Organiser's Comments - Peter Sleigh

Thanks to Clive for planning such interesting courses in the restricted area that was available to him, and to Steve for his usual impeccable controlling.

Thanks also to the Forestry Commission for the use of Delamere, and to all the helpers, especially Huw Lewis, who gave up his run to man the finish and collect the controls.

Planner's Comments - Clive Giddis

A couple of weeks ago, the only part of Delamere that was open to the public (or to orienteering) was the area bounded by the railway line, and the north-south and east-west roads. I planned the courses to stay in that area (hence the longer than usual walks to start and finish - apologies), and then decided not to re-plan when the rest of the forest was re-opened. I hope that this made the courses feel different to normal. Other than that, my aim was to maximise the time spent in the forest for the technical courses, whilst giving the shorter courses a chance to enjoy Blakemere Moss.

Thanks to Peter for letting me ignore everything except the courses, and to Steve for letting me give so many very short legs on the technical courses.

Foot and mouth permitting, there should be a Delamere badge event in early 2002.

 

Yellow 2.2km 6 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 J O'Neill                 DEE    M14    14:55
   2 John Nicholson            DEE    M12    15:42
   3 Iain Dodd                 IND    M12    16:12
   4 Zoe Smithard              DEE    W10    22:07
   5 Edward Thornton           DEE    M14    25:12
Colour Standard (Top 50% of 9 starters)
   6 Bethany Schorah           DEE    W10    28:13
   7 Hannah Irvine             DEE    W10    31:16
   8 Nicola Goddard            DEE    W35    36:26
   9 C & S Jackson             DEE           45:05
 

Orange 2.9km 7 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Penelope Lawrence         DEE    W40    39:44
   2 Mark Parry                SROC   M12    40:46
   3 M McQueen                 IND    W45    44:10
   4 Corinne                   DEE    W21    45:54
   5 Walburtons                IND           50:10
   6 Isabel Hill               DEE    W0     50:47
Colour standard (59:36)
   7 E & J Thornton            IND           68:45
   8 Lucy Grue                 DEE    W14    84:44
   9 Emma Lambert              DEE    W14    85:44
Gwen Purcell IND W50 M4,5
 

Light Green 3.3km 35m 10 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Jonathan Cochrane         MEROC  M14    48:49
   2 S Coban                   IND           55:35
   3 Steve Ball                IND           56:34
   4 Dave Clarke               IND    M21    59:24
   5 Tom McGaff                IND    M45    60:15
   6 Ian Breakwell             IND    M35    62:42
   7 Christopher Smithard      DEE    M12    63:11
   8 Sue Birkinshaw            MDOC   W60    68:22
   9 Andrew Irvine             DEE    M14    75:25
  10 Steve Hurrell             DEE    M45    75:52
Colour Standard (Top 50% of 20 starters)
  11 Rachel Findlay-Robinson   DEE    W12    81:02
  12 Carol Cranny              DEE    W55    81:38
  13 Sheila Hills              DEE    W55    82:29
  14 Karen McPeland            IND           97:07
  15 Gary Grue                 DEE    M16   104:46
  16 David Shaw                DEE    M16   105:48
  17 Z Yu                      IND    M21   115:21
Retired
     Susan Findlay-Robinson    DEE    W45   
     Sue Sinclair              DEE    W55
L Jackson MDOC W35
 

Green 4.2km 45m 14 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Eifion Thomas             DEE    M50    43:39
   2 Mike Smithard             DEE    M50    44:04
   3 Martin Green              MDOC   M45    48:27
   4 Paul Smith                MDOC          53:15
   5 Ian Campbell              DEE    M45    54:22
   6 Bob Roach                 DEE    M55    54:38
   7 John Padget               DEE    M55    54:40
   8 Ian Mallinson             DEE    M40    57:48   
   9 Ian Gilliver              MDOC   M50    59:13
  10 Norman Hall               DEE    M50    59:53
  11 Barry May                 DEE    M60    60:38
  12 David Schorah             DEE    M14    61:18
  13 Edward Sherwood           DEE    M18    61:38
  14 Denis Murphy              DEE    M55    65:47
  15 Alan Mullock              DEE    M55    66:57
  16 Paul Jones                DEE    M35    67:36
  17 Edward Cochrane           MEROC  M14    68:18
18 Katrina Hawkins DEE W21 72:25 Colour Standard (Top 50% of 35 starters) 19 Peter Hills DEE M55 72:26 20 Michael Purcell DEE M55 73:12 21 Nigel Peters DEE M40 77:07 22 Martin Cranny DEE M60 77:31 23 Bob Holt DEE M21 77:41 24 M Cochrane MEROC M40 77:49 25 Barry Barnes DEE M55 78:44 26 David Brooks DEE M50 78:52 27 Graham Sutton DEE M45 79:03 28 Margaret Murphy DEE W50 79:42 29 John Sherwood DEE M55 83:24 30 Julie Brook MDOC W50 88:05 31 Mike Bale DEE M65 88:57 32 Anne Hurrell DEE W45 95:17
Jim Nightingale MDOC M75 M4
Matthew Cochrane MEROC M45 M13
Retired (lost card) J Martin DEE M45
 

Blue 5.5km 75m 21 Controls

Pos Name                      Club   Class   Time
   1 Thomas Cochrane           MEROC  M18    46:33
   2 Malcolm Irvine            DEE    M45    47:59
   3 Noel Schorah              DEE    M40    53:33
   4 David Radspinner          DEE    M35    61:46
   5 Stuart Padget             DEE    M21    63:32
   6 Elizabeth Jackson         DEE    W35    64:44
   7 Andy Campbell             DEE    M40    64:52
   8 John Britton              MDOC   M50    65:33
   9 Ian Watson                MDOC   M50    67:40
  10 Chris Wilcox              DEE    M45    68:09
  11 Nick Martin               DEE    M21    68:53
  12 AN Other                  IND           69:38
  13 Rhys Findlay-Robinson     DEE    M16    70:11
  14 Paul Lambert              DEE    M20    70:45
  15 Andrew Tarr               DEE    M60    73:13
Colour Standard (Top 50% of 29 starters)
  16 Chris Rostron             MDOC   M50    75:14
  17 Michael Richardson        DEE    M55    77:04
  18 D Edwards                 MDOC   M50    79:47
  19 Ian Birkinshaw            MDOC   M65    82:01
  20 J Bainbridge              MDOC   M21    91:49
  21 A Efthymion               IND    M21    95:54
  22 Andrew Goddard            DEE    M35    96:40
  23 Jill Cochrane             MEROC  W40    99:32
  24 Andy Black                DEE    M21   103:13
  25 K Sene                    IND    M40   115:56

     Tony Greenhalgh           MDOC   M35   M9-12

Retired
     Andrew Williams           DEE    M50   
     Paul Turner               SELOC  M40 
S Lang IND M21