Organiser's Comments - John Padget

The event seemed to go well, thanks especially to the efforts of planner Graham and controller Andrew. The ranger Pete Schofield and his team did a good job in bringing another set of toilets on line after the failure of the original ones just before the event, and were very helpful.
Thanks must go to the many helpers: John Evans, Peter Edwards, Barry Barnes, Peter Sleigh, Rick and Jonathan Hughes, Alan and Stephen Platts, Liz Jackson, Mike Bradley, Ian Bell, Marian Padget, Carol Tarr , Ian Bell and of course Barbara Jones.

Lost Property: One pair of new looking VJ orienteering shoes. Contact Peter Sleigh who will take them to Arrowe Park.

Planner's Comments - Graham Padget

I hope everyone had a top evening run around Marbury - I can't remember orienteering there myself before, and I enjoyed visiting the wood and planning those loops. I really did try and avoid the undergrowth, but obviously there aren't too many different ways of going around that area.
My thanks to Controller Andrew and Organiser John, especially for their patience with the Planner's 'just-in-time' way of operating.

Controller's Comments - Andrew Tarr

After many years of events at Marbury, there can be few novelties to be discovered in such a relatively simple area; however one regular competitor confessed to having been surprised once or twice. Graham's courses seemed to be appreciated, and produced the right winning times for an evening event. Despite regular updating by several experienced mappers, the map still shows quirks which I hope can be tidied up before your next visit.
Many thanks to the various Padgets for their planning and organising contributions, and to the other helpers on a pleasant (dry) evening.

Yellow 1.7km 8 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Jenna McCreery            STRICH W10    12:39
   2 Ryan McGinty              STRICH M9     13:47
   3 Phillip Yokes             DEE    M6     13:51
   4 Renee Edem                STRICH W10    14:26
   5 Zoe Yokes                 DEE    W8     15:10
   6 Daniel Cheetham           STRICH M9     17:04
   7 Ephrem Terefe             STRICH M1O    18:16
   8 Kadie McCrrery            STRICH W12    20:05
   9 C Grundy                  IND    W9     20:09
  10 A Stephens                DEE    M12    20:17
Colour Standard
  11 Bethany Schorah           DEE    W10    21:07
  12 D Hayes                   DEE    M14    21:13
  13 Naomi Chavasse            DEE           22:42
  14 Henry & Harry                           24:20
  15 Joe Hornby+1              DEE           26:08
  16 Team Evans                IND           26:47
  17 S Hornby B Grundy         IND    W7     27:18
  18 W Bell                    IND    M10    30:48
  19 Chris&Sarah Jackson       DEE           34:40
Disqualified
     Peter Weatherby           STRICH M11   W1
 

Orange 2.7km 9 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Hannah Hateley+Dad        DEE    W2     19:14
   2 Laura Grue                DEE    W14    19:47
   3 John Nicholson            DEE    M12    20:20
   4 Michael Donohue           DEE    M14    20:43
   5 T Gillespie               IND    M16    23:11
   6 S Duncan                  IND           23:43
   7 J Aird                    DEE    M16    24:01
   8 M Vokes                   DEE    M10    24:07
   9 C Burns                   DEE    M14    27:10
  10 Lucy Grue                 DEE    W16    28:15
  11 Robert Salisbury          DEE    M14    30:08
  12 Michael Beasant           DEE    M10    30:29
Colour Standard
  13 Jonathan Buckle           DEE    M14    30:32
  14 Hannah Hornby+1           DEE    W10    34:28
  15 Mike Contrio              IND           35:14
  16 Daniel Wells              IND           36:03
  17 Darren Griffiths          IND           36:08
  18 Tom Wells                 IND           36:16
  19 L Preston                 IND    W50    36:29
  20 Carter                    DEE    M74    40:07
  21 Sam                       IND           40:24
  22 R Stockton                              50:41
  23 H & D Pye                 DEE           52:56
Disqualified
     Aidan Chavasse            DEE          M9
 

Light Green 3.1km 11 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Robert Hornby             DEE    M40    28:55
   2 William Stead             DEE    M40    34:09
   3 Garry Grue                DEE    M18    35:49
   4 J O"Neill                 DEE    M16    38:40
   5 Christopher Beasant       DEE    M12    43:27
   6 Morag Sinton              DEE    W21    43:33
   7 Jim Mitchell              PFO    M60    45:59
   8 Mike O"Donnell            DEE    M65    46:59
   9 Thomas Beasant            DEE    M12    47:04
  10 N Seddon                  DEE    M50    48:15
  11 S Logan                   MEROC  M35    53:39
Colour Standard
  12 Bill Preston              IND    M50    54:31
  13 Sam Drinkwater+1          PFO           54:48
  14 Paul Nicholson            DEE    M45    55:44
  15 Neil Laidlaw              IND    M40    65:07
  16 Craig Wilson              IND    M40    67:08
  17 Laura Lacey               IND           69:32
  18 Withersby                 IND           69:44
  19 Mitson                    IND           70:50
  20 Ross Crook                IND    M45    77:10
Retired
     Roger Green               DEE    M65   
 

Green 5.1km 17m

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 N Murphy                  DEE    M40    42:20
   2 Mike Bradley              DEE    M35    46:16
   3 Barry Chambers            DEE    M50    47:47
   4 Mike Round                DEE    M50    51:28
   5 Graham Sutton             DEE    M45    51:50
   6 A Heald                   IND    M45    52:15
   7 Ian Allinson              DEE    M40    52:55
   8 Hockedy                   IND           54:15
   9 Andy Black                DEE    M21    55:14
  10 Peter Hills               DEE    M55    55:20
  11 Alan Platts               DEE    M45    55:24
  12 M Cochrane                MEROC  M45    56:07
  13 Tim Murphy                DEE    M45    57:18
  14 Peter Higgs               IND    M50    58:21
  15 Ian Gilmartin             DEE    M45    59:21
  16 Denis Murphy              DEE    M55    60:15
  17 M Hateley                 DEE    W35    63:06
Colour standard
  18 M Claxton                 MEROC  M21    64:20
  19 Martin Cranny             DEE    M60    67:16
  20 S Platts                  DEE    M16    68:51
  21 R Tilston                 DEE    M60    70:43
  22 Barry Barnes              DEE    M60    71:55
  23 Jill Carter                             72:25
  24 M Duncan                  POTOC  M65    75:46
  25 A Hurrel                  DEE    W45    76:22
  26 Vivienne Pitcher          DEE    W50    77:29
  27 Margaret Murphy           DEE    W55    84:17
  28 J Cochrane                MEROC  W45    87:05
  29 S Hills                   DEE    W55    91:53
  30 Hilary Davies             IND    W21   103:27
Disqualified
     Peter Edwards             DEE    M65   W14
     Mike Bale                 DEE    M65   M11
Retired
     Steve As??????            NGOC   M50   
 

Blue 6.1km 21 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 C Mitchell                PFO    M16    44:54
   2 Chris O2Donnell           DEE    M21    45:23
   3 M Laithwaite              MEROC  M21    46:51
   4 T Martland                MDOC   M35    47:35
   5 Malcolm Irvine            DEE    M45    47:50
   6 W Mason                   MDOC   M35    49:34
   7 Noel Schorah              DEE    M40    52:07
   8 Chavasse                  DEE    M35    52:51
   9 S Coppock                 DEE    M40    54:32
  10 Nigel Beasant             DEE    M40    54:58
  11 P Potter                  DEE    M45    57:59
  12 P Aird                    DEE    M40    59:20
  13 Rhys Findlay Robinson     DEE    M16    60:59
  14 David Schorah             DEE    M14    61:06
  15 Alan Bowring              DEE    M40    61:24
  16 John Findlay Robinson     DEE    M50    62:46
  17 Rick Hughes               DEE    M45    65:14
  18 I Jackson                 DEE    M21    65:31
Colour standard
  19 Eric Rye                  DEE    M40    67:24
  20 Mat McHale                IND    M21    72:46
  21 T Hughes                  DEE    M16    72:47
  22 Alex Radway                             80:12
Retired
     Steve Ingleby             DEE    M45