Deeside Orienteering Club
Summer Evening Event held at Eastham Country Park
Thursday 2 May 2002

Event comments to bfmajumdar@aol.com
Results software by Time Machine

 

Yellow | Orange | Light Green | Green | Blue | Long Yellow
 

Yellow 2.1km 0m 9 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Nicholas Nilsen           Dee    M10    13:53
   2 Katie Austin              Upton         18:55
   3 James Ellis               Ind    M9     19:29
   4 Kim Chattely              Upton         19:48
   5 Kerry Lawlor              Upton         20:41
   6 Michael Ellis             Ind    M5     21:40
   7 Kathryn Lamey             WGS           22:14
   8 Jenny Pritchard           Ind           22:34
   9 Claire Stuart             WGS           23:00
  10 Lesley Shepherd           Ind           23:19
  11 Leah Crockett             Ind           23:20
  12 Emma Thomas               Ind           23:34
  13 Lisa Parry                WGS           24:03
  14 Nicky Davies              Ind           24:43
  15 Vicky Furber              WGS           24:56
  16 Mel Searle                WGS           26:13
  17 Sally Hornby + 1          Dee    W6     26:26
  18 Kate Doyle                WGS           26:52
Colour Standard
  19 Adam Stephens             Dee    M12    27:43
  20 Hannah Irvine             Dee    W10    28:02
  21 Salt + 1                  Ind           28:07
 =22 Michelle Walker           WGS           29:04
 =22 Lucy Williams             WGS           29:04
  24 E Thornton                Dee    M14    29:24
  25 Charlotte Chisman         Ind           33:50
  26 Amie Felity               Upton         36:56
  27 L.Effendy S.Parchow       Ind    W21    37:01
  28 Cara Jones                Upton         37:50
  29 Katherine Nilsen          Dee    W10    38:47
  30 C Burns                   Dee    M12    40:04
  31 Liam & Paula Potter       ODR           40:44
  32 Jess McLaughlin           WGS           52:28
  33 Sarah Edwards             WGS           53:28
  34 Debby Snape               Ind           54:28
Retired
     Hannah Hornby             Dee    W10   
     Matthew Eccles            WGS    M12   

Top of page

   

Orange 2.7km 0m

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Anika Balcock             MDOC   M14    25:03
   2 Laura Grue                Dee    W14    25:42
   3 John Nicholson            Dee    M14    26:45
   4 Robert Wreglesworth       Dee    M14    28:00
   5 Lucy Grue                 Dee    W16    29:00
   6 R Salisbury               Dee    M14    29:19
   7 Mike Claxton              Ind    M21    31:31
   8 Zoe Smithard              Dee    W12    35:41
Colour standard
   9 E Thornton                Ind    W45    38:02
 =10 Stein Trousdale           Ind           45:01
 =10 Karen Trousdale           Ind           45:01
  12 Sue Begley                Ind           45:17
  13 Julian Harris             Ind    M20    47:43
  14 H Pye                     Dee    W21    54:35
  15 Pui Ngan                  Ind    W21    56:37

Top of page

   

Light Green 2.5km 0m

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Gary Grue                 Dee    M18    14:57
   2 Tim Robinson              WGS    M45    20:04
   3 Andrew Moore              Dee    M16    21:27
   4 J O'Neill                 Dee    M16    23:01
   5 John Puddephatt           WGS    M14    23:06
   6 A Richard                        M21    23:50
   7 Andrew Irvine             Dee    M14    25:03
   8 Joy Irvine                Dee    W40    25:41
   9 Roger Green               Dee    M65    25:47
  10 Gary Phillips             Ind    M21    29:42
  11 Mike O'Donnell            Dee    M65    29:46
  12 Elizabeth Hughes          Dee    W14    29:59
  13 Stephen Platts            Dee    M16    30:42
  14 A Brennan                 Ind    M21    31:38
Colour Standard
  15 Carter & Woosnam          Ind           32:50
  16 Graeme & Grace            Ind    M21    35:40
  17 Dan Wilcox                Dee    M14    37:02
  18 L Higginson               Ind    M20    37:12
  19 Ian Gregory               Dee    M16    40:37
  20 Sean Logan                Ind    M35    41:04
  21 Sheila Hills              Dee    W55    42:52
  22 Carol Cranny              Dee    W55    43:32
  23 Justin Murray             Ind    M21    44:20
  24 Grace Majumdar            Dee    W14    47:27
  25 Stephen Hurrell           Dee    M45    53:38
  26 Marion Pope               Dee    W40    55:52
Non-competitive
     R Brennan                 Ind    M20    37:53
Retired
     Anna Kirken               Ind    W21   

Top of page

   

Green 4.4km 0m 18 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Mike Smithard             Dee    M50    31:58
   2 Matthew Cochrane          Meroc  M45    36:40
   3 David Schorah             Dee    M14    40:45
   4 A Beverley                OTC    M21    42:14
   5 Paul Jones                Dee    M35    42:34
   6 Barry Chambers            Dee    M50    43:02
   7 Anna Nilsen               Dee    W40    48:26
   8 John Evans                Dee    M60    49:29
   9 Christopher Smithard      Dee    M14    49:33
  10 Ian Campbell              Dee    M45    50:40
  11 Graham Sutton             Dee    M45    50:43
  12 Steve Astington           NGOC   M50    50:54
  13 Peter Edwards             Dee    M65    52:09
  14 Peter Hills               Dee    M55    53:30
  15 Pauline Smithard          Dee    W45    54:12
  16 Jonathan Hughes           Dee    M16    55:21
  17 Terry Harper              Dee    M60    56:46
  18 Shane Drinkwater          PFO    M35    57:04
  19 Ian Watson                OTC    M21    57:50
  20 Andy Black                Dee    M21    58:05
  21 Jane Toothill             Dee    W21    58:32
Colour Standard
  22 Robin Tilston             Dee    M60    59:03
  23 K Mutch                   POW    M60    59:20
  24 Martin Hewitt             OTC    M21    60:15
  25 Alan Mulloch              Dee    M55    61:52
  26 Martin Cranny             Dee    M60    62:11
  27 Michael Bulman            WGS    M16    63:18
  28 Barry May                 Dee    M60    64:10
  29 Alan Platts               Dee    M45    65:35
  30 Richardson & Fosberg      Ind           65:43
  31 P Nicholson               Dee    M45    66:27
  32 Barry Barnes              Dee    M60    68:57
  33 Dave Herbstritt           Dee    M50    71:11
  34 Anne Hurrell              Dee    W45    71:33
  35 Mike Bale                 Dee    M65    72:36
  36 Chris Alphonsus           Ind    M21    77:00
  37 Gardiner                  MDOC   M40    77:31
  38 William Stead             Ind           97:34
Retired
     V Williams                Ind    M55   
     V Gilmour                 OTC    M21   
     A Heald                   Ind          
     Jill Cochrane             Meroc  W45   

Top of page

   

Blue 6.3km 0m 22 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Jon Hateley               Dee    M35    41:04
   2 W Mason                   MDOC   M35    42:20
   3 Malcolm Irvine            Dee    M45    43:05
   4 Michael Cranny            Ind    M21    44:31
   5 Noel Schorah              Dee    M40    45:12
   6 E G Thomas                Dee    M50    47:10
   7 C Chavasse                Ind    M35    48:05
   8 N Murphy                  Dee    M40    49:54
   9 Paul Aird                 Dee    M40    50:12
  10 Jackie Bale               Dee    W35    57:14
  11 M Laithwaite              Meroc  M21    57:31
  12 John Sammut               Meroc  M20    58:34
  13 Lock                      MDOC   M35    58:38
  14 C Wilcox                  Dee    M45    60:07
  15 P Potter                  ODR    M45    61:02
Colour standard
  16 Andrew Smith              MDOC          61:48
  17 John Arnstrong            Meroc  M50    62:07
 =18 Phil Colville             MDOC   M45    62:10
 =18 Tim Palmer                Dee    M35    62:10
  20 S Coppock                 Dee    M40    63:45
  21 Richard Hughes            Dee    M45    64:18
  22 S Lang                    Ind    M21    66:23
  23 Andrew Gething            Dee    M35    69:07
  24 Phil Hay                  Dee    M21    70:35
  25 Steve Gillespie           Seloc  M50    83:48
Disqualified
     Steve Ingleby             Dee    M45   m 22

Top of page

   

Long Yellow 4km 0m 13 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Bill Preston              Ind           26:17
   2 Craig Webb                WGS    M11    30:13
   3 B Clarke-Williams         Dee    D      30:19
   4 Matty Luxton              WGS    M17    31:12
   5 Jamie Gillespie           Seloc  M14    32:13
   6 Gary Fairbrother          Dee    M14    36:55
   7 Ashley Lane               Dee    M14    39:05
Colour standard
   8 S Montgomery              Ind           40:33
   9 Laura Preston             Ind           40:44
  10 Robbie Smith              Dee    D      44:00
  11 S Gillespie               Seloc  M16    45:10
  12 J Montgomery              Ind           53:20
  13 John Whitehurst           Dee    M14    54:34
  14 Christian Bridge          Dee    M14    55:23

Top of page