ali Kempson                     TVOC          1:03:44              
     4 Fiona Dickson                   IND           1:10:26              
     5 Alison Corbett                  POTOC         1:10:52              
     6 Sarah Gooda                     DEE           1:15:25              

       Yesim Sahni                     SYO                mp              



W35L  (5)      6.000 km  285 m   11 C      

     1 Annika Hale                     OKTYR         1:08:16              
     2 Catherine Hill                  DEE           1:34:30              
     3 Helen Livesey                   LOC           1:37:06              

       Fiona Bledge                    SROC               mp              
       Kim Giddis                      DEE               dns              



W40S  (3)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Debby Warren                    NN              51:33              

       Jennifer Beasant                DEE                mp              
       Linda Kelly                     CLARO             dns              



W40L  (20)     5.350 km  250 m   11 C      

     1 Elizabeth Jackson               DEE             57:30              
     2 Sarah Haines                    AIRE            59:48              
     3 Helena Crutchley                MDOC          1:01:37              
     4 Joanne Taylor                   SROC          1:02:46              
     5 Susan Harding                   SROC          1:04:05              
     6 Joyce Marshall                  AIRE          1:05:55              
     7 Margaret Mackenzie              BL            1:07:28              
     8 Jane Malley                     NATO          1:11:14              
     9 Janet Adams                     SYO           1:14:03              
    10 Kim Leslie                      WCOC          1:17:13              
    11 Jane Archer                     SN            1:21:16              
    12 Gill Adams                      LOK           1:23:26              
    13 Caroline Mackenzie              CLOK          1:24:57              
    14 Wendy Olsen                     SELOC         1:29:20              
    15 Helen Pedley                    EPOC          1:29:21              
    16 Clare Claxton                   NOC           1:39:16              
    17 Kath Speak                      MDOC          1:41:56              
    18 Jane Lea                        OD            1:50:03              

       Pip Humphreys                   MDOC              dns              
       Frances Hoare                   ERYRI             dns              



W45S  (6)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Margaret Wilmore                PFO             48:11              
     2 Clare Evans                     LOC             52:11              
     3 Judith Filmore                  LOC           1:03:57              
     4 Kate Berry                      LOC           1:07:43              

       Jane Collins                    SROC              dns              
       Christine Sutcliffe             SROC              dns              



W45L  (20)     4.900 km  210 m   10 C      

     1 Hilary Bloor                    SYO             55:15              
     2 Elaine Weston                   MDOC          1:02:38              
     3 Jackie Chapman                  SLOW          1:04:35              
     4 Anne Darlington                 ERYRI         1:05:30              
     5 Julie Couch                     EPOC          1:06:20              
     6 Shirley Wood                    AIRE          1:07:51              
     7 Kay Hughes                      HOC           1:09:05              
     8 Sue Edlington                   HOC           1:13:51              
     9 Wendy Carlyle                   AIRE          1:15:12              
    10 Marion Inchmore                 LOC           1:18:12              
    11 Gill Browne                     LOC           1:18:26              
    12 Marie Roberts                   MDOC          1:20:58              
    13 Annette Milburn                 WCOC          1:24:56              
    14 Diana Gorton                    AIRE          1:31:56              
    15 Jayne Malley                    DVO           1:32:29              
    16 Jill Cochrane                   MEROC         1:43:17              
    17 Alison Doyle                    MDOC          1:50:24              

       Pauline Richardson              LOC                mp              
       Anna Nilsen                     MEROC             dns              
       Lorraine Porter                 CLOK              dns              



W50S  (7)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Andrea Marlow                   POW             50:58              
     2 Jane Binks                      WAROC           56:27              
     3 Susan Denmark                   SROC          1:01:39              
     4 Jean Platt                      MEROC         1:05:33              
     5 Mary Wheeler                    SROC          1:10:29              
     6 Jane Payne                      EPOC          1:35:29              
     7 Pat Marston                     SYO           1:38:40              



W50L  (19)     4.400 km  170 m   10 C      

     1 Helen Gardner                   EBOR            51:44              
     2 Jenny Wren                      BL              52:28              
     3 Kate Ingleby                    DEE             54:19              
     4 Fran McDonald                   WCOC            54:56              
     5 Helena Burrows                  ERYRI           55:21              
     6 Susan Stevens                   AIRE            59:53              
     7 Sheila Sprot                    NATO          1:00:20              
     8 Miriam Rosen                    SROC          1:01:08              
     9 Sheila Hobson                   LOC           1:04:27              
    10 Jillyan Dobby                   MDOC          1:07:56              
    11 Susan Roome                     SROC          1:08:26              
    12 Barbara Verity                  DEE           1:09:26              
    13 Elizabeth Drew                  MDOC          1:09:33              
    14 Janet Taylor                    MDOC          1:14:08              
    15 Gerri Burgess                   LOC           1:22:05              
    16 Janet Nash                      LOC           1:28:34              
    17 Judith Hind                     CLARO         1:31:06              

       Janis Mingay                    LOC                mp              
       Anne Hurrell                    DEE               dns              



W55S  (5)      3.600 km  170 m   11 C      

     1 Viv Fowler                      BL              59:07              
     2 Nicolette Richardson            DEE           1:04:40              
     3 Carol Cranny                    DEE           1:06:31              
     4 Diane Taylor                    SROC          1:07:58              

       Doreen Best                     SYO               dns              



W55L  (19)     4.400 km  170 m   10 C      

     1 Karen Blackburn                 BL              57:25              
     2 Monika Cooper                   SYO           1:01:32              
     3 Joan Cumpstey                   MDOC          1:03:00              
     4 Diana Mitchell                  BL            1:03:40              
     5 Thelma Spalton                  LEI           1:04:38              
     6 Jill Leventon                   WRE           1:04:47              
     7 Helen Neild                     LOC           1:06:22              
     8 Sue Hands                       WIM           1:06:55              
     9 Jill Gorvett                    SYO           1:07:30              
    10 Patricia Villiers               AIRE          1:12:49              
    11 Jackie Barnes                   CLARO         1:17:13              
    12 Margaret Oliver                 ERYRI         1:18:41              
    13 Hilary Davies                   ERYRI         1:21:32              
    14 Doreen Fishwick                 LOC           1:22:47              
    15 Wendy Crawford-Smith            CLARO         1:25:39              

       Margaret Murphy                 DEE                mp              
       Trish Carmichael                TINTO             dns              
       Jo Thornley                     AIRE              dns              
       Barbara Majumdar                DEE               dns              



W60S  (3)      3.600 km  170 m   11 C      

     1 Helen Lates                     BL            1:03:36              
     2 Elizabeth Smith                 MDOC          1:16:28              
     3 Paulette Noot                   EPOC          1:25:01              



W60L  (19)     3.700 km  130 m   10 C      

     1 Beryl Blackhall                 SELOC           55:45              
     2 Judy Douglas                    POTOC           56:20              
     3 Clare Fletcher                  BOK             57:16              
     4 Frances Heron                   SELOC           59:34              
     5 Vikki Crawford                  WIM           1:00:18              
     6 Rae Lomas                       MDOC          1:00:33              
     7 Pat Aspinall                    EPOC          1:03:18              
     7 Margo Bolland                   MEROC         1:03:18              
     9 Jean Rostron                    POTOC         1:05:36              
    10 Barbara Farr                    POTOC         1:06:26              
    11 Margaret Calvert                WCOC          1:07:07              
    12 Ros Bourne                      DVO           1:09:15              
    13 Judith Robb                     CLOK          1:17:32              
    14 Lesley Norton                   WRE           1:20:04              
    15 Angela Whitworth                BL            1:20:31              
    16 Rosie Pye                       AIRE          1:30:33              
    17 Marguerite Pennell              WCOC          1:37:48              
    18 Margaret Buckland               NOC           1:38:26              

       Caryl Roscoe                    WRE                mp              



W65S  (1)      3.600 km  170 m   11 C      

     1 Margaret Gregory                MDOC          1:42:18              



W65L  (9)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Sue Birkinshaw                  MDOC            55:57              
     2 Gill Hardy                      CLOK            59:36              
     3 Elizabeth Hale                  CLOK          1:06:21              
     4 Pat Spoonley                    DEE           1:09:32              
     5 Jillian Currey                  EBOR          1:12:04              
     6 Barbara Plant                   BL            1:14:31              
     7 Jane Beattie                    DEE           1:27:25              
     8 Valerie Gebbett                 NOC           1:31:37              

       Joan Arnold                     SELOC             dns              



W70L  (3)      3.700 km  130 m   10 C      

     1 Kath Rose                       MDOC          1:25:04              

       Betty Ball                      MEROC             dns              
       Beryl Pay                       WRE               dns              



JM1  (1)       1.700 km  25 m   9 C        

     1 Matthew Ratcliffe               NATO            16:26              



JM2  (2)       2.200 km  50 m   10 C       

     1 William Humphreys               MDOC            27:17              
     2 Luke Dobson                     SAX             46:44              



JM3  (17)      2.500 km  90 m   10 C       

     1 Michael Beasant                 DEE             24:53              
     2 Jonathan Malley                 NATO            25:52              
     3 Matthew Vokes                   DEE             30:49              
     4 Simon Austin                    LOC             33:31              
     4 Thomas Lawson                   LOC             33:31              
     6 Chris Williams                  LOC             34:32              
     7 Richard Sexton                  LOC             35:20              
     8 Josef Bennett                   LOC             36:03              
     9 Craig Bell                      LOC             36:30              
    10 Mark Parry                      SROC            36:47              
    11 Peter Lloyd                     SROC            37:22              
    12 Sam Wade                        AIRE            40:08              
    13 Christopher Marshall            LOC             48:35              

       Charlie Shaw                    LOC                mp              
       Robert Kelly                    AIRE              dns              
       Daniel Allinson                 TVOC              dns              
       Nicholas Nilsen                 MEROC             dns              



JM4  (22)      3.500 km  115 m   11 C      

     1 Ross Thistlethwaite             LOC             29:09              
     2 George Stevens                  AIRE            30:02              
     3 Christopher Smithard            DEE             31:49              
     4 Hector Haines                   AIRE            33:07              
     5 Alistair Everett                AIRE            38:59              
     6 Michael McIver                  LOC             39:55              
     7 Ben Gill                        AIRE            48:09              
     8 Daniel Palmer                   LOC             52:00              
     9 Peter Stockton                  JRS             58:17              
    10 Simon Morton                    SROC            59:48              
    11 Thomas Beasant                  DEE           1:02:22              
    12 Peter Bray                      SN            1:03:51              
    13 Joshua McIlwraith               JRS           1:09:16              
    14 Alan Shepherd                   JRS           1:13:30              
    15 Christopher Beasant             DEE           1:17:25              
    16 Mathew Wilkinson                SROC          1:25:04              
    17 James McIlwraith                JRS           1:31:22              
    18 Daniel Peet                     JRS           1:39:45              

       Michael Hoare                   ERYRI             dns              
       Rory Tunnah                     JRS               dns              
       Luke Wilson                     JRS               dns              
       Richard Kapustynskyj            LOC               dns              



JM5S  (3)      3.900 km  140 m   9 C       

     1 Robert Browne                   LOC             51:59              

       Stephen Platts                  DEE               dns              
       Jack Stainton                   LOC               dns              



JM5M  (17)     5.350 km  250 m   11 C      

     1 Edward Cochrane                 MEROC           45:10              
     2 Tom Winsor                      LOC             46:47              
     3 Jonathan Cochrane               MEROC           52:44              
     4 Daniel Holmes                   AIRE            54:08              
     5 Paul Hutton                     SROC            59:34              
     6 Andy Spain                      LOC           1:03:32              
     7 Michael Noblett                 WCOC          1:07:11              
     8 Joe Mercer                      AIRE          1:09:49              
     9 Matthew Rooke                   LOC           1:11:46              
    10 Matthew Goode                   AIRE          1:22:04              
    11 Thomas Knapper                  LOC           1:25:10              
    12 Greg Grace                      SROC          1:30:15              
    13 Andrew Emery                    SROC          1:43:47              

       Ben Stevens                     AIRE               mp              
       Peter Collins                   SROC              dns              
       Martin Nilsen                   MEROC             dns              
       Jonathan Hughes                 DEE               dns              



JM5L  (5)      7.100 km  315 m   12 C      

     1 Paul Roome                      SROC          1:00:28              
     2 Jonathan Procter                LOC           1:05:50              
     3 Andrew Ramsden                  LOC           1:34:52              

       George Hartley                  SROC              dns              
       Peter Hind                      CLARO             dns              



JW1  (7)       1.700 km  25 m   9 C        

     1 Sarah Hale                      OKTYR           17:42              
     2 Kathryn Ratcliffe               NATO            20:27              
     3 Emma Ratcliffe                  NATO            22:12              
     4 Morven Dean                     FVO             23:40              
     5 Rebecca Humphreys               MDOC            26:18              
     6 Jessica Appleton                CLARO           28:18              
     7 Chelsea Bacon                   WCOC            32:45 W6           



JW2  (9)       2.200 km  50 m   10 C       

     1 Delyth Darlington               ERYRI           17:37              
     2 Fiona Claxton                   NOC             22:33              
     3 Oban Lewsley                    BL              23:17              
     4 Zoe Harding                     SROC            26:39              
     5 Katrin Harding                  SROC            28:29              
     6 Florence Haines                 AIRE            38:14              
     7 Jessica Chisem                  LOC             42:52              

       Jennifer Morris                 SROC              dns              
       Aneliese Sweeney                SROC              dns              



JW3  (11)      2.500 km  90 m   10 C       

     1 Naomi Grayburn                  MDOC            31:45              
     2 Sophie Clarke                   SROC            34:08              
     3 Zoe Smithard                    DEE             34:16              
     4 Chelsea Wade                    LOC             34:33              
     5 Laura English                   LOC             36:59              
     6 Ellen Dean                      FVO             40:30              
     7 Lisa Sanders                    LOC             40:59              
     8 Nicola Garry                    LOC             54:21              
     9 Danielle Gabbert                LOC           1:22:09              

       Chloe Haines                    AIRE              dns              
       Holly Jeffers                   SROC              dns              



JW4  (20)      3.500 km  115 m   11 C      

     1 Emma Taylor                     LOC             40:45              
     2 Sarah Claxton                   NOC             45:18              
     3 Anwen Darlington                ERYRI           46:49              
     4 Maddy Scragg                    LOC             48:33              
     5 Kitty Bray                      SN              48:56              
     6 Grace Majumdar                  DEE             50:17              
     7 Alison Fryer                    LOC             50:26              
     8 Catherine Beresford             MDOC            56:21              
     9 Lucy Fryer                      LOC             57:02              
    10 Alexandra Emms                  LOC             57:49              
    11 Rebecca Courtman                LOC           1:01:05              
    12 Charlotte Bragg                 LOC           1:01:38              
    13 Emily Scragg                    LOC           1:05:34              
    14 Emma Bing                       LOC           1:06:51              
    15 Ruth Tarr                       LOC           1:09:54              
    16 Jayne Ellwood                   LOC           1:12:28              
    17 Alison Sherwen                  LOC           1:21:50              

       Unknown Majumdar                DEE                mp              
       Rebecca Hoare                   ERYRI             dns              
       Jemma Tomsett                   LOC               dns              



JW5S  (10)     3.900 km  140 m   9 C       

     1 Rosanne Brocklebank             LOC             43:11              
     2 Rohanna Burrow                  LOC             47:12              
     3 Rebecca Roberts                 SROC            54:15              
     4 Annaliese Sales                 LOC           1:07:04              
     5 Helen O'Rourke                  SROC          1:18:28              
     6 Kayleigh Bryant                 LOC           1:31:18              

       Rosie Grayburn                  MDOC               mp              
       Ruth Beresford                  MDOC              dns              
       Elizabeth Hughes                DEE               dns              
       Amy Richardson                  SROC              dns              



JW5L  (6)      5.350 km  250 m   11 C      

     1 Louise Ramsden                  LOC           1:01:46              
     2 Elspeth Ingleby                 DEE           1:08:59              
     3 Sian Bolton                     LOC           1:28:05              
     4 Barbara Drew                    MDOC          1:53:06              

       Rose Burden                     AIRE               mp              
       Alison Ingleby                  DEE               dns