Deeside Orienteering Club
Summer Evening Event at Arrowe Park
Thursday 4 July 2002

Results

Organiser's comments
Yellow | Orange | Long Yellow | Score
Deeside Home Page

Organisers Comments - Barry Barnes

I hope everyone enjoyed the event and Peter’s courses, particularly those of you who opted for the Score rather than the Long Yellow. However both these courses were severely compromised by the decision, at 3.30pm on the day, of the golf course greenkeeper and his foreman to deny us access to the area which fringes the golf course. Permission had been given previously by a different official, but this was overridden despite this access never having previously been a problem. There is an implication for the future use of Arrowe Park as it suggests more of the map is out of bounds than we thought.

Club members were as usual generous in giving their help and made my job much easier by the highly competent way in which they looked after you all.

The final event of this Summer Evening series is MDOC’s Alderley Edge event on Thursday 11 July but the Deeside Gallopen concluded with a well attended prizegiving at Arrowe Park; congratulations to those who received trophies and thanks to Peter Hills for running the competition.

Top of page

YELLOW 1.5km 0m 7 control

Pos

Name

Class

Club

Time

1

Ultimate Flying Team

IND

09.59

2

Sophie & Olivia

2ND UPTON

12.50

3

Pearse Weatherby

M7

ST RICH

13.17

4

Ryan Needham

M10

ST RICH

13.30

5

Nia & Catherine

2ND UPTON

14.12

6

Oliver Roper-Browning

M8

ST RICH

15.25

7

Edward Thornton

M14

DEE

15.32

8

Lee Needham

M12

ST RICH

15.49

9

Fiona, Helen & Lizzy

2ND UPTON

15.58

10

Luke Roper-Browning

M12

ST RICH

17.39

11

John Halligan

M8

ST RICH

17.47

12

Peter Weatherby

M11

ST RICH

18.09

13

Martin Regan

M8

ST RICH

18.12

14

Jenna McCreery

W10

ST RICH

18.20

15

James W & Michael S

4TH MORETON

19.28

16

Hannah Irvine & Naomi

W10

THINGWALL

20.00

17

Renee Edem

W10

ST RICH

20.19

Colour standard

18

Hannah Relihan

W8

ST RICH

20.21

19

Philip Vokes + 1

M6

DEE

20.35

20

WKRS 2

IND

21.00

21

Thomas & Mark

4TH MORETON

22.05

22

Emily Collins

W10

THINGWALL

22.13

23

Emma O’Brien

W10

ST RICH

23.01

24

Steven Cusack

M10

ST RICH

27.45

25

Cielhlan

M8

ST RICH

27.48

26

WKRS 1

IND

29.05

27

Ryan McGinty

M9

ST RICH

30.16

28

Frances, Helen & Kaz

2ND UPTON

30.42

29

Jean, Deb & Rach

IND

36.59

30

Daniel Cheetham

M9

ST RICH

37.07

31

Katherine Murphy

W14

IND

41.46

32

Katie Lavery

W14

IND

41.48

Disqualified

Kadie McCreery

W11

ST RICH

M 4

Jason Wood

M8

ST RICH

No time

Top of page

ORANGE 3.1km 0m 7 controls

Pos

Name

Class

Club

Time

1

Ian Zeller

M21

DEE

21.51

2

M Vokes

M10

DEE

23.16

3

Dave Gorman

M40

2MS

26.06

4

Zoe Smithard

W12

DEE

29.46

5

J Sheehy

IND

34.13

6

G Carter

M74

IND

35.43

7

Bethany Schorah

W12

DEE

37.52

Colour standard

8

Jackie McInnes

W21

IND

39.02

9

Nicholas Nilsen

M10

MEROC

42.06

10

P Cowburn + 1

M65

IND

43.39

11

Louise Huntington

W14

2MS

47.57

12

A Loftus

M12

2MS

48.49

13

D Davison

IND

73.44

Retired

H & Alex & C

IND

Top of page

LONG YELLOW 5.1km 0m 12 controls

Pos

Name

Class

Club

Time

1

Jakeman

IND

58.11

2

Andrew Jackson

M11

ST RICH

98.06

Colour standard

Disqualified

Hockedy

IND

M 6

Laura Halligan

W11

ST RICH

M 9-11

Louise Muldoon

W12

ST RICH

M 9-11

Katie Relihan

W12

ST RICH

M 9-11

Emma Ryan

W12

ST RICH

M 9-11


Key to Disqualifications:

  • M 4: control four was not punched
  • M 9-11: controls nine, ten and eleven were not punched

Top of page

SCORE Event
23 controls, 1 point per control, penalty 1 point per minute

Pos

Name

Class

Club

Points

Penalty

Score

=1

C Smithard

M14

DEE

23

0

23

=1

M Smithard

M50

DEE

23

0

23

3

J Britton

M50

MDOC

23

0

23

=4

P Chavasse

M35

DEE

23

1

22

=4

J Cochrane

M16

MEROC

22

0

22

=4

S Coppock

M40

DEE

23

1

22

=4

M Woods

M45

DEE

23

1

22

=8

R Haresign

M21

IND

21

0

21

=8

C Rostron

M55

MDOC

21

0

21

=8

M Round

M50

DEE

21

0

21

=8

D Schorah

M14

DEE

21

0

21

=8

W Stead

M40

DEE

21

0

21

=8

G Sutton

M45

DEE

21

0

21

=14

A Black

M21

DEE

23

3

20

=14

M Bradley

M35

DEE

20

0

20

=14

M Hateley

W35

DEE

22

2

20

=14

B Roach

M55

DEE

21

1

20

=18

M Cochrane

M45

MEROC

21

2

19

=18

J Collins

M35

DEE

19

0

19

=18

P Higgs

M50

TCA

19

0

19

=18

J Irvine

W40

DEE

20

1

19

=18

J Nicholson

M12

DEE

19

0

19

=18

J O’Neill

M16

DEE

19

0

19

=24

M Claxton

M21

MEROC

19

1

18

=24

V Pitcher

W50

DEE

18

0

18

26

S Logan

M35

MEROC

18

1

17

=27

H Hateley + Dad

W1

DEE

16

0

16

=27

E Hughes

W14

DEE

17

1

16

=27

J Montgomery

M40

IND

16

0

16

=27

S Montgomery

W21

IND

16

0

16

=27

N Seddon

M50

DEE

16

0

16

=32

I Gilmartin

M45

DEE

15

0

15

=32

P Hills

M55

DEE

17

2

15

=32

B May

M60

DEE

19

4

15

=35

R Hughes

M45

DEE

17

3

14

=35

A Hurrell

W45

DEE

17

3

14

=37

J Cochrane

W45

MEROC

15

2

13

=37

P Nicholson

M45

DEE

16

3

13

39

R Tilston

M60

DEE

17

5

12

40

M Cranny

M60

DEE

20

11

9

41

S Hills

W55

DEE

16

8

8

42

R Salisbury

M14

DEE

15

10

5

Top of page