Delamere Trophy - 27 Jan 2002 Thu 31/01/02 21:11
Badge Results created by OE2001 © Stephan Krämer 2001

 Pl   Name                     Club     Time   



M21S  (20)        7.100 km  125 m   20 C   

  1   John Emeleus            CLYDE    49:07   
  2   Michael Wainwright       SYO     53:21   
  3   Iain Stamp               WCH     61:21   
  4   Nick Martin              DEE     66:24   
  5   Ian Jackson              DEE     71:48   
  6   Mark Ebanks              LVO     72:30   
  7   Andrew Smith             IND     75:02   
  8   Richard Hainge           MDOC    77:11   
  9   Andy Black               DEE     82:59   
 10   Roy McGregor             SROC    84:08   
 11   Andrew Beverley          MDOC    84:21   
 12   Kevin Minion             DEE     92:24   
 13   Mark Bennett             DEE     107:08  
 14   John Bainbridge          MDOC    108:03  
 15   Mark Bradbury            MDOC    112:32  
 16   Phil Mathews             MDOC    118:50  
 17   Ben Richardson           MDOC    131:32  

      John Jervis              MDOC      mp    
      Keith Lincoln            DEE       mp    
      Robert Howell            DEE       mp    



M21L  (25)        9.800 km  130 m   20 C   

  1   Charlie Adams            SYO     58:06   
  2   Brendan Bolland         WAROC    59:03   
  3   Nick Taylor              MDOC    59:39   
  4   Nick Barrable            FVO     59:42   
  5   Matthew Speake           EBOR    60:07   
  6   Andrew Middleditch       DEE     62:13   
  7   Michael Barnby           HOC     66:47   
  8   Andrew Powell            NUOC    70:03   
  9   Peter Sleigh             DEE     70:30   
 10   Steve Long               SMOC    70:43   
 11   Andy Jackson             DVO     71:16   
 12   Dan Parker               MDOC    71:43   
 13   James Williams          SHUOC    72:23   
 14   Andrew Preston            OD     74:36   
 15   Tim Martland             MDOC    75:28   
 16   Dave Chapman             AIRE    76:04   
 17   M Laithwaite             IND     77:14   
 18   David Harrison           SYO     77:36   
 19   Mark Seddon              MDOC    79:18   
 20   Roger Lewis             SHUOC    79:48   
 21   Andrew Rowe             POTOC    90:42   
 22   Tom Callery              MDOC    95:27   
 23   Gareth Watson            IND     101:54  
 24   Philip Hay               DEE     110:39  

      Mark Rowe                 MV       mp    



M35S  (19)        6.200 km  105 m   17 C   

  1   Pat Bartlett             INT     50:12   
  2   Steve Wilson            CLYDE    51:24   
  3   David Radspinner         DEE     55:59   
  4   Richard Hill             DEE     57:58   
  5   Brett Drinkwater         LOC     60:20   
  6   Anthony Walker            OD     62:10   
  7   Jon Cross                FVO     63:24   
  8   Shane Drinkwater         PFO     64:49   
  9   Greg McCann              LVO     65:46   
 10   Paul Jones               DEE     66:31   
 11   David Spoonley           DEE     71:18   
 12   Tim Palmer               DEE     72:14   
 13   Keith Jones             WAROC    76:01   
 14   Martin Pickering         DEE     78:00   
 15   Fred Slaney              DEE     88:39   
 16   K Sene                   IND     92:25   
 17   Pete Owens               IND     97:13   
 18   Mike Vokes               DEE     109:37  
 19   Ian Breakwell            IND     130:28  



M35L  (10)        8.300 km  135 m   18 C   

  1   Hugh Potter              EPOC    61:19   
  2   Nick Howlett             LOC     63:09   
  2   Jon Hateley              DEE     63:09   
  4   Mike Bradley             DEE     72:37   
  5   Andrew Gething           DEE     77:12   
  6   Matthew Wardner          DEE     81:02   
  7   Rob Walker              SELOC    83:54   
  8   Andew Gooda              DEE     92:11   
  9   Lee Scott                SYO     98:26   
 10   John Ellis              ERYRI    100:33  



M40S  (9)         5.900 km  95 m   16 C    

  1   Rick Houghton            SROC    47:40   
  2   Robert McPherson         SYO     54:03   
  3   Graham Williams          LOK     65:07   
  4   Eric Pye                 DEE     67:02   
  5   Clive Sleath             IND     80:49   
  6   Andy Huggins             MDOC    83:02   
  7   David Jenkins            SROC    87:35   
  8   J Wheeler               MEROC    92:19   
  9   Brian Spain              LOC     99:25   



M40L  (33)        8.300 km  135 m   18 C   

  1   Brian Ward               HALO    61:41   
  2   Mike Greenwood           MDOC    62:56   
  3   Steve Smirthwaite        MOR     64:11   
  4   Noel Schorah             DEE     66:05   
  5   Martin Smith             SYO     67:11   
  6   Richard Tiley            LOC     69:20   
  7   David Seward             SBOC    70:45   
  8   Steve Bird               NOC     72:31   
  9   Chris Penny              AIRE    72:58   
 10   Jon Carberry             SROC    73:22   
 11   Graham Lloyd             EPOC    73:33   
 12   Dave Higginson           SROC    73:40   
 12   Alastair Mackenzie       CLOK    73:40   
 14   Derek Mill               NOC     73:42   
 15   Nigel Beasant            DEE     74:54   
 16   Andy Campbell            DEE     77:01   
 17   Neil Murphy              DEE     81:04   
 18   Allan Yeomans            PFO     82:56   
 19   Tim Mallon               MDOC    83:18   
 20   John Evans               IND     85:37   
 21   John Malley              DVO     86:59   
 22   Nick Campbell            DEE     87:08   
 23   Nigel Peters             DEE     89:17   
 24   Andrew Sidley            PFO     89:37   
 25   Keith Roberts            NOC     94:42   
 26   Rob Stephenson           IND     96:36   
 27   Llewelyn Williams       ERYRI    104:41  
 28   Andy Smith               IND     106:46  
 29   Ian Mallinson            DEE     107:47  
 30   Gary Walker              PFO     127:03  

      Alan Williams           ERYRI      mp    
      Ray Humphreys            MDOC      mp    
      Tim Harding             ERYRI      mp    



M45S  (21)        5.000 km  95 m   14 C    

  1   Tony Feltbower            OD     42:41   
  2   Chris Roberts            SROC    46:10   
  3   Matthew Cochrane        MEROC    49:18   
  4   Geoff Dickinson          PFO     51:51   
  5   Bo Hallman              ROTIS    54:25   
  6   Ray Waight               SYO     56:56   
  7   Rick Browne              LOC     60:54   
  8   David Bales             POTOC    61:25   
  9   Paul Bolton             MEROC    61:27   
 10   Dave Broach             ERYRI    64:10   
 11   Wray Brocklebank         LOC     64:33   
 12   Alan Platts              DEE     68:18   
 13   Lester Evans             HOC     71:06   
 14   Tim Booth                BKO     77:44   
 15   Colin Darlington        ERYRI    78:13   
 16   Dave Mack                MDOC    79:41   
 17   Tony Martin             ERYRI    83:01   
 18   Marcus Eassom            WRE     87:02   
 19   Les Davies               SROC    92:43   
 20   Stephen Hurrell          DEE     142:46  

 nc   Gareth Jones             DEE     52:30   



M45L  (32)        7.200 km  105 m   18 C   

  1   Steve Ingleby            DEE     48:18   
  2   Stephen Jones           ERYRI    49:11   
  3   Malcolm Irvine           DEE     50:17   
  4   Tim Watkins              SROC    50:46   
  5   Richard Wilson           POW     50:47   
  6   Alan Poxon               MDOC    58:11   
  7   Chris Wilcox             DEE     58:28   
  8   Martin Smith             DEE     59:56   
  9   Neil Harvatt             HALO    60:39   
 10   Phil Colville            MDOC    61:05   
 11   Michael Baggott          HOC     61:50   
 12   Eddie Nicholson          NOC     63:52   
 13   G Robertson              LOC     64:15   
 14   Philip Jones             SYO     66:05   
 15   Graham Johnson           DVO     67:31   
 16   David Downes             WCOC    67:57   
 17   K Downing                SMOC    68:23   
 18   Kevan Latham            SELOC    68:44   
 19   Lawrence Jones           WRE     69:54   
 20   Rod Postlethwaite        WRE     72:21   
 21   Peter Potter             ODR     73:42   
 22   Steve Harrold           SELOC    76:22   
 23   David Whitaker           SROC    79:15   
 24   Nicholas Maxwell         MDOC    79:16   
 25   Richard Hughes           DEE     82:11   
 26   Dave Randall             WRE     85:36   
 27   C Horgan                 ODR     86:48   
 28   Ken Weston               MDOC    88:10   
 29   Grahan Sutton            DEE     88:25   
 30   Tim Murphy               DEE     92:01   
 31   Mike Owen                MDOC    103:04  

      Andrew Wardman           SROC      mp    



M50S  (8)         4.600 km  80 m   13 C    

  1   Clive Proctor            LOC     38:30   
  2   Chris Fry                SLOW    48:52   
  3   David Bargh              DEE     55:04   
  4   John Marjoram            ODR     57:37   
  5   Martin Gibbons           WRE     60:29   
  6   Steve Gillespie         SELOC    60:46   
  7   David Ward               DEE     61:52   
  8   Stephen Beresford        MDOC    62:11   



M50L  (37)        7.100 km  125 m   20 C   

  1   Richard Payne            EPOC    57:03   
  2   John Pearson             HOC     57:38   
  3   Grahame Crawshaw         MDOC    57:46   
  4   John Britton             MDOC    59:12   
  5   Alex Ross                DVO     59:59   
  6   Tony Davies              MDOC    62:08   
  7   Eifion Thomas            DEE     62:21   
  8   John Robinson            DEE     63:07   
  9   John Taylor              SROC    63:12   
 10   Guy Seaman               SYO     63:52   
 11   Martyn Roome             SROC    64:55   
 12   David Shelley            AIRE    65:24   
 13   David Rose               PFO     65:30   
 14   Chris Keeling Roberts    MDOC    66:26   
 15   Chris Hardy              AIRE    67:03   
 16   Christopher Drew         MDOC    68:47   
 17   Stephen Round           SELOC    69:31   
 18   Jim Lambert              SNOC    70:09   
 19   Dave Hargreaves          SROC    70:29   
 20   Geoffrey Hensman        CLARO    70:30   
 21   Anders Hedin           A AIF OL  72:50   
 22   Normal Hall              DEE     73:02   
 23   Gerald Van Hee           AIRE    74:41   
 24   Roger Smith              EBOR    74:46   
 25   Andrew Platt            MEROC    74:48   
 26   H Van Rossum             AIRE    77:44   
 27   Dennis Mews              HOC     80:01   
 28   Ian Gilliver             MDOC    82:14   
 29   Tim Gray                 WCH     84:08   
 30   Barry Chambers           DEE     84:28   
 31   Dennis Keley             WCH     85:58   
 32   David Wakeford           EPOC    87:36   
 33   Clive Atty              SELOC    89:09   
 34   Graham Sturgess          WCH     90:06   
 35   Bill Cook                SROC    91:19   

      Andrew Bell               BL       mp    
      Alex Miller             MEROC      mp    



M55S  (13)        4.600 km  80 m   13 C    

  1   Dave Bryant              MDOC    43:18   
  2   Richard Collins          SROC    44:29   
  3   John Denmark             SROC    47:36   
  4   Robert Scott             HOC     51:57   
  5   David Brown              DEE     52:19   
  6   Alan Mullock             DEE     52:59   
  7   Geoff Millan             MDOC    57:34   
  8   Roy Stevenson           SELOC    57:38   
  9   Chris Middleditch        DEE     62:42   
 10   John Cooke               LEI     65:34   
 11   John Ward                WCH     66:18   
 12   Peter Firth              NATO    68:50   
 13   Geoff Price              LOC     74:17   



M55L  (40)        6.200 km  105 m   17 C   

  1   Brian Hughes             HOC     50:24   
  2   Paul Graetz             POTOC    50:43   
  3   Brian Jackson            SROC    53:25   
  4   Chris Boycott            WCH     55:23   
  5   John Ward                 OD     57:19   
  6   Austin Farr             POTOC    58:11   
  7   Jim Knight               WCH     59:34   
  8   Mike Hampton              OD     59:59   
  9   Ian Watson               MDOC    61:41   
 10   Gerry Spalton            LEI     61:48   
 11   Phil Haywood             SYO     62:28   
 12   Barry Houghton           HOC     62:55   
 13   Ian Horner               PFO     63:37   
 14   Ian Hill                 AIRE    64:00   
 15   David Nixon              SOC     64:08   
 16   Colin Best               SYO     64:17   
 17   Alan Goddard             SYO     66:11   
 18   Mike Cumpstey            MDOC    66:18   
 19   Res Tobler              ERYRI    66:20   
 20   Malcolm Reynolds         POW     66:57   
 21   Peter Ross               MDOC    67:44   
 22   Tim Sowood               MDOC    68:10   
 23   Chris Rostron            MDOC    68:45   
 24   Stephen Nichols          EPOC    68:53   
 25   Ian Canham               MDOC    69:45   
 26   John Williams            ODR     70:07   
 27   George Crawford-Smith   CLARO    71:31   
 28   Emlyn Owen               WRE     72:46   
 29   David Hall               LEI     73:00   
 30   Russ Fauset              HOC     73:01   
 31   Michael Richardson       DEE     74:18   
 32   Bob Roach                DEE     75:19   
 33   Roger Sparkman           DEE     80:54   
 34   Andrew Williams          DEE     82:57   
 35   Denis Murphy             DEE     84:20   
 36   John Sherwood            DEE     84:27   
 37   Trevor Roberts           MDOC    93:33   
 38   Chris Kirkham            MDOC    94:06   

      Neil Forrest             DVO       mp    
      Maurice Hoare           ERYRI      mp    



M60S  (2)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Ian Wainwright           SYO     38:20   
  2   Garri Owen               POW     59:26   



M60L  (26)        5.900 km  95 m   16 C    

  1   Terry Harper             DEE     52:39   
  2   Barrie Speake            EBOR    53:44   
  3   Brian Morris             WRE     55:16   
  4   Brian Shaw               SYO     55:45   
  5   Bill Hyslop              EBOR    57:24   
  6   Peter Lomas              MDOC    58:32   
  7   Ted Smith                MDOC    59:30   
  8   Robert Ker               AIRE    60:25   
  9   Michael Wood             EPOC    63:53   
 10   John Norton              HOC     64:27   
 11   Rod Ryall                EPOC    66:14   
 12   Malcolm McIvor           DEE     66:53   
 13   Alan Hardwicke           EPOC    70:48   
 14   Andrew Tarr              DEE     71:43   
 15   Brian Looker             SROC    73:37   
 16   Mike Eccles              PFO     74:08   
 17   Patrick Pay              WRE     78:38   
 18   Keith Mutch              ODR     81:22   
 19   David Walker             MDOC    83:05   
 20   Allan Wilson            SELOC    90:32   
 21   Brian Keegan             DEE     92:37   
 22   Alan Heppenstall         LOC     93:09   
 23   Jim Mitchell             PFO     95:01   
 24   Robin Tilston            DEE     96:00   

      John Evans               DEE       mp    
      Terry Bolland           MEROC      mp    



M65S  (2)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Mike O'Donnell           DEE     57:04   
  2   Doug Howie               SBOC    77:47   



M65L  (15)        5.000 km  95 m   14 C    

  1   Andrew Gregory           MDOC    47:39   
  2   Ian Birkinshaw           MDOC    48:26   
  3   Alan Heron              SELOC    52:44   
  4   Colin Spears             HOC     54:25   
  5   Brian Spoonley           DEE     57:43   
  6   Phillip Thompson         EPOC    59:19   
  7   Ron Williams             DEE     62:33   
  8   Peter Bayliss            WRE     63:58   
  9   Anthony Newton           SROC    66:38   
 10   Colin Roscoe             WRE     67:33   
 11   Malcolm Duncan          POTOC    70:00   
 12   Peter Edwards            DEE     75:55   
 13   Ian P Watson             MDOC    79:31   
 14   Ken Gregson              AIRE    81:33   

      Mike Bale                DEE       mp    



M70L  (8)         4.600 km  80 m   13 C    

  1   Jim Young                LOC     56:02   
  2   Roy Malley                NN     56:36   
  3   Frank Smith               OD     56:47   
  4   Frank Rose               MDOC    67:25   
  5   Michael Savage            OD     67:52   
  6   Des McGinnity           MEROC    70:57   
  7   David Goodliffe          WYE     75:39   

      Roy Clemerson           ERYRI      mp    



M75L  (2)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Maurice Collett          SROC    60:53   
  2   Roy Hayes                MDOC    70:41   



W21S  (7)         5.000 km  95 m   14 C    

  1   Heather O'Donnell        LOC     47:43   
  2   Gwenllian Tomos         ERYRI    59:20   
  3   Louise Guillaume          OD     66:06   
  4   Kate Degnen              EPOC    67:17   
  5   Liz Cross                 OD     68:05   
  6   Marie Williams           MDOC    72:46   
  7   Jenny Hill               DEE     96:17   



W21L  (9)         7.200 km  105 m   18 C   

  1   Jackie Bale              DEE     57:45   
  2   Beccy Osborn             FVO     58:48   
  3   Sarah Noot               EPOC    59:36   
  4   Charlotte Somers Cocks   LOC     59:57   
  5   Nuala Higgins            LOK     62:34   
  6   Hilary Bloor             SYO     64:00   
  7   Sally Gilliver           MDOC    64:42   
  8   Fiona Forrest            HALO    66:12   
  9   Sara Campbell            DEE     68:48   



W35S  (9)         4.600 km  80 m   13 C    

  1   Ali Kempson              TVOC    51:27   
  2   Sarah Gooda              DEE     52:52   
  3   Juliet Bentley           SROC    58:31   
  4   Maggie Hateley           DEE     58:44   
  5   Maria Roberts            NOC     69:38   
  6   Julia Laverack          WAROC    73:58   
  7   Rachel Morris           ERYRI    77:54   
  8   Caroline Barcham        SELOC    99:19   

      Julia Harding            MDOC      mp    



W35L  (8)         6.200 km  105 m   17 C   

  1   Elizabeth Jackson        DEE     53:37   
  2   Dorathy Pelly            SYO     62:16   
  3   Janet Adams              SYO     63:10   
  4   Val Johnson              DVO     69:10   
  5   Caroline Gregson         DEE     80:31   
  6   Catherine Hill           DEE     92:48   
  7   Caroline Mackenzie       CLOK    95:09   
  8   Helen Yeomans            PFO     106:44  



W40S  (10)        3.600 km  65 m   12 C    

  1   Kay Seward               SBOC    35:36   
  2   Anna Nilsen             MEROC    41:58   
  3   Clare Crocker            DEE     42:51   
  4   Jenny Mallon             MDOC    46:33   
  5   Isobel Brocklebank       MDOC    47:11   
  6   Helen Price              MDOC    50:27   
  7   Joanna McPherson         SYO     56:20   
  8   Paula Potter             ODR     80:40   

      Sally Harding           ERYRI      mp    
      Jenny Beasant            DEE       mp    



W40L  (7)         5.900 km  95 m   16 C    

  1   Frances Watkins          SROC    57:45   
  2   Margaret Mackenzie        BL     57:49   
  3   Frances Hoare           ERYRI    60:37   
  4   Karen Nash               SROC    62:48   
  5   Marie Roberts            MDOC    75:04   
  6   Pip Humphreys            MDOC    83:01   
  7   Louise Jones             LOK     87:35   



W45S  (10)        3.600 km  65 m   12 C    

  1   Pauline Smithard         DEE     48:36   
  2   Evelyn Ross              DVO     48:45   
  3   Clare Evans              LOC     51:00   
  4   V Hinton                 MDOC    51:36   
  5   Chris Murphy             DEE     57:49   
  6   Gill Browne              LOC     62:35   
  7   Anne Darlington         ERYRI    66:11   
  8   Margaret Brocklebank     LOC     71:51   
  9   Joanna Dickinson         PFO     78:14   

      Lyn Wardman              SROC      mp    



W45L  (15)        5.000 km  95 m   14 C    

  1   Jane Anthony             SROC    51:30   
  2   Julie Fletcher           POW     54:00   
  3   Carole Sparke            HOC     54:37   
  4   Kate Bryant              MDOC    58:58   
  5   Judith Evans             HOC     60:30   
  6   Kay Hughes               HOC     61:06   
  7   Jane Campbell            DEE     61:10   
  8   Jayne Malley             DVO     66:14   
  9   Susan Roome              SROC    66:46   
 10   Jill Cochrane           MEROC    76:44   
 11   Judith Jones            ERYRI    83:22   
 12   Alison Doyle             MDOC    87:50   
 13   Anne Hurrell             DEE     134:45  

      Jane Woollard           MEROC      mp    
      Elaine Weston            MDOC      mp    



W50S  (3)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Doreen Best              SYO     62:59   

      Sue Butterfield          LOC       mp    
      Jane Payne               EPOC     dnf    



W50L  (25)        4.600 km  80 m   13 C    

  1   Joan Cumpstey            MDOC    49:12   
  2   Elizabeth Drew           MDOC    50:15   
  3   Barbara Majumdar         DEE     50:30   
  4   Diana McClure            LOC     51:32   
  5   Judith Holt              LEI     52:22   
  6   Jillyan Dobby            MDOC    52:25   
  7   Pam Chamberlain         ERYRI    53:49   
  8   Julie Brook              MDOC    55:01   
  9   Lindsey Hensman         CLARO    55:34   
 10   Janet Richardson          OD     56:08   
 11   Beryl Seaman             SYO     56:53   
 12   Heather Smithard         KFO     57:06   
 13   Janet Taylor             MDOC    58:20   
 14   Anne Wilson              POW     60:30   
 15   Ann Smith                EBOR    64:05   
 16   Mary Dean               MEROC    65:09   
 17   Janet Albin             ERYRI    65:41   
 18   Diane Reynolds           POW     66:51   
 19   Mair Tomos              ERYRI    66:57   
 20   Mary Carrick             HALO    68:27   
 21   Thelma Spalton           LEI     68:42   
 22   Rosie Shaw               SMOC    68:48   
 23   Jenny Shaw               MDOC    71:55   
 24   Jean Platt              MEROC    75:16   
 25   Margaret Murphy          DEE     83:28   



W55S  (6)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Nicolette Richardson     DEE     55:43   
  2   Elizabeth Smith          MDOC    59:04   
  3   Margaret Ward            WCH     64:44   
  4   Carole Firth             NATO    64:47   
  5   Adrienne Sowood          MDOC    96:53   

      Janet Haywood            SYO       mp    



W55L  (12)        4.600 km  80 m   13 C    

  1   Sue Bicknell              OD     55:11   
  2   Helen Finlayson          DVO     55:47   
  3   Dorothy Wilson           WCH     57:05   
  4   Glennys Hammond          DEE     57:08   
  5   Margaret Oliver         ERYRI    59:03   
  6   Irene Crawshaw           MDOC    60:25   
  7   Barbara Farr            POTOC    66:40   
  8   Carol Evans              DEE     67:43   
  9   Jean Hall                LEI     69:18   
 10   Sue Porter               LEI     76:26   
 11   Hilary Davies           ERYRI    79:41   
 12   Wendy Crawford-Smith    CLARO    82:05   



W60S  (4)         2.400 km  40 m   10 C    

  1   Suzette Spears           HOC     50:06   
  2   Angela Heppenstall       LOC     65:56   
  3   D Newton                 SROC    67:59   
  4   Margaret Wainwright      SYO     69:52   



W60L  (8)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Margaret Bolland        MEROC    51:11   
  2   Joan Arnold             SELOC    58:26   
  3   Carol Tarr               DEE     58:53   
  4   Sue Davies               SBOC    60:06   
  5   Pat Aspinall             EPOC    60:30   
  6   Frances Heron           SELOC    63:18   
  7   Seonaid Dudley           WCH     82:04   
  8   Beryl Bayliss            WRE     83:51   



W65S  (1)         2.400 km  40 m   10 C    

  1   Elaine Dunn              WCH     63:36   



W65L  (4)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Sue Birkinshaw           MDOC    48:13   
  2   Alison Sloman            HOC     52:11   
  3   Gill Millner             SYO     56:28   
  4   Pat Spoonley             DEE     57:02   



W70L  (3)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   J Wingham                SROC    68:12   
  2   Beryl Pay                WRE     70:53   
  3   Barbara Bradley          WCH     74:27   



W75L  (1)         3.600 km  65 m   12 C    

  1   Pamela Emberton          WCH     89:45   



JM2  (7)          2.200 km  30 m   8 C     

  1   Matthew Vokes            DEE     15:40   
  2   Michael Beasant          DEE     16:56   
  3   Nicholas Nilsen         MEROC    18:02   
  4   Alix Calland             DEE     19:58   
  5   James Anthony            SROC    22:11   
  6   Roger Bryant             MDOC    22:13   
  7   Justin Hall              DEE     47:34   



JM3  (19)         3.000 km  45 m   7 C     

  1   Ross Thistlethwaite      LOC     19:51   
  2   Michael McIver           LOC     27:07   
  3   Alistair Jones           LOC     28:49   
  4   Jonathan Buckle          DEE     29:15   
  5   John Nicholson           DEE     29:36   
  6   Michael Hoare           ERYRI    29:52   
  7   Sam Brown                AIRE    31:02   
  8   Thomas Beasant           DEE     31:06   
  9   Jonathon Wilson          LOC     33:14   
 10   Christian Bridge         DEE     33:26   
 11   Ben Arnold               DEE     33:41   
 12   Mallic Devlin            SROC    34:27   
 13   Christopher Beasant      DEE     35:40   
 14   Mark Parry               SROC    39:55   
 15   Philip Bolton           MEROC    50:14   
 16   Robert Salisbury         DEE     54:20   
 17   John Whitehurst          DEE     65:07   
 18   Christopher Burns        DEE     73:06   

      Robbie Smith             DEE       mp    



JM4  (32)         3.400 km  50 m   8 C     

  1   Paul Hutton              SROC    32:26   
  2   Greg Grace               SROC    33:37   
  3   Matthew Evans            HOC     34:20   
  4   Chris Smithard           DEE     34:33   
  5   Michael Bragg            LOC     35:06   
  6   Jack Wood                AIRE    35:41   
  7   Robert Browne            LOC     36:32   
  8   Mathew Rooke             LOC     36:36   
  9   Peter Collins            SROC    37:50   
 10   Jack Stainton            LOC     40:01   
 11   Matthew Shribman         DEE     40:25   
 12   Simon Bond               SROC    40:28   
 13   Stephen Platts           DEE     42:51   
 14   Gareth Knowles           LOC     43:15   
 15   John Livesey             SROC    43:27   
 16   Russell Eassom           WRE     43:42   
 17   Thomas Knapper           LOC     44:34   
 18   Joseph O'Neil            DEE     45:10   
 19   Sam Martin               IND     45:45   
 20   Jamie Gillespie         SELOC    47:52   
 21   Robert Rae               SROC    52:04   
 22   Andy Spain               LOC     52:36   
 23   James Roberts            SROC    53:14   
 24   Michael Bulman           IND     55:39   
 25   Ben Waugh                SROC    58:44   
 26   Thomas Williams         ERYRI    60:25   
 27   Dan Wilcox               DEE     61:47   
 28   Andrew Emery             SROC    67:44   
 29   Mathew Hood              SROC    74:42   

      Steven Gillespie        SELOC      mp    
      Dan Adderley             LOC       mp    
      Matthew Latham          SELOC      mp    



JM5S  (9)         4.600 km  80 m   13 C    

  1   Jonathan Cochrane       MEROC    43:38   
  2   Luke Tarr                LOC     45:45   
  3   Mathew Keeble            EBOR    47:20   
  4   James Edgar              DEE     50:32   
  5   David Schorah            DEE     50:52   
  6   Jonathan Hughes          DEE     52:36   
  7   Richard Monaghan         DEE     54:47   
  8   Darren Bryan            MEROC    65:34   

      Richard Clarke-William   DEE       mp    



JM5M  (15)        5.900 km  95 m   16 C    

  1   Will Spain               LOC     47:14   
  2   Chris Mitchell           PFO     47:28   
  3   Dan Tett                 SYO     48:52   
  4   David Bolton            MEROC    49:24   
  5   Paul Roome               SROC    50:47   
  6   Robert Proctor           LOC     51:33   
  7   Rhys Findlay-Robinson    DEE     51:50   
  8   Edward Cochrane         MEROC    52:41   
  9   James Bennett            WCH     53:20   
 10   Edward Sherwood          DEE     58:11   
 11   Rhys Roberts             NOC     59:09   
 12   Josh Tarr                LOC     61:31   
 13   Gary Grue                DEE     81:09   

      Nichols Tinker           MDOC      mp    
      Daniel Tinker            MDOC      mp    



JM5L  (3)         7.200 km  105 m   18 C   

  1   Jordan Larne            MEROC    63:44   
  2   Sebastien Poxon          MDOC    68:30   
  3   Tom Disney               PFO     69:36   



JW1  (2)          1.900 km  20 m   7 C     

  1   Stephanie Bryant         MDOC    16:50   
  2   Siarlot Lloyd            EPOC    20:53   



JW2  (5)          2.200 km  30 m   8 C     

  1   Delyth Darlington       ERYRI    20:56   
  2   Bethany Schorah          DEE     21:34   
  3   Katie Tiley              LOC     41:16   
  4   Sophie Crawford-Smith   CLARO    66:09   

      Isabel Toblwe            IND       mp    



JW3  (20)         3.000 km  45 m   7 C     

  1   Anwen Darlington        ERYRI    25:17   
  2   Emma Taylor              LOC     28:25   
  3   Alison Anthony           SROC    29:22   
  4   Laura Grue               DEE     29:44   
  5   Amie Jones               LOC     32:55   
  6   Rebecca Hoare           ERYRI    33:48   
  7   Emma Bing                LOC     35:43   
  8   Ruth Tarr                LOC     35:52   
  9   Naomi Grayburn           MDOC    38:35   
 10   Rebecca Courtman         LOC     39:32   
 11   Zoe Smithard             DEE     40:43   
 12   Maddy Scragg             LOC     40:52   
 13   Alex Emms                LOC     42:10   
 14   Faye Cowperthwaite       LOC     44:56   
 15   Catherine Beresford      MDOC    45:06   
 16   Ruth Nicholson           LOC     45:09   
 17   Alison Sherwen           LOC     46:48   
 18   Claudia Jackson          LOC     53:20   
 19   Stephanie Gallacher      LOC     57:24   
 20   Jayne Ellwood            LOC     60:52   



JW4  (28)         3.400 km  50 m   8 C     

  1   Rachel Smirthwaite       MOR     34:10   
  2   Rosie Brocklebank        LOC     34:50   
  3   Alison Bing              LOC     40:03   
  4   Vicky Ramsden            LOC     41:20   
  5   Sophie Kay               SROC    41:33   
  6   Helen Berry              LOC     41:34   
  7   Rachael Bickerstaffe     SROC    42:31   
  8   Hannah Hardman           SROC    43:20   
  9   Rohanna Burrow           LOC     43:47   
 10   Emily Parkin             NUOC    46:45   
 11   Elizabeth Van Hee        AIRE    50:15   
 12   Jennifer Hoare          ERYRI    50:27   
 13   Annaliese Sales          LOC     51:10   
 14   Anika Bulcock            MDOC    52:14   
 15   Elizabeth Hughes         DEE     52:58   
 16   Susan Cook               SROC    54:32   
 17   Siobhan Tyson            LOC     60:59   
 18   Emily Scragg             LOC     63:06   
 19   Helen O'Rourke           SROC    70:59   
 20   Ruth Patchett            LOC     71:36   
 21   April Eassom             WRE     73:45   
 22   Emma Longworth           SROC    76:03   
 23   Marianne Gumz            LOC     79:40   
 24   Rebecca Davies           SROC    81:13   
 25   Rachel Findlay-Robinso   DEE     91:34   

      Grace Majumdar           DEE       mp    
      Jane Booth               SROC      mp    
      Helen Carter             SROC      mp    



JW5S  (22)        4.600 km  80 m   13 C    

  1   Sarah Price              LOC     39:34   
  2   Rebecca Roberts          SROC    41:53   
  3   Sadie Burrow             LOC     44:11   
  4   Leona Brocklebank        LOC     46:18   
  5   Sarah Hutton             SROC    46:19   
  6   Joanna Bayley            SROC    46:36   
  7   Elspeth Ingleby          DEE     48:33   
  8   Sian Roberts             NOC     49:24   
  9   Sarah Browne             LOC     50:23   
 10   Heather Houghton         HOC     52:26   
 11   Sarah Butterfield        LOC     52:46   
 12   Amy Grace                SROC    54:40   
 13   Sian Bolton              LOC     55:38   
 14   Nicola Joyce             LOC     57:10   
 15   Barbara Drew             MDOC    57:11   
 16   Emily Ryder              SROC    61:15   
 17   Alia Pierce              SROC    62:16   
 18   Sally Cochrane          MEROC    62:45   
 19   Kate Johnson             DVO     63:29   
 20   Jo Styles                SROC    72:15   
 21   Charlotte Finlay         SROC    76:02   

      Kirstin Edge             SROC      mp    



JW5L  (4)         5.900 km  95 m   16 C    

  1   Mhairi Mackenzie          BL     50:25   
  2   Vicky Brocklebank        LOC     51:29   
  3   Blandi Ehrl             MEROC    59:40   
  4   Hilary Johnson           DVO     70:13